Reklama

Wydarzenia z diecezji

Ksiądz poeta w Trzepowie

Niedziela płocka 45/2003

Parafia św. Aleksego w Płocku należy do najmniejszych w stolicy diecezji. Należy do niej kilka ulic miasta oraz okoliczne wioski z trzech gmin. Okazuje się, że w tej liczącej 1200 osób parafii czytają prasę katolicką: rozprowadzanych jest 30 egzemplarzy Tygodnika Katolickiego Niedziela, 40 egzemplarzy miesięcznika Nasza Arka, a ponadto miesięcznik Miejsca Święte.
W cyklu Wieczory u św. Aleksego parafia gościła wiele osób znanych w Polsce. Byli tu m.in. o. Leon Knabit OSB, Danuta Rinn, ks. Kazimierz Orzechowski (proboszcz ze Złotopolic z serialu Złotopolscy), byli też poeci.
15 sierpnia 1999 r., podczas Wieczoru u św. Aleksego, odbył się koncert Tadeusza i Lidii Trojanowskich połączony z wystawą fotogramów Tadeusza i promocją tomiku wierszy Został tylko Anioł Stróż. Tadeusz Trojanowski to absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kompozytor, pianista, pedagog, poeta, fotografik. Związany jest z Ciechanowem i Płockiem, działalność artystyczną prowadzi od 25 lat. Większość jego kompozycji doczekała się wykonań estradowych, a także nagrań radiowych, telewizyjnych i fonograficznych (np. Treatment na fortepian wykonywany przez japońską pianistkę Makiko Hirashima został zarejestrowany na płycie CD przez amerykańsko-austriacką Firmę „Vienna Modern Masters”). Jego utwory wykonywane były m.in. w Niemczech, Austrii, Włoszech, Słowacji, Litwie, Rosji, Norwegii, USA i Japonii. Jest także autorem uroczystej fanfary miejskiej Białegostoku. Lidia Trojanowska pochodzi z Płocka. Tu ukończyła Szkołę Podstawową nr 16 i Szkołę Muzyczną. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie Filia w Białymstoku. Przez wiele lat prowadziła Młodzieżowy Chór Katedry „Carmen” w Białymstoku, koncertując m.in. w: Rzymie, Mediolanie, Asyżu, Moskwie, Wiedniu i Katyniu. Państwo Trojanowscy są inicjatorami powstania w 1990 r. w Białymstoku Towarzystwa Obrony Życia Poczętego „Homo Homini”.
28 grudnia 1999 r. parafia św. Aleksego gościła ks. Jana Twardowskiego. Mały drewniany kościółek był wypełniony. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Płocku przygotowane przez swoją wychowawczynię Wandę Cupta recytowały wiersze Księdza Poety. Żłobek bożonarodzeniowy wytworzył atmosferę ciepła, którą podkreślały utwory.
Dniem szczególnym dla wspólnoty parafialnej była także niedziela 20 września tego roku, w kalendarzu kościelnym określona mianem Niedzieli Środków Przekazu. Tym razem gościem parafialnej wspólnoty był inny poeta ks. Tomasz Opaliński - jednocześnie redaktor tygodnika Niedziela. Zaproszony Gość odprawił Mszę św. i wygłosił homilię, a po Eucharystii dla zainteresowanych odbyło się spotkanie z Poetą.
Ks. kan. Zbigniew Kaniecki, proboszcz wspólnoty parafialnej, przedstawił Gościa, który jest płocczaninem, absolwentem „Małachowianki”. Po seminaryjnych studiach święcenia kapłańskie otrzymał w 1991 r. W swojej posłudze pełnił różne funkcje: pracownika Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej, redaktora odpowiedzialnego płockiej edycji tygodnika Niedziela, zastępcy ds. programowych dyrektora Radia Plus Płock. Od maja 2002 r. ponownie pracuje w Niedzieli. Wydał tomiki poetyckie: Ubrany w asfalt (Płock 1993 r.), Portrety z tamtej strony (Lublin 1997 r.). Jest członkiem Związku Literatów Polskich.
Podczas spotkania w Trzepowie odbyła się promocja trzeciego tomiku jego wierszy Ziemia za grosz. Pięknie wydany tomik ubogacony fotografiami przyrody i zachodów słońca został dedykowany przez Autora i Redakcję Niedzieli „Janowi Pawłowi II - Białemu Pielgrzymowi, który od 25 lat błogosławi «Urbi et orbi», a jednocześnie «Poecie, który od ćwierć wieku w ponad stu pielgrzymkach dotarł do każdego zakątka ziemi»”. W nastrój spotkania wprowadziły słuchaczy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13, recytując wiersze przygotowane przez katechetkę Anetę Krysiak.
W słowie zamieszczonym na końcu książki Jakub A. Malik pisze, że zaprezentowane w książce wiersze to „dumania samotnego wędrowca” i ma niewątpliwie rację. Te reportaże z wojaży do Włoch, Anglii, na Mazowsze są jednocześnie drogami ku niebu. Do mnie, związanego z Płockiem, szczególnie przemawiają te, które opisują miejsca tego stołecznego miasta. I właśnie te wiersze były recytowane przez uczniów przed spotkaniem z poetą. Bo rzeczywiście za takimi wierszami - myślę - tęsknią też wielbiciele poezji Broniewskiego, Baczyńskiego czy Tuwima.
Płocczanin kochający swoje miasto chciałby z poetą wołać:

Popatrz na Wisłę ze Wzgórza Tumskiego,
gdy słońce mości gościniec po wodzie;

na las, ginący gdzieś na horyzoncie
spójrz wraz z Broniewskim spod jego pomnika:
zmienna jest sława, jak szczęś-
cie na froncie,
ale jest piękno, co nigdy nie znika.

Poeta, recytując swoje utwory podczas tego spotkania, mówił o kulisach powstawania wierszy, i o tym, co chciał wyrazić w sposób poetycki. Cenną pamiątką z tych spotkań są tomiki poetyckie z autografami autorów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel na Senatorskiej

2021-07-28 10:46

[ TEMATY ]

relikwie

św. Szarbel

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

We franciszkańskiej parafii św. Antoniego z Padwy goszczą dzisiaj relikwie maronickiego mnicha i pustelnika.

W Polsce przypada dziś liturgiczne wspomnienie św. Szarbela.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję