Reklama

Pod opieką św. Barbary

Początkowo świątynia przy ul. Legionów Polskich w Dąbrowie Górniczej należała do Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Po wykupieniu przez katolików przez wiele lat pełniła funkcję kościoła rektorackiego przy Szkole Górniczej „Sztygarka”. Pod koniec lat 50. XX w. Biskup Częstochowski powołał tam parafię pw. św. Barbary.

„Parafia została erygowana 25 marca 1957 r. Obecny kościół parafialny został nabyty od Gminy Polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Sosnowcu wraz z nieruchomościami o powierzchni 2 276 m². Akt nabycia został zawarty 5 grudnia 1945 r. w obecności notariusza Klemensa Cichońskiego, na podstawie upoważnienia biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny, udzielonego ks. dr. Stanisławowi Ufniarskiemu, proboszczowi parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Tego samego dnia wieczorem biskup Teodor Kubina poświęcił świątynię” - wyjaśnia ks. Bernard Bekus, obecny proboszcz parafii.
Świątynia jest wybudowana z cegły, bez określonego stylu. Pierwszym proboszczem nowej parafii został ks. Marian Ratuszny, który wcześniej pełnił obowiązki prefekta. Po nim obowiązki proboszczowskie przejął ks. Zygmunt Woźniak. Kolejnym proboszczem był ks. Władysław Włodowski, który przepracował w parafi tylko 14 miesięcy, gdyż przedwcześnie zmarł. Od 1984 r. posługę proboszcza pełni ks. kan. Bernard Bekus.
Jednym z pierwszych przedsięwzięć ks. Bekusa było dobudowanie bocznej nawy z lewej strony, tak by wszyscy parafianie mogli wejść do świątyni, a nie stać przed nią w czasie nabożeństw. W 1997 r. pokryto dach kościoła blachą trapezową. Ale budowla wymagała dalszych remontów. W 2001 r. wybrukowany został plac przed kościołem. A w roku 2002 rozpoczął się generalny remont wnętrza świątyni. Przede wszystkim wymieniono sufit. Stary, wysłużony został zastąpiony nowym z drewna olchowego. Pomalowane zostały ściany kościoła, odnowiono prezbiterium, położono nową posadzkę. Zakupione zostały stacje Drogi Krzyżowej. Wymieniono także drzwi frontowe. Przy okazji tak gruntownych robót wymieniona została instalacja elektryczna i nagłośnienie. Obecnie trwa remont bocznej nawy, w której znajduje się kaplica Miłosierdzia Bożego. W planach ks. Bekus ma remont wieży i zewnętrznych ścian świątyni, a także budynków gospodarczych.
Parafia św. Barbary liczy 4 500 wiernych. Na jej terenie znajdują się 3 duże szkoły średnie - „Sztygarka”, założona przez ks. Stanisława Staszica w 1816 r., w której naukę pobiera blisko 2 tys. uczniów, LO im. Kanclerza Zamoyskiego i LO im. Stefana Żeromskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Marcina Przydacza

2021-07-30 08:00

[ TEMATY ]

5 pytań do...

Tymon Markowski/MSZ

Jakie konsekwencje będzie miało dokończenie Nord Stream2? Na ile wpłynie to na bezpieczeństwo regionu? Czy mamy alternatywne scenariusze? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” Marcina Przydacza, Podsekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej.

Piotr Grzybowski: Co amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie dokończenia budowy Nord Stream 2 oznacza dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję