Reklama

Korzenie

W dyskusjach kilku ostatnich lat słowo „korzenie” pojawia się częściej niż kiedykolwiek przedtem. Dokładniej mówiąc chodzi w tych dyskusjach o „chrześcijańskie korzenie”, ale przecież nie ulega wątpliwości, że tej formule sens zasadniczy nadają właśnie „korzenie”. Uważamy, że nie od rzeczy będzie spojrzeć na znaczenie tego terminu oczyma natchnionych pisarzy biblijnych, co czynimy na łamach „Niedzieli” już od dłuższego czasu w odniesieniu do różnych elementów otaczającej nas rzeczywistości.

Niedziela warszawska 45/2003

1. Rzeczownik „korzeń” nie należy do zbyt często występujących w Biblii. Dominuje w jego użyciu znaczenie dosłowne: „Korzeń” to tkwiąca w głębi ziemi część zarówno małej rośliny jak i wielkiego drzewa. Prorok Daniel wydaje polecenie: „Zetnijcie to drzewo, zniszczcie je, ale jego … korzenie pozostawcie w ziemi” (Dn 4, 20). O morwie w Ewangelii Łukasza jest powiedziane: „Wyrwij się z ziemi i posadź się w morze …” (Łk 17, 6).
Główna funkcja korzeni polega na dostarczaniu całej roślinie lub drzewu odpowiednich substancji odżywczych, czerpanych z ziemi. U Mt 13, 6 jest mowa o roślinach, które wprawdzie zaczęły rosnąć, lecz rychło uschły, bo nie miały korzeni” (por. Mk 4, 6). Ale korzenie sprawiają również, że podtrzymywane przez nie, wystające ponad ziemię drzewo jest w stanie oprzeć się nawet mocnym podmuchom wiatru. O krzewie papirusowym tak mówi Hiob: „Zapuszcza korzenie w bezwodnym piasku i trzyma się mocno nawet wśród kamieni” (Hi 8, 17). Jeszcze dosadniej Mędrzec Pański o wątłych korzeniach innego drzewa: „Nie zapuści korzeni głęboko ani nie znajdzie mocnego podłoża… zostanie wyrwane przez wichry” (Mdr 4, 3 n).
Z powyższych wypowiedzi wynika, że to właśnie korzeniom drzewa i rośliny zawdzięczają swoje trwanie a konsekwentnie także i wydawanie owoców. Warto jednak również pamiętać, że na niektórych glebach nie udaje się zapuścić korzeniom. W ewangelijnej przypowieści o siewcy zostały wymienione aż trzy rodzaje takiego podłoża: droga uczęszczana przez wielu przechodniów, ziemia porosła chwastami wszystko zagłuszającymi oraz gleba zasłana warstwą kamieni. Żadne ziarno nawet, jeśli wzejdzie, nie wyrośnie na takim podłożu do normalnych rozmiarów. Korzenie domagają się odpowiedniej gleby.

2. O korzeniach mówi Pismo także w znaczeniu przenośnym. W ogóle ludzi zdaje się dzielić na takich, którzy mają korzenie i na takich, którzy owych korzeni są pozbawieni. O jednym z tych ostatnich czytamy w Ewangelii Mateusza: „Nie ma w sobie korzenia, jest człowiekiem chwiejnym. Kiedy przychodzi ucisk albo prześladowanie… natychmiast upada” (Mt 13, 21). Dlatego Apostoł doradza: „Usiłujcie też zapuścić w Nim korzenie waszego życia, na Nim opierajcie wszystko, umacniajcie waszą wiarę zgodnie z tym, czego was nauczono” (Kol 2, 7). Znaczenie przenośne, ale diametralnie różne posiadają korzenie w tym oto ostrzeżeniu Pawła: „Pogoń za pieniądzem jest bowiem korzeniem wszelkiego zła” (1 Tm 6, 10).
Gdybyż tak te dane Biblii były brane pod uwagę nie tylko w dyskusjach nad ostatecznym kształtem konstytucji zjednoczonej Europy, lecz także przy formowaniu zasad naszego postępowania na co dzień! Przecież „wszystko, co znajduje się w księgach świętych zostało tam zapisane dla naszego pouczenia” (1 Kor 10, 11).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję