Pierwszy raz Dzwon Miłosierdzia zabrzmiał w Niedzielę Miłosierdzia przed Bazyliką Bożego Miłosierdzia w Krakowie tuż po poświęceniu. Jego dźwięk powitały oklaski pielgrzymów, którzy tłumnie zjawili się w Łagiewnikach na Święcie Bożego Miłosierdzia.
Drugi raz w niedzielę bicie dzwonu usłyszano na Campus Misericordiae. Wcześniej jego uroczystego odsłonięcia dokonali mieszkańcy okolicznych miejscowości, wybrani z przybyłych przez samego burmistrza Wieliczki, Artura Kozioła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Ten dzwon w szczególny sposób zabrzmi wtedy, gdy przybędzie tu papież Franciszek, Ojciec Święty. Ale on przede wszystkim będzie brzmiał wtedy, gdy będzie potrzebna pomoc. Gdy ta pomoc stąd będzie musiała wędrować w różne zakątki naszego województwa, kraju czy świata" - mówił wczoraj Artur Kozioł. Wydarzeniu towarzyszyły zastępy młodych strażaków z międzynarodowymi flagami oraz ubrane w stroje ludowe dziewczęta. Nie zabrakło także paralotniarzy, którzy uroczystość uświetnili specjalnymi smugami dymu na niebie.
Zwieńczeniem odsłonięcia Dzwonu Miłosierdzia był koncert papieski pt. „Miłość trwa”, który odbył się w hali 7R Logistic, która podczas ŚDM będzie pełnić funkcję zakrystii. Wystąpili na nim: Wielicka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Piotra Piwko, Chór im. Jana Pawła II ze Strumian, chór „Camerata” oraz wielu solistów, m.in. Maria Czajczyk, Maria Komisarz, Krzysztof Lachman i o. Łukasz Buksa OFM z zespołem.
Półtonowy dzwon odsłonięty wczoraj na Campus Misericordiae zabrzmi na przywitanie papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Częstotliwość jego dźwięku to a1 - jest zatem niezwykle podobna do tonu ludzkiej wypowiedzi czy śpiewu, a więc jest przyjazna dla ucha człowieka. Na Dzwonie Miłosierdzia znalazły się herby papieży Franciszka i Jana Pawła II, herb kard. Stanisława Dziwisza oraz symbol Światowych Dni Młodzieży.