Reklama

Polska

Biskupi dla KAI: jubileusz wymaga refleksji nad własnym chrztem

Rocznica 1050-lecia chrztu Polski powinna zobowiązywać każdego ochrzczonego do namysłu nad swoją tożsamością i odnowy zobowiązań chrzcielnych - mówili KAI w Gnieźnie i Poznaniu polscy biskupi.

[ TEMATY ]

biskupi

Chrzest Polski

Bp Marek Solarczyk

Abp Stanisław Gądecki powiedział, że rocznicowe obchody skłaniają do przemyśleń nad tożsamością chrztu, ponieważ wydarzenie sprzed ponad 1000 lat determinuje naszą tożsamość. Dlatego ważne jest, by wrócić do przeszłości i zastanowić się nad całym dziedzictwem związanym z przyjęciem chrześcijaństwa. "Czy mamy lamentować, że rozpraszamy dziedzictwo ponad 1000 lat czy raczej poważnie zastanowić się nad tym, co w tej chwili jest do zrobienia, żeby ożywić wiarę?" - pytał hierarcha.

Szczególnie ważne jest ożywienie wiary w młodym pokoleniu i skłonienie młodzieży do pytań o to, "czy warto zatracić się w sekularyzmie i świecie wartości rozproszonych, relatywnych, zamiast mieć grunt pod nogami". To jest pytanie o to, czy mamy budować na piasku czy na skale - tłumaczy przewodniczący Episkopatu. Dodał, że każdy chrześcijanin jest zobowiązany do budowania na skale.

"Dla nas przyszłością jest tylko tożsamość chrzcielna i tylko więź z Chrystusem. Wszystko inne doprowadzi do degrengolady" - podkreślił abp Gądecki.

Reklama

Pytany o to, jak zapatruje się na przyszłość chrześcijaństwa w Polsce odparł: "Nie możemy poddawać się pesymizmowi, dlatego że światło Ewangelii jest nie do zgaszenia. Ludzie mogą tego nie zauważyć, ale Kościół i wiara są przyszłością". Metropolita poznański dodał, że choć wysiłek przeciwników Ewangelii może być wsparty wieloma środkami, to jednak "Ewangelia ma tę przewagę, że nie potrzebuje wielkich środków a może osiągnąć wielkie rzeczy".

Zdaniem kard. Kazimierza Nycza jubileusz chrztu wymaga po pierwsze rachunku sumienia ze znajomości ostatniego 1050-lecia jeśli chodzi o chrzest i jego konsekwencje. Ten jubileusz jest potrzebny by poszerzyć i odświeżyć wiedzę o tym wszystkim, co się wtedy stało i jakie miało konsekwencje w wiekach bezpośrednio po chrzcie i przez całe minione tysiąclecie.

"Natomiast pozostaje wymiar osobisty: na ile ja przez swój własny chrzest, który stoi u początku mojego życia, uczestniczę w tym wydarzeniu, które jest najważniejszym wydarzeniem w życiu człowieka. Chodzi o to, by popatrzeć na własną chrzcielnicę, przy której byłem ochrzczony, w perspektywie pierwszej chrzcielnicy - gnieźnieńskiej czy gdziekolwiek się ona znajdowała" - powiedział metropolita warszawski.

Reklama

Zdaniem kardynała na jubileusz należy spojrzeć przez pryzmat własnego życia i własnego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. "Dopiero w tej perspektywie i w tej kolejności należy dokonać rachunku sumienia z naszej dzisiejszej, narodowej tożsamości, jeśli chodzi o wierność chrztowi sprzed 1050 lat".

Pytany o obecne podziały polityczne, których uczestnikami są przecież ludzie ochrzczeni, kard. Nycz zauważył, że przez ten fakt podzielony jest także sam Kościół. "Ci, którzy są podzieleni w rodzinach, w życiu społecznym, są ludźmi z tej samej chrzcielnicy" - dodał. Zdaniem metropolity warszawskiego warto dziś postawić pytanie, czy jesteśmy już tak "do końca" narodem chrześcijańskim, czy jeszcze nie. "Myślę, że w jakimś sensie Ewangelia zawsze jest przed nami, zatem ta rocznica jest okazją do tego, żeby powrócić do źródeł jeszcze mocniej" - ocenił kard. Nycz.

Zdaniem abp. Stanisława Budzika szczególne dla Polski miejsca: Ostrów Lednicki, Gniezno i Poznań przypominają nam, że historia naprawdę jest nauczycielką życia. "Odniósł bym to do obrazu drzewa: im bardziej jest zakorzenione, im więcej czerpie soków z ziemi, na której wyrasta, tym bardziej może się rozwijać, ku niebu, wszerz i wzdłuż" - powiedział metropolita lubelski. Niestety, Polacy zdają się o tym zapominać, dlatego dobrze, że kolejne pokolenie ma okazję przeżyć ten jubileusz. Poprzedni odbywał się w atmosferze konfrontacji i walki z systemem komunistycznym, zaś organizując obchody 1000-lecia państwa polskiego komuniści przyznali, że nie ma innej daty, o którą można by "zaczepić" początek naszej państwowości, kultury, historii - dodał metropolita lubelski.

"Teraz możemy to świętować razem i być może ludzie to mniej doceniają. Wówczas te zgromadzenia milenijne były też wyrazem protestu przeciwko ówczesnej opresji. Dziś, gdy element protestu jest nieobecny, być może mniej to doceniamy, a powinniśmy" - zaznaczył abp Budzik. Przypomniał też słowa Jana Pawła II, że Chrystus przyniósł Polsce klucz do zrozumienia człowieka. Metropolita lubelski podkreślił, że żaden humanizm nie podnosi człowieka tak wysoko, jak wiara chrześcijańska, która mówi, że człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże i odkupiony przez Chrystusa.

"Musimy więc zapomnieć o tym, co nas dzieli, bo to co nas dzieli jest tak tymczasowe, tak przypadkowe, a popatrzeć z perspektywy ponad 1000 lat na to, co nas łączy" - apeluje abp Budzik. Jak tłumaczy, Polaków łączy ogromnie wiele: nie tylko przynależność do jednego narodu, który ma swoją kulturę, swoją historię ale również do tej wielkiej rodziny Kościoła.

Kościół zawsze głosił, że ochrzczony w imię Trójcy człowiek jest powołany do tego, by czynić Kościół znakiem i narzędziem pojednania całej ludzkości. "Musimy więc najpierw znaleźć tę jedność w sobie, jedność z Bogiem, jedność w naszej wspólnocie aby wypełniać to zadanie jakie Kościół ma a więc być jakby sakramentem czyli znakiem jednoczenia wszystkich ludzi" - zachęca abp Budzik.

Z kolei abp Wiktor Skworc wyraził radość, że w przeciwieństwie do obchodów milenijnych, tegoroczne uroczystości jubileuszowe organizowane są wspólnie przez władze samorządowe, państwowe i Kościół. "Wracamy do wydarzenia historycznego, który odnosi zarazem do pewnego systemu wartości i warto, by do tego systemu wartości powracać" - zaznacza metropolita katowicki dodając, iż jest to zobowiązanie wszystkich ochrzczonych.

"Chcę tylko zwrócić uwagę, że nie chrzci się narodu, lecz zawsze - konkretnego człowieka" - podkreśla abp Skworc. Dlatego jubileusz jest okazją, by każdy uświadomił sobie, że był ochrzczony, żeby ponowił swoje zobowiązania chrzcielne i pielgrzymował do tej swojej chrzcielnicy, tak jak to uczynił w Wadowicach Jan Paweł II.

Podobnie uważa bp Wiesław Mering zwracając uwagę, że z zakorzenienia w chrzest muszą wynikać owoce, także w wymiarze życia społecznego. "Można różniąc się, pozostawać w przyzwoitych relacjach. Myślę, że z rocznicy chrztu i uświadomienia sobie, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga musi wynikać większa łagodność, wyciszenie emocji i próba normalności. Jeżeli to się w Polsce nie dokona, to nie widzę przyszłości Polski różowo" - ocenia biskup włocławski.

Choć chrzest ma skutki społeczne, to obecny jubileusz winien skłaniać przede wszystkim do indywidualnej refleksji nad tożsamością religijną. "Każdy powinien pytać o to siebie osobiście. Ja także dokonuję rachunku sumienia, czy także moje wypowiedzi nie są niekiedy zbyt gwałtowne i zdecydowane. Niemniej, musi zostać podjęty olbrzymi wysiłek, który spowoduje, że w drugim człowieku będę widział partnera, a nie wroga. Mam nadzieję, że obecna rocznica będzie cezurą wyznaczającą także w tym względzie nowy rozdział" - wyznał bp Mering.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego bp Marek Mendyk wskazał, że jubileusz Chrztu Polski jest dla katechezy okazją do tego, aby przypomnieć, co jest istotą chrześcijańskiego życia. - Jest to pogłębianie świadomości chrztu i odkrywanie chrześcijańskiej tożsamości, zarówno w wymiarze religijnym, jak i społecznym - powiedział bp Mendyk.

Zdaniem biskupa to dobry czas na refleksję nad tym, kim jestem, co robię i dokąd zmierzam. - To też okazja do wprowadzania dekalogu w codzienność - dodał bp Mering.

2016-04-16 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sekretarz KEP: w rocznicę Chrztu Polski módlmy się o pomyślność naszej Ojczyzny

[ TEMATY ]

episkopat

Chrzest Polski

bp Artur Miziński

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat.news

Bp Artur Miziński

1054. rocznica Chrztu Polski jest wezwaniem do szczególnej modlitwy w intencji przyszłości naszej ojczyzny, abyśmy mogli wspólnymi siłami zminimalizować skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze trwającej epidemii – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Sekretarz generalny Episkopatu przypomniał, że Chrzest Polski był włączeniem w rodzinę państw chrześcijańskich oraz początkiem państwowości i przynależności do zachodniego kręgu kulturowego.

„Chrzest jest fundamentem, na którym budujemy naszą ponad tysiącletnią tożsamość i historię, w której w wielu okresach potrzebna była obrona chrześcijańskich wartości, aż do oddania życia. Na tych wartościach wyrósł św. Jan Paweł II, który w 1979 r. prosił nas, abyśmy +całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Jezus Chrystus na chrzcie świętym+, żebyśmy +nigdy nie zwątpili i nie znużyli się i nie zniechęcili+ oraz +nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy+. To przesłanie wciąż jest aktualne” – powiedział.

Bp Miziński wskazał, że historia Polski udowadnia, że naród potrafił dzięki chrześcijańskiej wierze i tożsamości, przetrwać najbardziej trudne i bolesne okresy.

„Dziś także stajemy przed ogromnymi wyzwaniami, które powoduje epidemia. Módlmy się o jej szybkie ustanie, za chorych, zmarłych i ich rodziny. Za osoby będące na pierwszej linii walki z wirusem: lekarzy, pielęgniarki, ratowników, personel medyczny” – dodał.

Sekretarz Episkopatu wspomniał także uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, które w kwietniu 2016 r. odbyły się w Gnieźnie i Poznaniu z udziałem Episkopatu i przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

Z kolei w lipcu 2016 r., podczas Światowych Dni Młodzieży, papież Franciszek odprawił na Jasnej Górze Mszę św. z okazji jubileuszu Chrztu naszej ojczyzny.

„Chrzest Polski to nie tylko wydarzenie historyczne, ale to teraźniejszość, która zaprasza nas do żywej wiary w naszej codzienności i dawania świadectwa chrześcijańskiego życia” – powiedział bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

2020-07-06 13:30

Paweł Wysoki

Nagła i przedwczesna śmierć ks. Wojciecha Szlachetki, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie, okryła żałobą Rodzinę Zmarłego, duchownych i wiernych, którym gorliwie służył.

Uroczystości pogrzebowe z licznym udziałem kapłanów i świeckich miały dwie stacje: 3 lipca Mszy św. żałobnej w kościele parafialnym w Abramowie przewodniczył bp Mieczysław Cisło, a 4 lipca Mszy św. pogrzebowej w rodzinnej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach przewodniczył bp Adam Bab. Ciało Zmarłego spoczęło na miejscowym cmentarzu parafialnym.

- Módlmy się o to, by Pan przyjął do siebie śp. ks. Wojciecha. Niech jego kapłańska służba zostanie zwieńczona radością życia wiecznego - mówił bp Adam Bab, zachęcając zgromadzonych do modlitwy za Zmarłego, a także za pogrążoną w żalu rodzinę, zwłaszcza Rodziców i Brata z Rodziną. - Tak, jak przez ponad 32 lata ks. Wojciech sprawował Eucharystię, tak my chcemy mu służyć modlitwą i ofiarą Mszy św. Przed Bogiem chcemy dziękować za wszelkie dobro, które uczynił jako kapłan - mówił biskup. Zwracając się do Rodziców Zmarłego, bp Bab podziękował im za to, że swojego syna podarowali Bogu, za wiarę przekazaną dzieciom i za stworzenie dobrych warunków do odczytania woli Bożej i jej wypełniania. - Chcemy Was pocieszyć nadzieją życia wiecznego. Nie martwcie się, ks. Wojciech jest w dobrych, ojcowskich, kochających, Bożych rękach. Nie został powołany po to, by na wieki spocząć w grobie, ale by żyć życiem wiecznym w szczęściu, które nie będzie zagrożone żadnym cierpieniem - zapewniał. Pasterz podziękował Zmarłemu za to, co najcenniejszego podarował ludziom jako ksiądz: za sprawowane Msze św. - Dziś prosimy dla Niego o nagrodę życia wiecznego, w które wierzył i o którym tyle razy nauczał - mówił bp Bab. Zachęcał również do modlitwy za śp. ks. Wojciecha i podkreślał, że i On na pewno modli się u Boga za nami i czeka na nas w niebie. - Za śp. ks. Wojciechem idźmy do domu Ojca, już tu na ziemi, troszcząc się o nasze życie wieczne - apelował pasterz.

Przed złożeniem ciała Zmarłego do grobu przyszedł czas na podziękowania i świadectwa. Za posługę dobrego i gorliwego kapłana, którego Pan w tak nieoczekiwany sposób zabrał do siebie, dziękował ks. Piotr Petryk, dziekan dekanatu opolskiego. Marek Kowalski, wójt gminy Abramów, z wdzięcznością wspominał 8 lat kapłańskiej pracy śp. ks. Szlachetki w Abramowie. - Był niezwykle lubianym i cenionym kapłanem, świetnym duszpasterzem i dobrym gospodarzem. Tyle razem przeżyliśmy, tyle dobrego na płaszczyźnie duchowej i materialnej udało nam się osiągnąć - dzielił się wójt. Jak zapewniał, za dar słowa i sakramentów mieszkańcy Abramowa będą mu zawsze wdzięczni.

Ks. Janusz Zań, dziekan z Bełżyc i kolega z roku, z żalem wyliczył, że śp. ks. Wojciech jest już 6 kapłanem spośród 38 z roku święceń, który przeszedł do domu Ojca. - Mimo tego, że chorował, a nawet bardzo cierpiał, nie sądziliśmy, że tak szybko Go pożegnamy. On kochał kapłaństwo, kochał drugiego człowieka. Należał do tych osób, które z dystansem podchodzą do wielu spraw. Miał doskonałe poczucie humoru, był pełen wewnętrznej pogody ducha. Był bardzo lubiany. Będzie nam go brakowało - podkreślał. Ks. Jan Brodziak, dziekan dekanatu michowskiego, podziękował za 8 lat pięknej kapłańskiej pracy w Abramowie i dekanacie. Zapewnił o duchowej łączności i trwałej pamięci.

Śp. ks. Wojciech Szlachetka przez kilka lat był archidiecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie. - Ważnym rysem jego kapłańskiej służby było zaangażowanie w sprawy ewangelizacji. Ci, który znali go najlepiej i najbliżej, podkreślali, że jego serce było pochłonięte dziełem ewangelizacji - powiedział ks. Jerzy Krawczyk, obecny moderator Ruchu. - Bardzo troszczył się o formację oazowych kapłanów, zachęcał ich do udziału w rekolekcjach w sercu oazy w Krościenku; dla dzieci i młodzieży stwarzał jak najlepsze warunki na wakacyjne oazy w Bychawce, Słodyczkach k. Zakopanego, a nawet w Rzymie. Z jego inicjatywy przy archikatedrze lubelskiej powstało Centrum Ruchu Światło-Życie. Kochał św. Jana Pawła II i troszczył się, by jak najwięcej młodych osób mogło poznać Ojca Świętego m.in. poprzez udział w papieskich pielgrzymkach i Światowych Dniach Młodzieży - wyliczał moderator. Jak podkreślał, chociaż śp. ks. Wojciech podejmował nowe odpowiedzialności w Kościele w Lublinie i nie był ostatnio bezpośrednio zaangażowany w oazę, zawsze pytał o kondycję ruchu i starał się, by dzieci i młodzież z parafii, w których pracował, mogła kształtować wiarę i charakter w oparciu o ponadczasowy program sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Niezwykłe świadectwo o wierze i odwadze śp. ks. Szlachetki dał ks. prał. Józef Dziduch, jego katecheta z czasów szkolnych. Gdy był wikarym w Kraczewicach, wówczas Poniatowa nie miała jeszcze swojej parafii, młody Wojciech był uczniem w miejscowym liceum. To były czasy, gdy w szkołach nie było religii, ani krzyży. - Wojtek zainicjował powieszenie krzyża w klasie. Sam go wykonał, wystrugał figurkę Pana Jezusa i w tajemnicy przyniósł do mnie, abym poświęcił. Krzyż zabrał ze sobą do szkoły i przy akceptacji wszystkich kolegów powiesił w klasie. Tej akcji towarzyszył niepokój ze strony nauczycieli i dyrekcji, ale ostatecznie uczniowie obronili krzyż. Watro o tym pamiętać, że to za sprawą Wojtka w liceum w Poniatowej pojawił się pierwszy krzyż - wspominał ksiądz prałat. - To wydarzenie już wówczas wskazywało, jakim człowiekiem jest i będzie Wojtek - podkreślał.

Ks. Jerzy Wesołowski, proboszcz z Kraczewic, przywołując artystyczne zainteresowania śp. ks. Wojciecha, przypomniał, że przed laty to właśnie on z ekipą konserwatorów odnowił kościół w rodzinnej parafii. - Śp. ks. Szlachetka był z tą ziemią mocno związany. Często głosił tu słowo Boże, udzielał sakramentów, interesował się parafią. Bardzo cieszył się z obchodzonego w tym roku 100-lecia parafii w Kraczewicach i wyrażał pragnienie uczestnictwa w jubileuszowych uroczystościach - dzielił się proboszcz. - Nosiłeś nazwisko Szlachetka i byłeś szlachetnym człowiekiem, kapłanem według Bożego serca - podkreślał ks. Wesołowski. Proboszcz zaprosił wiernych do udziału w Mszy św. w intencji śp. ks. Wojciecha, która będzie sprawowana w kościele Kraczewicach 30 lipca o godz. 17.30.

Śp. ks. Wojciech Szlachetka, kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej, urodził się 20 kwietnia 1963 r. w Poniatowej. Święcenia prezbiteratu przyjął 12 grudnia 1987 r. w Lublinie. Podczas niespełna 33-letniej kapłańskiej służby pracował w Markuszowie, Lublinie, Sernikach, Wólce i Abramowie. Był m.in. archidiecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie, dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego i Ośrodka Renowacji Dzieł Sztuki, kapelanem szpitala PSK 1 w Lublinie i domów pomocy społecznej oraz duszpasterzem rolników i mieszkańców wsi. Zmarł 30 czerwca 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Terytorialsi z życzeniami urodzinowymi u powstańców warszawskich

2020-07-11 11:24

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

WOT

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

media.terytorialsi.wp.mil.pl

11 lipca to dzień urodzin dwóch zasłużonych dla ojczyzny powstańców warszawskich: Jerzego Mindziukiewicza ps. "Jur" oraz Wiesława Lechowicza ps. „Mały”, "Kotwica". W tym szczególnym dniu seniorów z życzeniami odwiedzili żołnierze z Dowództwa WOT.

Obaj służyli w batalionie „Miotła” w strukturach Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, który został powołany na przełomie lutego i marca 1944 r.

Wiesław Lechowicz ps. „Mały”, "Kotwica" urodził się 11.07.1925 r. w Warszawie na Marymoncie. Dziś świętuje swoje 95 urodziny. W konspiracji działał od czerwca 1943 w batalion "Miotła" - pluton "Czarnego". Po powstaniu wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Z obozu przejściowego w Ursusie został wywieziony do Kematen w Austrii, gdzie pracował niewolniczo w zakładach lotniczych Messerschmitt. W 1990 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Jerzy Józef Mindziukiewicz ps. "Jur" urodził się 11.07.1927 r. w Warszawie. Służył w batalionie "Miotła" - pluton "Drużyn Bojowych Niedźwiedzi" z Konfederacji Narodu. Uczestniczył w Powstania Warszawskim jako strzelec, a obszarem jego działalności było Śródmieście Północ. Dzisiaj świętował swoje 93 urodziny.

Tradycje to jedne z najważniejszych wartości w WOT, stanowią one podstawę do budowy tożsamości formacji i kształtowania morale żołnierzy. Przyjmując tradycje Armii Krajowej bardzo ważna jest dla żołnierzy WOT pamięć o powstańcach warszawskich, którzy stanowią wzorzec do naśladowania dla młodych Terytorialsów. Cieszymy się, że ci, którzy tworzyli Armię Krajową i walczyli o ojczyznę są wśród nas i chcą przekazać nam swoją historię i spuściznę.

W dniu urodzin życzymy Panu Wiesławowi i Panu Jerzemu wszystkiego co najlepsze, dużo zdrowia i pomyślności. Dziękujemy za Waszą godną poszanowania i naśladowania postawę dzięki której żyjemy dziś w wolnej Polsce - zaznaczają Terytorialsi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję