Reklama

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej

Kościoły na kresach

Niedziela przemyska 45/2003

Jednym z akcentów tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Przemyślu była wystawa pt. Kościoły na kresach dawnej Rzeczypospolitej, przygotowana przez Klub Inteligencji Katolickiej. Zbiór 92 fotogramów, autorstwa Stanisława Wierzgonia z Opola można było oglądać do 19 października w podziemiach kościoła Ojców Franciszkanów.
Tegoroczne spotkania z kulturą chrześcijańską w Przemyślu obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń. Obok szeregu prelekcji, konkursów piosenki i poezji religijnej ważne miejsce zajmowały wystawy, wśród których nie sposób pominąć ekspozycji poświęconej świątyniom kresowym, z terenów niegdyś należących do Polski. Historię i piękno obiektów sakralnych przedstawił opolski fotografik, Stanisław Wierzgoń w cyklu pt. Kościoły na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Ekspozycja w fotograficznym zapisie prezentowała najpiękniejsze świątynie kresowe, jak chociażby kościoły katedralne we Lwowie, Łucku, Wilnie, Pińsku, Żytomierzu, Grodnie czy Kamieńcu Podolskim. Ponadto ukazywała kościoły i sanktuaria w Tarnopolu, Rudkach, Łahiszynie na Polesiu, Berdyczowie czy Trokielach, a także inne obiekty kultu religijnego, jak chociażby Kalwarię Wileńską powstałą po zakończeniu wojny z Moskwą i wyzwoleniu Wilna w 1660 r., a także wiele innych świątyń położonych na terenach należących niegdyś do Polski. Warto dodać, że większość z nich została już odnowiona, a kolejne mimo trudności finansowych poddawane są systematycznej restauracji. Jak powiedział Tadeusz Bałdowski, wiceprzewodniczący KIK w Przemyślu, wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców miasta, jak i gości odwiedzających nadsański gród. - Ekspozycję zwiedzali byli Kresowiacy, ich rodziny, ale również pielgrzymi z różnych stron kraju goszczący w Przemyślu. Co ważne, problematyką kresową żywo interesowała się także młodzież i dzieci przemyskich szkół. Właśnie im mogliśmy w ramach katechezy czy lekcji historii przybliżyć dawne dzieje Polski, których nieodłącznym elementem są miejsca kultu religijnego - podkreślił Tadeusz Bałdowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne oazy

2021-08-04 09:02

Archiwum Ruchu Światło-Życie AL

Ruch Światło - Życie Archidiecezji Lubelskiej przygotował dla dzieci i młodzieży kilka wakacyjnych oaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję