Reklama

Rokitno - dzień modlitw o świętość kapłanów

Wierni słowu Bożemu i Eucharystii

18 października w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie spotkali się kapłani z różnych stron naszej diecezji, by modlić się w intencji przeżywającego srebrny jubileusz pontyfikatu papieża Jana Pawła II, obchodzącego srebrny jubileusz sakry biskupiej bp. Adama Dyczkowskiego oraz o jedność i świętość dla siebie. Modlitwą ogarnięto także kapłanów chorych, tych, którym brakuje siły fizycznej i duchowej, tych, którzy przeżywają samotność i opuszczenie.

Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Adam Dyczkowski, była centrum i zwieńczeniem kapłańskiego dnia modlitw. Bp Paweł Socha zwrócił w homilii szczególną uwagę na podpisaną przed kilkoma dniami adhortację Ojca Świętego Jana Pawła II Pastores gregis o posłudze i obowiązkach biskupa. - Papież szczególnie akcentuje - mówił Biskup Paweł - że biskup ma być ikoną Chrystusa, a ikona to rzeczywistość uobecnienia. W Kościele wschodnim Bóg niejako jest obecny w ikonie. Ikona jest to więc ukazanie tego, co jest boskie w człowieku, co jest w nim duchowe. Rozważania o biskupstwie Kaznodzieja dedykował szczególnie bp. Adamowi Dyczkowskiemu przeżywającemu swój jubileusz. Zaznaczył jednak, że odnoszą się one także do kapłanów. - Biskup ma być wierny słowu Bożemu i myśli Bożej. Ma także je publicznie głosić, nie bojąc się niczego. Biskup ma być nauczycielem, kapłanem i pasterzem. Powinien wiedzieć, jak ofiarować życie za zbawienie tych, którzy zostali mu powierzeni - komentował papieską adhortację bp Socha.
Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy różańcowej przed obrazem Pani Cierpliwie Słuchającej. - To Ona, Matka Zbawiciela, a także Matka każdego kapłana uprasza szczególnie potrzebne łaski tym, którzy ich potrzebują i którzy o nie proszą. Niech Twój Różaniec, Maryjo, prawdziwie złączy nas z sobą i prawdziwie nawzajem ze sobą - modlił się prowadzący modlitwę różańcową ks. Piotr Rutkowski CM, ojciec duchowny seminarium.
Konferencja diecezjalnego ojca duchownego - ks. Jerzego Kordiaka o Eucharystii i jej obecności w Kościele świętym przypomniała kapłanom, a także klerykom o potrzebie zgłębiania tej wielkiej i niepojętej tajemnicy, jaką jest Eucharystia. Zwrócił również uwagę na potrzebę częstej spowiedzi i praktykowanie Komunii duchowej. W sposób szczególny ks. Kordiak podkreślił wymiar wspólnoty Eucharystycznej. - Parafia prawdziwie eucharystyczna nie może zamykać się w sobie, jakby była samowystarczalna, lecz powinna zachować więź z każdą wspólnotą katolicką. Ta komunia eucharystyczna jest komunią z własnym biskupem oraz w łączności z całym Kościołem, papieżem i kolegium biskupów.
O Eucharystii jako tajemnicy wiary mówił ks. dr Jan Szulc: - To największy z sakramentów, ponieważ nie jest to tylko działanie Boga poprzez łaskę tak jak w innych sakramentach, ale dlatego, że w Eucharystii Bóg sam staje się obecny - mówił. - Jest to realna obecność Boga. W Eucharystii jest obecna historia każdego człowieka, jak i całego wszechświata.
Kapłani już od kilku lat pielgrzymują w październiku do sanktuarium diecezjalnego w Rokitnie. Jest to okazja do wspólnej modlitwy za siebie nawzajem, a także do zamanifestowania swej jedności z Ojcem Świętym i własnym biskupem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka.

Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Apel o uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-30 13:41

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Artur Stelmasiak

„Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas”, apeluje w przesłaniu z okazji 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Abp Guzdek polecił kapelanom wojskowym, aby w rocznicę wybuchu Powstania rozbrzmiały dzwony kościołów i kaplic wojskowych w całym kraju.

Publikujemy tekst przesłania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję