Reklama

Jubileusz 80-lecia przybycia Pasjonistów do Polski

Ks. Waldemar Kulbat
Edycja łódzka 48/2003

„Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa niech będzie zawsze w sercach naszych” - oto niezwykłe hasło Ojców Pasjonistów, zgromadzenia kontemplacyjno-apostolskiego, którego charyzmatem jest głoszenie prawdy o Męce Chrystusa życiem i apostolatem. Oprócz trzech ślubów zakonnych, członkowie Zgromadzenia składają czwarty, który zobowiązuje ich do kontemplacji Męki Chrystusa oraz jej wartości dla każdego człowieka i całego świata. Zgromadzenie założył w XVII w. św. Paweł od Krzyża. Do Polski Pasjoniści przybyli w 1923 r., na życzenie papieża Piusa XI.

19 października br. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Łodzi odbyły się uroczystości jubileuszu 80-lecia przybycia Pasjonistów do Polski. Mszy św. koncelebrowanej przez Ojca Prowincjała oraz Pasjonistów przybyłych z innych klasztorów przewodniczył bp Adam Lepa - wikariusz generalny archidiecezji łódzkiej. Liturgię poprzedził spektakl o założycielu Zgromadzenia - św. Pawle od Krzyża, przygotowany przez zespół teatralny dzieci ze Szkoły Podstawowej. Uczestników uroczystości powitał proboszcz o. Ludwik Stefański, który odczytał list abp. Władysława Ziółka. Pasterz Kościoła łódzkiego przypomniał, iż do Łodzi Pasjoniści przybyli w 1956 r., na zaproszenie bp. Michała Klepacza. Od tego czasu swoją obecnością i pracą duszpasterską głoszą na łódzkiej ziemi mądrość Krzyża Jezusa Chrystusa. Po wielu latach usilnych starań ze strony Kurii Biskupiej i o. Jana Wszędyrównego, wspieranego przez wiernych, władze miasta wydały zezwolenie na budowę świątyni. Parafia została erygowana 3 czerwca 1972 r., a 28 maja 1976 r. bp Józef Rozwadowski dokonał poświęcenia nowego kościoła. „Klasztor i parafia Ojców Pasjonistów stały się ośrodkiem promieniującym żarem miłości na całe miasto - podkreślił w swym liście Ksiądz Arcybiskup. - Celebrowana właśnie rocznica jest znakomitą okazją, by wyrazić należny szacunek dla Ojców Pasjonistów i ich wielorakiej działalności duszpasterskiej w Kościele łódzkim oraz przekazać serdeczne życzenia wierności charyzmatowi św. Pawła od Krzyża i prawie 300-letniej tradycji Zgromadzenia”.
Następnie prowincjał Pasjonistów o. Andrzej Jakimiak, wyrażając radość z powodu jubileuszu powitał Księdza Biskupa, którego obecność - jak podkreślił - jest znakiem jedności Kościoła. Prowincjał wyraził też wdzięczność za przybycie kapłanom, przedstawicielom władz świeckich, dyrektorom szkół i nauczycielom, delegacjom Sybiraków oraz wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w święcie Zgromadzenia.
W okolicznościowym kazaniu, nawiązując do potrzeby troski o chrześcijańską tożsamość i zachowanie właściwej hierarchii wartości we współczesnym świecie, bp Adam Lepa odwołał się do charyzmatu Zgromadzenia Pasjonistów oraz ich Założyciela, wyrażającego się w zawołaniu: „Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa, niech będzie zawsze w sercach naszych”. Oznacza to, że jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystko w życiu ludzkim będzie uporządkowane. - Męka Chrystusa jest busolą chrześcijan w tych trudnych i niebezpiecznych czasach - mówił Ksiądz Biskup. - Przez tę Mszę św. chcemy podziękować Bogu za Ojców Pasjonistów, za ich pracę, za ogrom dobra, które się przez nich dokonało.
W uroczystości uczestniczyli wierni miejscowej parafii, dając wyraz wdzięczności za obecność i posługę swoich duszpasterzy. Przybyli także przedstawiciele innych placówek Zgromadzenia: o. konsultor Władysław Zyśk, o. Krzysztof Kot, o. Przemysław Sliwiński (Przasnysz), o. konsultor Waldemar Linke, o. Mariusz Wojciechowski (Warszawa), o. konsultor Tomasz Gałkowski (Łódź), o. Stanisław Mazur (Smotrycz - Ukraina), o. Sebastian Walak (Jaromierzyce - Czechy), o. Piotr Gryz (Kieźliny), o. Jan Koziatek, o. Przemysław Kulesik, o. Grzegorz Słowikowski, br. Piotr Gąsiorowski (Rawa Maz.), o. Jerzy Słowikowski, o. Krzysztof Kukliński (Sadowie).
Przybyli także proboszczowie sąsiednich parafii: ks. kan. Józef Caruk, ks. kan. Marek Rzeźnicki, ks. kan. Jan Szatkowski, o. Jan karmelita bosy.
Następnie przedstawicielka sióstr, delegaci rodzin oraz dzieci z zespołów liturgicznych wypowiedzieli swoją wdzięczność za dar Zgromadzenia, poświęcenie i wzorową pracę zakonników, wręczając na ręce Księdza Biskupa, o. Prowincjała, o. Proboszcza i wszystkich kapłanów wiązanki kwiatów oraz własnoręcznie wykonane „słoneczniki”.
Nasuwa się zatem następująca refleksja: warto obchodzić jubileusze, bowiem są one okazją, by spojrzeć na przebytą drogę i uświadomić sobie, jak wiele zawdzięczamy innym. Do chóru składających gratulacje i życzenia dołącza się także redakcja Niedzieli łódzkiej. Niech klasztor Ojców Pasjonistów nadal promieniuje na całą Łódź światłem kontemplacji umiłowanego Zbawiciela.

Reklama

Kard. Krajewski o spowiedzi: Bóg zawsze daje mi szansę!

2019-08-20 09:37

xpk / Łódź (KAI)

- Kiedy się spowiadam, to świat staje się lepszy! – To nie znaczy, że jak wyjdę z tego kościoła, to Drużbice będą lepsze. To ja będę inaczej patrzeć na świat! Będę patrzył oczyma czystymi! Będę patrzył na nowo! Bóg zawsze daje mi szanse! Idź i nie grzesz więcej! Idź i bądź piękny! Bądź jak ja przebaczaj wszystkim! – mówił do pielgrzymów kardynał Konrad Krajewski.

Archidiecezja Łódzka

Wczoraj po porannej Mszy świętej 353 pielgrzymów wyruszyło z Pabianic w 551. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przez pięć dni pątnicy pokonają 133 km i staną przed szczytem tronu Królowej Polski.

W pierwszym dniu pątniczego trudu, wieczorem tuż przed jego zakończeniem, miało miejsce nabożeństwo pokutne, w czasie którego była okazja do rachunku sumienia oraz wyznania grzechów w sakramencie pokuty i pojednania.

W tym roku – po raz pierwszy - to nabożeństwo odbyło się w parafii pw. Św. Rocha w Drużbicach, a przewodniczył mu ksiądz kardynał Konrad Krajewski. W homilii wygłoszonej do pielgrzymów - opierając się o tekst ewangelii - jałmużnik papieski wskazał na – grzech, który choć dokonywany jest w samotności - bo nikt o nim nie wie, lub wydaje mi się, że o nim nikt nie wie - jest zawsze grzechem społecznym! – zauważył kardynał Krajewski. - Bo jeżeli ja jestem człowiekiem słabym i grzesznym, to grzech oddziałuje zawsze na innych. Dlatego ta wspólnotowa celebracja sakramentu pokuty jest bardzo pomocna. Wszyscy jesteśmy grzeszni, ale wszyscy całkowicie ufamy Jezusowi, bo tylko całkowite zaufanie Jemu, może nas poprowadzić do całkowitego piękna! Wtedy zaczyna działać Jezus, a nie ja! – podkreślił.

- Grzech na początku może się wydawać całkiem fajny, i tak się zaczyna na ogół! Grzech może być na początku całkiem sympatyczny, bo jest pięknie opakowany tak, jak prezent! Ale potem zostajemy jak szmaty, potem on nas niszczy. On potem powoduje że człowiek odchodzi smutny. Czy ja po grzechu, gdy nie podobam się Panu Bogu, jestem smutny? Czy jest mi przykro, nie tyle z powodu grzechu, ale dlatego, że obraziłem Boga? – pytał kardynał z Łodzi.

- To dzisiejsze nabożeństwo jest po to, byśmy po nim zaczęli patrzeć na świat tak, jak patrzy na niego Jezus. By nasze serce biło w rytm Jego serca - uczyń serce moje według serca Twego! Trzeba nam wyjść stąd pełnym łaski, pięknym, odnowionym. Wyjść tak – jak mówi Ojciec Święty Franciszek – by nie bać się niczego, by mieć zawsze przy sobie Jezusa! - tłumaczył kardynał.

Jałmużnik papieski zaapelował do pielgrzymów – proszę was, kiedy dziś uklękniecie przy konfesjonale powiedzcie Jezusowi o tym, że Go kochacie! Jezu, ja Cię naprawdę kocham! A te grzechy są tylko po to, bym wyszedł dziś z tej świątyni piękny, pełen nadziei. Ja też dziś przy mojej spowiedzi powiem Jezusowi – kocham Cię! Kocham mimo moich grzechów, moich upadków, moich słabości, mimo, że zmęczony jestem także moim ciałem – kocham Cię Jezu! – tłumaczył kaznodzieja.

Nabożeństwo pokutne połączone ze spowiedzią świętą zakończyło pierwszy dzień pabianickiego pielgrzymowania do Częstochowy. Przed pątnikami jeszcze 4 dni pielgrzymowania na uroczystości odpustowe Matki Boskiej Częstochowskiej – 26 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja Katolicka włącza się w modlitwy przebłagalne w związku z profanacją obrazu Najświętszej Maryi Panny

2019-08-20 12:18

Ryszard Furtak – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Na zaproszenie duszpasterzy z Gorzowa Wielkopolskiego, również członkowie AK włączą się czynnie w modlitwy ekspiacyjne przed uroczystością NMP Częstochowskiej.

Archiwum R. Furtaka

Dokładny czas i miejsce modlitw w dniach 23, 24 i 25 sierpnia został przedstawiony na ogłoszeniach parafialnych w gorzowskich parafiach. W czasie gdy tak wiele jest ataków na święte wizerunki, które czcimy w Kościele katolickim, gdy dochodzi do profanacji i aktów przemocy wobec kapłanów, bardzo ważna jest mobilizacja wszystkich do modlitwy. Inicjatywa duszpasterzy dekanatów gorzowskich to zachęta wiernych do odpowiedzialności za Kościół, nie tylko w wymiarze diecezjalnym ale też ogólnopolskim. AK w naszej diecezji sprzeciwia się „marszom równości” organizowanym przez środowiska lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz trans płciowych, które sieją pogardę dla wszystkiego co związane jest z wiarą katolicką. Precyzyjną informację na temat taktyki środowisk LGBT możemy znaleźć m.in. na stronie Akcji Katolickiej w Polsce (http://ak.org.pl) pod artykułem „Widzieć, ocenić, działać” z 09.08.2019 r. w opracowaniu redaktora Marcina Przeciszewskiego. Wynika z niego, że w bieżącym roku zaplanowano o 40% więcej marszy równości w Polsce w stosunku do roku poprzedniego. Marsze te mają oswoić nasze społeczeństwo z planami wprowadzenia w przyszłości małżeństw homoseksualnych i adopcji przez te pary dzieci. Oczywiście na przeszkodzie takim rozwiązaniom stoją tradycyjne poglądy większości naszych obywateli ale też obecny większościowy skład Parlamentu i będącej w przewadze partii broniącej tradycyjnej rodziny. Dlatego tak bardzo ważne będą wyniki wyborów w październiku 2019 r.!

Akcja Katolicka, na swojej pielgrzymce do Pani z Jasnej Góry w czerwcu tego roku, pod hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość” oraz w modlitwie dziękczynno-przebłagalnej w czasie tej pielgrzymki, wyraziła zatroskanie wobec ataków na kapłanów oraz znieważaniem symboli religijnych. Skomasowanemu atakowi ideologii LGBT na Kościół, stawimy czoła jeśli wszyscy się zjednoczymy. Przykład jedności na modlitwie dekanatów gorzowskich powinien oddziaływać na całą naszą Diecezję.

Króluj nam Chryste!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem