Reklama

„Papieska” inauguracja

Sobotnia Msza św. 18 października o godz. 9.00 w kieleckiej katedrze zgromadziła liczne grono wykładowców i studentów teologii Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Instytutu Teologicznego. Uroczyście rozpoczynali oni swój rok akademicki, kładąc pod niego fundament, na jakim teologia winna budować - wsłuchanie się w Słowo Boże, zrozumienie tego, jak przekłada się ono na codzienne życie oraz trwanie we wspólnocie Kościoła i na łamaniu chleba...

Niedziela kielecka 45/2003

Biskup Kazimierz Ryczan, który przewodniczył Mszy św., wyjaśniając w homilii słowa Ewangelii, mówił o potrzebie budowania życia na skale. Na żywych przykładach pokazywał, jak wybór trwałego fundamentu albo niepewnych podstaw owocuje w życiu chrześcijanina, a szczególnie tego, kto studiuje teologię. Wymowie brzmiały te słowa w czasie, gdy trwały jeszcze obchody 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II - „Skały naszych czasów”. Zasłuchanie i modlitewne skupienie, które wspomagał śpiew seminaryjnego chóru, stanowiło pierwszą częścią tej uroczystej inauguracji.
Druga miała miejsce w auli Seminarium. Wchodzących do niej powitały słowa Jana Pawła II, pochodzące z listu papieskiego z okazji 275-lecia seminarium kieleckiego: „Ja w tym seminarium byłem częstym gościem”. Papież gościł w WSD i tym razem, choć nie fizycznie. Trwające jeszcze w tym czasie obchody 25. rocznicy jego Pontyfikatu nadały szczególny ton inauguracji, bowiem do słów, czynów i osoby Jana Pawła II nawiązywali wszyscy zabierający głos: bp Kazimierz Ryczan, rektor WSD w Kielcach ks. dr Kaziemierz Gurda, przedstawiciele KUL i PAT, wyższych uczelni kieleckich oraz władz lokalnych.
Szczególnie też w tych okolicznościach brzmiały słowa ślubowania, jakie składali studenci I roku Wyższego Seminarium Duchownego oraz Świętokrzyskiego Instytutu Teologicznego. W sumie 27 alumnów oraz 17 studentów świeckich teologii otrzymało indeksy.
Wykład inauguracyjny, który zakończył uroczystą inaugurację roku akademickiego 2003/2004 w Seminarium oraz w Instytucie Teologicznym, wygłosił ks. dr Jan Piątek. W przedłożeniu pt. Pontyfikat Jana Pawła II w służbie człowiekowi, Dyrektor Świętokrzyskiego Instytutu Teologicznego wskazał, jak troska o każdego człowieka, w wymiarze osobistymi i społecznym, wyrasta u Jana Pawła II z jego osobowości, łączy się z tajemnicą Wcielenia Chrystusa i przekłada się na „zdumienie człowiekiem” oraz „poszukiwanie człowieka na jego drogach”.
Zobowiązujące słowa, tak dla wykładowców, jak i studentów, którzy rozpoczęli ten rok akademicki...

WSD w Kielcach

Reklama

Rok akademicki 2003/2004 jest 276 rokiem dydaktycznym. Rozpoczęło go 127 alumnów (rok I - 27; rok II - 25; rok III - 26; rok IV - 20; rok V 20; rok VI - 9). W ubiegłym roku 13 alumnów uzyskało stopień magistra (9 - PAT, 4 - KUL). Kadra dydaktyczno-naukowa to 38 wykładowców (4 profesorów zwyczajnych, 6 nadzwyczajnych, 21 doktorów, 7 magistrów) oraz 5 osób świeckich prowadzących zajęcia zlecone. 13 wykładowców WSD w Kielcach prowadzi zajęcia na innych uczelniach kieleckich oraz w ośrodkach uniwersyteckich w Krakowie, Lublinie, Radomiu i Warszawie.

Świętokrzyski Instytut Teologiczny

Rok akademicki 2003/2004 jest 11 rokiem dydaktycznym. W ciągu 10 lat studia na ŚIT ukończyło 375 studentów, z czego stopień magistra na Wydziale Teologii KUL uzyskało 305 osób.
W bieżącym roku akademickim zgłosiło się 40 nowych studentów - ogółem na 5-letnie studia uczęszcza 151 osób (rok I - 18; rok II - 15; rok III - 34; rok IV - 46; rok V - 38). Zajęcia dydaktyczne prowadzi 40 wykładowców (29 duchownych i 11 świeckich).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o trzeźwość narodu

2021-07-27 09:23

TV Trwam

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

W poniedziałek, 26 lipca 2021 r., w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się już po raz siedemnasty Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, a homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

W okolicznościowym słowie bp Bronakowski bardzo mocno przypomniał słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza: „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. – Trzeba zatem i dzisiaj z cała mocą powiedzieć, jak przed laty wielki Kardynał Wyszyński non possumus! Nie możemy! Nie możemy pozwolić na niszczenie i demoralizację młodego pokolenia. Nie możemy pozwolić na niszczenie małżeństwa i rodziny. Nie możemy budować cywilizacji śmierci. Nie możemy pozwolić na rozpijanie narodu. Nie możemy pozwolić na reklamę alkoholu. Nie możemy pozwolić na tak wielką dostępność ekonomiczną i fizyczną alkoholu. na to, żeby był tani i dostępny wszędzie i o każdej porze. Nie możemy godzić się na bezprawną sprzedaż alkoholu nieletnim i na częsty brak reakcji społeczeństwa i odpowiedzialnych służb na ten zbrodniczy proceder. Nie możemy pozwolić na proalkoholową mentalność. Nie możemy pozwolić na bezmiar cierpienia, jakie niosą ze sobą tak liczne wśród naszych rodaków zniewolenia – apelował bardzo mocno kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję