Reklama

Niedziela Legnicka

Legniczanie uczcili 73 rocznicę zbrodni wołyńskiej

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Łukaszów

Chcemy dzisiaj modlić się za wszystkie ofiary ludobójstwa. Spotykamy się w tak szerokim gronie, aby przekazać szczególnie młodemu pokoleniu, że to, co się działo na kresach wschodnich, to zbrodnia. Zbrodnia, która powinna przestrzegać tak społeczność polską jak i ukraińską, a także wszystkie inne ościenne narody, przed tą straszliwą ideologią, która usprawiedliwia wszelkie mordy – mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Legnicy, podczas obchodów 73 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu.

Legnickie uroczystości upamiętniające pomordowanych na Wołyniu odbyły się w niedzielę 10 lipca, w przeddzień rocznicy tzw. krwawej niedzieli, czyli dniu pogromu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach 11 lipca 1943 r. Z rąk członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii zginęły wówczas tysiące Polaków w 100 polskich miejscowościach.

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy w intencji pomordowanych. Przewodniczył jej, ks. prof. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, natomiast homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Mówił w niej: „Apogeum ludobójstwa była niedziela 11 lipca, która przeszła do historii jako „krwawa niedziela”. Napastnicy czuli się tak bezkarni, że już w biały dzień zaatakowali 100 polskich miejscowości. A niedzielę wybrali dlatego, że wierni kościoła rzymskokatolickiego rozproszeni po przysiółkach, właśnie w niedzielę spotykali się w kościołach i kaplicach na wspólnej modlitwie. I tam zaatakowali. Nie było takiego drugiego przypadku podczas drugiej wojny światowej – mówił ks. Tadeusz.

Odwołując się natomiast do zakończonej niespełna dwa tygodnie temu pielgrzymki papieża Franciszka do Armenii, mówił: „Kraj ten 1700 lat temu przyjął chrzest i zbudował swoje państwo na kulturze chrześcijańskiej. Kraj ten jednak był najeżdżany przez okoliczne narody, w tym muzułmańskie, a sto lat temu doszło tam do ludobójstwa Ormian. Zamordowano wówczas ok. 1,5 mln osób. Pomimo tego, do dziś ani Turcja ani inne wielkie mocarstwa nie chcą przyznać się do tej zbrodni i uznać tej prawdy. Dlatego wszyscy czekali na to, co na ten temat powie papież, zwierzchnik miliarda katolików, a zarazem głowa Państwa Watykańskiego. Już w pierwszym przemówieniu wygłoszonym na lotnisku, Papież nawiązał do prawdy o ludobójstwie”. Kaznodzieja przypomniał także wizytę Jana Pawła II w Armenii, która miała miejsce 15 lat temu. Wtedy to Jan Paweł II jako pierwszy papież powiedział prawdę o ludobójstwie. Podpisał wtedy odpowiednie dokumenty, które w imieniu Stolicy Apostolskiej uznały zbrodnie przeciwko ludzkości.

Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Tam też odczytano kilka wzruszających fragmentów, z pamiętnika ofiar tych strasznych wydarzeń, jakie wydarzyły się na kresach. Druga część uroczystości odbyła się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Tam miały miejsce oficjalne uroczystości rocznicy ludobójstwa na Wołyniu tj. prezentacja przybyłych pocztów sztandarowych, prelekcja oraz panel dyskusyjny.

W uroczystościach wzięły udział m.in. władze miasta Legnicy, powiatu legnickiego oraz okolicznych miejscowości, poczty sztandarowe, harcerze, Kresowianie, Sybiracy oraz świadkowie tamtych bolesnych wydarzeń, a także ich rodziny. Wśród uczestników nie zabrakło także przedstawicieli młodego pokolenia, w tym kibiców Klubu Miedź Legnica oraz grupy młodzieży z Ukrainy wraz ze swoimi opiekunkami.

2016-07-12 09:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2018, str. IV

[ TEMATY ]

młodzi

Legnica

Archiwum autora

Przed Zamkiem Królewskim w Warszawie

Przed Zamkiem Królewskim w Warszawie

Pod takim hasłem odbyło się XXII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą. Czuwania te od wielu lat gromadzą rzesze młodych entuzjastów, w tym młodzież z naszej diecezji

Lednica to największe w Polsce modlitewne spotkanie młodzieży chrześcijańskiej. Jego organizatorem jest Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów w Poznaniu, a pomysłodawcą – śp. o. Jan Góra, dominikanin z Poznania. Pierwsze spotkanie młodych na Polach Lednickich odbyło się w 1997 r. Jan Paweł II na pokładzie śmigłowca, który krążył wówczas nad Bramą Rybą, najbardziej charakterystycznym miejscem na lednickich polach, symbolicznie wprowadził wówczas młodych w trzecie tysiąclecie.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję