Reklama

Caritas

Pomoc bliźniemu

9 października, w trakcie 59. Tygodnia Miłosierdzia, 28 uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Spokojnej 10 w Lublinie otrzymało legitymacje Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Przebieg szkolnej uroczystości pokazał zrozumienie idei tegorocznego Tygodnia: „Umiłować Chrystusa we wspólnocie z niepełnosprawnymi”.

Największą barierą oddzielającą ludzi zdrowych od niepełnosprawnych jest lęk, który powoduje, że zdrowi w obliczu niepełnosprawności nie wiedzą, jak się zachować. Wspólnota z niepełnosprawnymi uczy odwagi w pokonywaniu trudności i jednocześnie wzywa do wzajemnej pomocy, ubogacania się i otwierania serc na Chrystusa obecnego w każdym człowieku.
Uroczystość zorganizowana przez opiekunów i wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas z ZSOW zgromadziła dyrekcję szkoły, nauczycieli i uczniów oraz dyrektora archidiecezjalnej Caritas, ks. kan. Andrzeja Głosa i Barbarę Gremuzę, wokalistkę, która podzieliła się z młodzieżą doświadczeniem swojej niepełnosprawności. Wydawać by się mogło, że złamanie kręgosłupa oznaczać będzie dla niej koniec artystycznej kariery. Z powodu wypadku pani Barbara musiała przerwać kontrakty zawarte w wielu krajach Europy i wrócić do Polski na rehabilitację. Tutaj poznała wiele osób z otwartymi sercami, których wcześniej w ogóle nie zauważała. Tutaj nauczyła się żyć z niepełnosprawnością. Pokonała samotność, przygnębienie, frustrację i złość, od nowa stawiała pierwsze kroki, nie przerwała śpiewania i przekonała się o tym, że nawet w niepełnosprawności można być samodzielnym i szczęśliwym człowiekiem. „Niepełnosprawni są bardzo wrażliwi i pokorni. Nie bójcie się takich ludzi. W ich cierpieniu tkwi siła i moc, która pozwala im iść do przodu. Trzeba tylko tą siłę rozpoznać. Każde cierpienie buduje i ubogaca” - mówiła do uczniów artystka.
„Osobisty kontakt z człowiekiem niepełnosprawnym zmienia nasze patrzenie na innych. Dobro jest w nas jak powietrze, którym oddychamy. Wystarczy rozpoznać w sobie wewnętrzne nastawienie do czynienia dobra i wtedy czymś naturalnym będzie życzliwe i miłosierne wychodzenie do drugiego człowieka, nieważne czy pełnosprawnego czy niepełnosprawnego, biednego czy bogatego” - powiedział ks. A. Głos. Wręczenie legitymacji Caritas wolontariuszom ze Szkolnego Koła Caritas przez dyrektorkę ZSOW, Danutę Florek i ks. A. Głosa jest wyrazem uznania dla młodych ludzi za niesienie pomocy bliźniemu i jednocześnie zobowiązaniem do dalszej pracy. Uroczystość uświetniona została wykonaniem Ave Maria Schuberta, dwóch arii z oper starowłoskich i piosenek współczesnych z repertuaru „Skaldów” i z musicalu Greace przez B. Gremuzę.
Działalność Szkolnego Koła Caritas, któremu patronuje św. Albert Chmielowski, w ZSOW zainaugurowana została 6 grudnia 2002 r. podpisaniem regulaminu przez dyr. D. Florek i ks. A. Głosa. Duchową opiekę nad Kołem sprawuje ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej, natomiast organizacją prac wolontariuszy kieruje Jadwiga Marciniak, nauczyciel religii. Do tej pory uczniowie m.in.: zorganizowali mikołajkowe paczki dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, rozprowadzali świece Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz chleby w wielkopostnej akcji „Chleb Dobroci”, przeprowadzili trzy loterie fantowe, z których dochód przeznaczono na zakup leków i niezbędnych środków dla najbardziej potrzebujących uczniów oraz na wakacyjny wypoczynek dla dzieci w Głusku, zbierali dary żywnościowe na święta wielkanocne dla najbiedniejszych uczennic i dzieci z Akademii Młodzieżowej na lubelskiej Starówce. Konkretnej pomocy materialnej w postaci zakupienia leków, biletów miesięcznych, butów, kosmetyków, darów żywnościowych i opłacenia wyjazdu na wycieczkę udzielono ok. 70 osobom ze szkolnej społeczności. Najbliższe plany to rozprowadzanie zniczy z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego oraz organizacja pomocy świątecznej, w którą z pewnością zaangażuje się wielu uczniów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: zapaśnik Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal

2021-08-03 13:38

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal olimpijski w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym. W pojedynku o ten krążek pokonał przed czasem (10:0) Węgra Alexa Gergo Szoke.

Walka trwała tylko niespełna dwie minuty. Węgier za pasywność został ukarany parterem, a Michalik wykorzystał szansę, założył mu uchwyt i wykonał wózki. Przez moment sędziowie analizowali jeszcze tę akcję, ale ostatecznie nie było wątpliwości i ogłosili zwycięstwo Polaka.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Wyciekły dane przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z Tauronem

2021-08-04 08:06

Bożena Sztajner

Wyciekły dane części klientów Taurona, gromadzone i przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z tym największym w Polsce dostawcą energii. Chodzi o nagrania rozmów telefonicznych z klientami na temat oferowanych produktów i usług. Tauron zapewnia, że dane na jego własnych serwerach są bezpieczne.

"Możliwość nieuprawnionego dostępu do danych osobowych dotyczy tylko i wyłącznie tych klientów, z którymi te firmy zewnętrzne prowadziły rozmowy telefoniczne w sprawie oferowanych produktów i usług" – podkreśliła w sobotę rzeczniczka spółki Tauron Sprzedaż Elżbieta Bukowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję