Reklama

Świat

Sobór Wszechprawosławny

Nie wszyscy podpisali dokumenty soborowe

Co najmniej 7 biskupów, głównie cypryjskich, nie podpisało dokumentu „O stosunkach Kościoła prawosławnego z resztą świata chrześcijańskiego”, uchwalonego na zakończonym 26 czerwca na Krecie Soborze Wszechprawosławnym. Według greckich środków przekazu liczba przeciwników tej deklaracji może być w rzeczywistości wyższa, gdyż zamieszczone na stronie internetowej Soboru teksty 6 przyjętych tam dokumentów nie wymieniają poszczególnych biskupów, ale powtarzają składy delegacji 10 lokalnych Kościołów prawosławnych, które uczestniczyły w obradach.

[ TEMATY ]

prawosławie

takazart/pixabay.com

Wśród tych, którzy odmówili podpisania wspomnianego tekstu, media greckie wymieniły czterech metropolitów i biskupów Kościoła Cypru: Atanazego z Limasolu, Neofita z Morfu, Epifaniusza z Ledry i Porfiriusza z Neapolis oraz biskupa Baczki Ireneusza (Patriarchat Serbski) i metropolitę Naupaktosu Hieroteusza (Kościół Grecji). Ten ostatni oświadczył również, że nie zgadza się z dwoma innymi dokumentami soborowymi: „Misja Kościoła prawosławnego we współczesnym świecie” i „Sakrament małżeństwa i przeszkody na drodze do niego”.

Wcześniej media podały, że tekstu o stosunkach prawosławno-innowierczych nie podpisał także jeszcze jeden hierarcha cypryjski – metropolita Konstantii-Ammochostosu Bazyli, on jednak zaprzeczył publicznie tym doniesieniom. Pozostali niezgadzający się z tym dokumentem ojcowie soborowi na razie ani nie potwierdzili, ani nie zaprzeczyli przekazom medialnym na ten temat.

Według nieoficjalnych informacji liczba biskupów, którzy nie podpisali poszczególnych dokumentów, może być znacznie wyższa.

Reklama

Jedynie metropolita Neofit potwierdził na oficjalnej stronie swej eparchii potwierdził i uzasadnił swą odmowę podpisania wspomnianego tekstu o stosunkach prawosławia z innymi wyznaniami. W swym oświadczeniu skierowanym do uczestników Soboru określił on ten dokument jako „niejasny dogmatycznie” i nazwał go owocem „kompromisów dyplomatycznych”. Cytując kilku czołowych, według niego, dawnych i współczesnych ojców Kościoła, metropolita zaznaczył, że uchwalony na Soborze dokument rozmija się z ich nauczaniem i niewystarczająco wyraźnie stwierdza, iż „Kościół prawosławny jest jedynym nosicielem pełni prawdy”.

Greckie środki przekazu zwracają uwagę, że zamieszczone na oficjalnej stronie Soboru teksty przyjętych i ogłoszonych na nim dokumentów nie pozwalają dokładnie ustalić, czy dany uczestnik obrad go podpisał. Pod każdym opublikowanym w wersji elektronicznej materiałem widnieją imiona i tytuły wszystkich bez wyjątku członków poszczególnych delegacji, co każe sądzić, że wszyscy oni podpisali te teksty, tymczasem wiadomo skądinąd, że tak nie było. Ani na tej stronie, ani na innych, które również przekazały uchwalone dokumenty, nie zamieszczono jak dotychczas zeskanowanych podpisów pod nimi.

2016-06-30 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konstantynopol ogłosił, jak będzie się nazywał przyszły autokefaliczny Kościół ukraiński

[ TEMATY ]

Ukraina

prawosławie

Jorge Lascar/Foter.com/CC-BY

Nowa struktura prawosławna, która powstanie po ogłoszeniu wkrótce autokefalii, będzie nosić nazwę Kościół Prawosławny na Ukrainie - zapowiedział przedstawiciel Patriarchatu Konstantynopola przy Światowej Radzie Kościołów w Genewie metropolita Telmessosu Hiob (Gecza). Jest on doktorem teologii oraz od dawna i w sposób pogłębiony zajmuje się tematyką ukraińską.

W rozmowie z rozgłośnią BBC metropolita wyjaśnił, że nowy Kościół nie będzie się nazywał Ukraiński Kościół Prawosławny, ale Kościół Prawosławny na Ukrainie, gdyż "Kościół jest jeden i należy do Chrystusa, a nie do jakiegoś narodu czy państwa".

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Z Maryją w Kościele – pod takim hasłem odbędzie się przyszłoroczna Piesza Przemyska Pielgrzymka na Jasną Górę – podczas spotkania kapłani odpowiedzialni za organizację wydarzenia rozmawiali o planowaniu kolejnej edycji. - Kiedy kończy się jedna pielgrzymka rozpoczęła się kolejna. Tuż po zakończeniu tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczynają się przygotowania do kolejnej – mówili uczestnicy. Spotkaniu przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski – od wielu lat pątnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję