Reklama

Rodziny u św. Maksymiliana

VIII Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin gościła w drugą niedzielę października br. w  sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach. Przestronne wnętrze świątyni z trudem pomieściło rzeszę pątników z terenu całej archidiecezji, a także spoza jej granic. Wierni przybyli całymi rodzinami z miast, wiosek i osad, aby za wstawiennictwem św. Maksymiliana zawierzyć swoje rodzinne posłannictwo Panu Bogu. Pielgrzymka, której w tym roku przyświecało hasło Różaniec modlitwą rodziny i za rodzinę, zbiegła się w tym roku z obchodami III Dnia Papieskiego, oraz 25. rocznicą Pontyfikatu Jana Pawła II. Modlitewne spotkanie u św. Maksymiliana stało się także dziękczynieniem Kościoła łódzkiego za Jana Pawła II i jego wielki Pontyfikat.
Liturgię poprzedziła konferencja pt. Rodzina sanktuarium życia i miłości wygłoszona przez Ewę Wypych, dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. św. Wincentego á Paulo w Pabianicach. „Niechaj Święta Rodzina - ikona i wzór każdej ludzkiej rodziny, pomoże postępować każdemu w duchu Nazaretu. Niech dopomoże każdej rodzinie pogłębić świadomość własnego posłannictwa w społeczeństwie i Kościele, przez słuchanie Słowa Bożego, modlitwę i  braterskie współczucie. Tylko rodzina Bogiem silna może być przyszłością narodu i Europy”. Przywołany fragment papieskiego Listu do rodzin doskonale oddawał istotę wspomnianego wykładu.
Zabrzmiały kościelne dzwony. Uroczysty orszak, który wyruszył z domu parafialnego, zatrzymał się przed pomnikiem Jana Pawła II znajdującym się przed Sanktuarium. Tu ordynariusz łódzki abp Władysław Ziółek poprowadził modlitwę Anioł Pański z Ojcem Świętym. Następnie, wraz z władzami samorządowymi miasta i powiatu Pabianice, Ksiądz Arcybiskup złożył kwiaty u stóp pomnika. Po wejściu procesji liturgicznej do świątyni, rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli biskupi: Adam Lepa i Ireneusz Pękalski. Obok hierarchów Kościoła łódzkiego miejsce zajął dostojny gość z Włocławka - bp Bronisław Dembowski oraz ks. prał. Ryszard Olszewski, proboszcz i zarazem kustosz pabianickiego Sanktuarium.
„W latach naszej powtórnie odzyskanej wolności nadszedł czas próby dla każdego, komu droga jest Ewangelia - mówił Arcypasterz łódzki we wprowadzeniu do Liturgii. - Pośród rozlicznych utrapień, z jakimi przychodzi się nam dzisiaj zmierzyć, najważniejsze jest dawanie świadectwa prawdzie. Rodziny katolickie są w sposób szczególny powołane do dawania świadectwa Ewangelii. Misję tę każdy wyznawca Chrystusa powinien traktować jako swoje szczególne zadanie. O spełnienie tej właśnie misji módlmy się bardzo gorąco podczas dzisiejszej Ofiary Eucharystycznej. Będzie to nasz duchowy dar dla Ojca Świętego na 25-lecie jego Pontyfikatu. Znane jest zatroskanie Jana Pawła II o rodzinę, jej religijne i moralne oblicze. Dzisiaj, wobec coraz bardziej widocznego kryzysu rodziny, trzeba z nową mocą głosić to, co Ewangelia mówi o małżeństwie i życiu rodzinnym, aby uprzytomnić ich wartość w zbawczym planie Bożym”.
Z kolei w rozważaniu homiletycznym bp Bronisław Dembowski przypomniał, że 10 października br. minęła 21. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił wówczas: „(...) Na to, co się stało w obozie w Auschwitz z o. Maksymilianem patrzyli ludzie. I chociaż oczom ich zdawało się, iż pomarł towarzysz ich kaźni, chociaż po ludzku odejście jego mogli uważać za unicestwienie, to przecież w ich świadomości nie była to tylko śmierć. Ojciec Maksymilian nie umarł, ale oddał życie za brata. Była w tej straszliwej po ludzku śmierci cała ostateczna wielkość ludzkiego czynu i ludzkiego wyboru. Sam się dał na śmierć z miłości. Było w tej jego śmierci przejrzyste świadectwo dane Chrystusowi. Świadectwo dane w Chrystusie godności człowieka. Świętości jego życia i zbawczej mocy śmierci, w której objawia się potęga miłości. Dlatego właśnie śmierć o. Maksymiliana Kolbego stała się znakiem zwycięstwa. Było to zwycięstwo odniesione nad całym systemem pogardy, nienawiści człowieka i tego, co w nim Boskie. Zwycięstwo podobne do tego, jakie odniósł na Kalwarii Pan nasz, Jezus Chrystus”.
W dalszej części homilii Biskup włocławski apelował: „Wszystkim naszym rodzinom bardzo potrzebne jest wstawiennictwo Świętego Męczennika z Oświęcimia. Możemy je uzyskać w tej świątyni podczas corocznych pielgrzymkowych spotkań. Dzięki niemu wszyscy nabieramy sił, aby rodziny stawały się miejscem zrodzonym z miłości i rodzącym do miłości. W trudnych czasach, w jakich przyszło nam żyć, jesteśmy wezwani do żarliwej modlitwy o pomyślność dla wszystkich rodzin naszej Ojczyzny”.
Po homilii Pasterz Kościoła łódzkiego zawierzył lud naszej archidiecezji Matce Bożej i  św. Maksymilianowi - patronowi czasów trudnych. Błagalną modlitwą ogarnął kapłanów, rodziny zakonne, seminaria duchowne, dziadków, rodziców, młodzież i dzieci - cały lud Boży ziemi łódzkiej. Słów aktu zawierzenia wysłuchano w nabożnym skupieniu.
Procesję z darami otwierali rodzice kapłanów, ktorzy nieśli chleb. Lekarze złożyli na ręce Księdza Arcybiskupa owoce, nauczyciele - świece, służba liturgiczna ołtarza - wino i komunikanty, dzieci - kosz z życzeniami jubileuszowymi i laurkami dla Ojca Świętego.
Ks. prał. Ryszard Olszewski gorąco podziękował Arcybiskupowi łódzkiemu za Jego osobistą inicjatywę i wysiłek na rzecz przygotowania Pielgrzymki Rodzin. Wyrazy wdzięczności skierował również pod adresem Współcelebransów. Pozdrowił biorące udział w uroczystości duchowieństwo diecezjalne i zakonne, opiekunów grup pielgrzymkowych, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich pielgrzymów. Dziękował za obecność reprezentantom władz samorządowych miasta i powiatu Pabianice oraz parlamentarzystom. Serdecznym słowem objął poczty sztandarowe oraz asysty parafialne i chóry, które uświetniły uroczystość. Ucztę Eucharystyczną ukoronowało błogosławieństwo pontyfikalne udzielone przez Księży Biskupów.
Na zakończenie VIII Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin zaśpiewała schola „Jezusowe Promyki” z ksawerowskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Rozbrzmiewający radością koncert pt. Ojcu Świętemu w hołdzie odbył się pod honorowym patronatem abp. Władysława Ziółka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/tenis: Świątek i Kubot w ćwierćfinale miksta

2021-07-28 12:03

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Iga Świątek i Łukasz Kubot pokonali w pierwszej rundzie Francuzów Fionę Ferro i Pierre-Hugues Herberta 6:3, 7:6 (7-3) i awansowali do ćwierćfinału miksta w olimpijskim turnieju tenisowym w Tokio.

O awans do strefy medalowej Polacy powalczą z reprezentantami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Jeleną Wiesniną i Asłanem Karacewem, którzy w środę wyeliminowani najwyżej rozstawionych Francuzów Kristinę Mladenovic i Nicolasa Mahuta 6:4, 6:2. Rosjanie to finaliści tegorocznego French Open.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję