Reklama

Drogi Pielgrzymkowe w Europie

Uczniowie VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie opracowali i kilka tygodni temu wydali przewodnik zatytułowany "Droga pod szczyt do Domu Matki Polaków. Trasy pielgrzymkowe na Jasną Górę". Publikacja powstała dzięki realizowaniu w szkole międzynarodowego programu edukacyjnego " Socrates-Comenius". Program, w którym uczestniczy częstochowskie Liceum, jest obecny w sześciu europejskich szkołach, które wspólnie opracowują zagadnienia pątnictwa na Starym Kontynencie realizując temat: "Drogi Pielgrzymkowe Europy".

Program "Socrates-Comenius"

Socrates to edukacyjny program Unii Europejskiej wspierający współpracę europejskich szkół w zakresie polepszania jakości kształcenia. Celem programu jest promocja europejskiej tożsamości i poczucia jedności wśród mieszkańców zjednoczonej Europy. Program ten dąży do utworzenia w dziedzinie edukacji "Europy bez granic" i promocji hasła "Europa w szkole". Jednym z komponentów programu Socrates jest Comenius . druga część nazwy pochodzi od Jana Komeńskiego, czeskiego filozofa i pedagoga z XVII w. Komeński promował idee współpracy między narodami w celu pełnego rozwoju człowieka. Realizacja programu Comenius w Polsce rozpoczęła się w roku szkolnym 1997/98. Częstochowskie Liceum im. Mikołaja Kopernika przystąpiło do programu w maju 1998 r. Szkoła rozpoczęła prace w programie wraz ze szkołami z hiszpańskiego Leon, z Henau i Hattersheim w Niemczech, i dwoma szkołami włoskimi z Rzymu i Sieny.

To właśnie Hiszpanie zaproponowali wspólną pracę nad opracowaniem tras pielgrzymich Europy. I tak młodzi z Leon wraz z Niemcami rozpoczęli opracowywanie dróg pielgrzymich do sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostella. Rzymianie przygotowywali przewodnik po sanktuarium Santa Maria Maggiore, a uczniowie ze szkoły w Sienie zajęli się sanktuarium św. Katarzyny Sieneńskiej. Uczniom Liceum im. M. Kopernika przypadło w udziale przedstawienie pielgrzymstwa jasnogórskiego.

Trzynaście pielgrzymek

Przewodnik rozpoczyna się ponad dwudziestostronicowym angielskojęzycznym opracowaniem historii Jasnej Góry pt. The saint city Częstochowa . the merina for Faithfulls (Święte Miasto Częstochowa . przystań wiary). Autorzy przekazują czytelnikowi europejskiemu najważniejsze wydarzenia z życia naszego Sanktuarium na tle historii Polski i Europy.

Kolejne teksty przewodnika pokazują specyfikę polskich pielgrzymek na Jasną Górę. Jako pierwsza została wspaniale zaprezentowana jedna z najstarszych (1711 r.) Piesza Pielgrzymka Warszawska. Kolejne strony opracowania są poświęcone pielgrzymkom: szczecińskiej, zielonogórskiej, wieluńskiej, łowickiej, krakowskiej, legnickiej, rzeszowskiej, warmińskiej, gnieźnieńskiej, kieleckiej i podlaskiej. Wśród wielu informacji, które składają się na opracowanie poszczególnych pielgrzymek można znaleźć długość trasy, jaką muszą przebyć pielgrzymi w drodze na Jasną Górę, ilość dni trwania pielgrzymki, geograficzne i historyczne przedstawienie poszczególnych krain, przez które przechodzi pielgrzymka i prezentacja miast znajdujących się na trasie wraz z najważniejszymi zabytkami. Przewodnik zawiera także opis tradycji poszczególnych pielgrzymek. Dużo miejsca poświęca się specyfice poszczególnych pielgrzymek, ilości uczestników, kolorom i oryginalnym emblematom wyróżniającym poszczególne grupy. Przewodnik został ubogacony wypowiedziami uczestników " rekolekcji w drodze" i mieszkańców Częstochowy, która gości pielgrzymów. Wartości opracowania dodaje także bogata oprawa fotograficzna.

Reklama

Przygoda z pielgrzymką

Cała przygoda z pielgrzymkami w częstochowskim VII LO rozpoczęła się w 1999 r. Właśnie wtedy siedmioro uczniów wraz z opiekunami uczestniczyło w 300-kilometrowej pielgrzymce z hiszpańskiego Leon do Santiago de Compostella. Pielgrzymka trwała 14 dni. Pozwoliła nie tylko na odkrycie piękna hiszpańskiej ziemi i gościnności jej mieszkańców, ale przede wszystkim dała możliwość uświadomienia uczestnikom wspólnej chrześcijańskiej tożsamości. Uczestnicy do dziś pamiętają pielgrzyma z Niemiec, który pragnąc dojść na lipcowe uroczystości św. Jakuba w Santiago musiał wyruszyć ze swego domu 19 marca. Przebył całą drogę pieszo aby odnaleźć siebie, swoje życie i przede wszystkim Boga.

Kiedy młodzi Hiszpanie gościli w Polsce, mogli również zasmakować naszego pielgrzymowania. Uczestniczyli w pieszej pielgrzymce z Kłomnic na Jasną Górę. Wśród osób, które zaangażowały się w opracowywanie przewodnika, wiele systematycznie uczestniczy w naszych, polskich pielgrzymkach. Dzięki kontaktom tam nawiązanym niniejsze opracowanie staje się interesujące, żywe i autentyczne.

* * *

Gdy dziś uczniowie Liceum Kopernika zaangażowani w pracę nad przewodnikiem mają go w swoich rękach, bezsprzecznie mówią, że było warto podjąć ten trud. Nie żałują ani wysiłku, ani dodatkowego obowiązku. Między nimi wytworzyły się więzi i przyjaźnie, które tak jak owoc pracy przetrwają na długo.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Adrian Put zamieszka w Gorzowie

2022-08-16 13:13

[ TEMATY ]

diecezja

gorzów

Bp Adrian Put

Kamil Krasowski

Bp Adrian Put urodził się w 1978 r. Szczecinie, jednak od 12. roku życia wraz z rodzicami zamieszkał w Gorzowie

Bp Adrian Put urodził się w 1978 r. Szczecinie, jednak od 12. roku życia wraz z rodzicami zamieszkał w Gorzowie

Bp Adrian Put wkrótce zamieszka na plebanii katedralnej w Gorzowie Wlkp.

Taką wiadomość przekazał ks. Zbigniew Kobus 15 sierpnia na zakończenie uroczystości odpustowych w gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Przyjmujemy księdza biskupa Adriana z radością, sądząc że jego obecność w Gorzowie będzie korzystna zarówno dla duszpasterstwa, jak i pozwoli na nowe impulsy duszpasterskie dla północnej części diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – powiedział proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

2022-08-16 19:00

[ TEMATY ]

polityka

PAP/Marcin Bielecki

W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Pierwsza hipoteza to potencjalne przedostanie się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów do rzeki - wyjaśniła. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeanalizował próbki, żadna nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych - podkreśliła minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję