Reklama

Niedziela Częstochowska

Złoty jubilat - kapłan, żołnierz, patriota

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Wojciech Mścichowski

Ks. Stanisław Rospondek

Ks. Stanisław Rospondek

„Siłę i dostojność kapłana i żołnierza stanowi jedno. Jeden i drugi uświadamia sobie, w każdej chwili, za co ma umierać. Obowiązek ma jedną tylko formę, a honor jedną drogę przed sobą” - te słowa nieżyjącego już kapłana archidiecezji częstochowskiej, ks. Bogumiła Kasprzaka, doskonale charakteryzują bogaty życiorys obchodzącego w tych dniach Złoty Jubileusz kapłaństwa księdza Stanisława Rospondka.

Podczas 50 letniej posługi, przepojone miłością do Boga i Ojczyzny serce, rozum i patriotycznego ducha starał się wkomponować w życie parafialnych świątyń i wojskowych kaplic Krakowa, Warszawy, Żar, Kielc, Kalisza, Łodzi, Świetego Krzyża, Częstochowy i Rędzin. Ofiarną posługą wszędzie zjednywał sobie serca zarówno żołnierzy, pełniąc funkcję kapelana Wojska Polskiego, jak i osób świeckich w parafiach cywilnych.

Reklama

Ostatnią placówką przed przejściem w stan spoczynku była częstochowska parafia św. Jadwigi Śląskiej w dzielnicy Bór Wypalanki. Jego umiłowanie Boga, Honoru i Ojczyzny, płomienne kazania i ojcowski sposób bycia promieniował na otoczenie, czyniąc parafię bastionem patriotyzmu, narodowej tradycji, miejscem spotkań kombatantów i młodzieży szkół mundurowych.

Ukoronowaniem jubileuszu kapłaństwa stała się Msza św. odprawiona 26 czerwca w rodzinnej parafii p. w. św. Otylii w Rędzinach. To przy tym ołtarzu Jubilat przed 50 laty odprawił pierwszą Eucharystię. Minęły lata, któż zliczy odprawione w tym czasie Msze św., udzielone Komunie św. , chrzty, sakramenty chorych, pogrzeby, śluby, radości i smutki, które przeżywał z powierzoną sobie owczarnią.

Były wzloty i upadki, chwile zwątpienia i satysfakcji, jednak słowa Jana Pawła II usłyszane w Kielcach w 1991r. -”Czasy dzisiejsze, jak żadne inne, domagają się kapłanów ofiarnych, prawdziwie ubogich i bezinteresownych” wtopiły się w jego życiorys i kapłańską posługę.

Reklama

Podczas jubileuszowej Eucharystii nie zabrakło generalicji, druhów z wojska, przyjaciół ze świata polityki, kultury, medycyny, delegacji poprzednich parafii, duchowieństwa, członków formacji Polskich Drużyn Strzeleckich, organizacji, stowarzyszeń i bractw. Rodzicielskiego błogosławieństwa u stóp ołtarza udzielili Jubilatowi przybyli na uroczystość rodzice Prezydenta RP Janina i Jan Duda.

W słowie do wiernych, kolega kursowy Jubilata, znany muzykolog, ks. prof. Kazimierz Szymonik przypomniał obdarzone wielorakimi talentami życie księdza Stanisława, jego kapłańską służbę Bogu i ludziom zarówno w parafiach, jak i na wojskowych poligonach. Życie pełne dobroci, pokory, oddania sprawom Ojczyzny.

Do licznych Komunii św. w intencji Jubilata dołączono kwiaty i z serc płynące życzenia. Swoistym muzycznym bukietem stał się zaprezentowany po części liturgicznej występ warszawskiej Orkiestry Kameralnej „Romantica” z udziałem solistów Małgorzaty Długosz, Ryszarda Wróblewskiego i Roberta Dymowskiego.

Nie zabrakło honorowego obywatelstwa Gminy Rędziny, odznaczeń, okolicznościowych statuetek, listów gratulacyjnych, w tym od Premier Beaty Szydło i znaków pamięci od przyjaciół. W tym uroczystym dniu z rędzińskiego wzgórza popłynęły radosne słowa głoszące wszem i wobec, że ich rodak po kolejnych etapach służby powrócił w macierzyste strony, aby swoją służbą Kościołowi i Ojczyźnie wypraszać łaski dla tutejszych mieszkańców, przypominać jak być prawdziwym Polakiem, głosząc chwałę Boga i podążając za Chrystusem.

Miłą i zobowiązującą pamiątką jubileuszu stały się biało-czerwone różańce z krzyżykiem oznaczonym orłem w koronie, wręczone wszystkim uczestnikom uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

2016-06-27 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci wołają o świętość

W ferworze kanonizacji dwóch wielkich papieży łatwo pod płaszczykiem uczuć i powierzchowności zatracić jej właściwe przesłanie: „«Święci nie przemijają». Święci wołają o świętość” (Jan Paweł II, homilia kanonizacyjna św. Kingi, Stary Sącz, 16 czerwca 1999 r.). W świetle ostatnich chwil chwały Kościoła nie sposób nie zapytać, parafrazując przy tym samego świętego Papieża: Co nam dała ta kanonizacja?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję