Reklama

Spotkania redaktorów "Niedzieli" z Czytelnikami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kolejnych numerach częstochowskiej edycji Niedzieli podajemy miejscowości i parafie, do których udają się redaktorzy i pracownicy Tygodnika Katolickiego Niedziela, bowiem rok 2001 jest rokiem Jubileuszu 75-lecia powstania Tygodnika. Ponadto zamiarem naszym jest odnowienie Ruchu Przyjaciół Niedzieli, a w poszczególnych parafiach i środowiskach powołanie do istnienia jego Kół. Po Mszach św. odbywają się spotkania i prezentacje nowego numeru Niedzieli, a także Niedzieli Dzieciom i Mojego Pisma Tęcza oraz książek i zeszytów wydawnictwa Biblioteka Niedzieli. Trzeba zaznaczyć, iż w wielu parafiach te spotkania cieszą się dużą fre-

kwencją, i tak w parafii pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej i św. Zygmunta przybyło na nie ponad 200 osób. Były także parafie, w których na spotkania pozostawały tylko nieliczne osoby. Nasi redaktorzy wspominają, iż abp Stanisław Nowak podczas wizyty w Stolicy Apostolskiej usłyszał z ust Ojca świętego ciepłe słowa na temat Niedzieli oraz jej Redaktora Naczelnego, oraz że Jan Paweł II z przyjemnością czyta Niedzielę, a jej Redaktor Naczelny "podąża w dobrym kierunku". Księża Proboszczowie przyjmują naszych pracowników z wielką serdecznością i życzliwością w każdej parafii. Trzeba podkreślić, iż dużym zainteresowaniem cieszą się pisma przeznaczone dla dzieci. Wiele osób - stałych czytelników wyraża swoje poparcie dla idei Niedzieli, dziękuje za jej profesjonalizm i komunikatywność.

Parafia św. Zygmunta w Częstochowie

W parafii św. Zygmunta podczas Mszy św. wierni wysłuchali kazań ks. Romana Rataja o roli i znaczeniu Tygodnika w życiu narodu, rodziny i każdego człowieka. Kaznodzieja nawiązywał do oddziaływania samego tytułu na naszą świadomość religijną - Niedziela przypomina dzień poświęcony Bogu. Jednocześnie ukazywał sam Tygodnik oraz ksią żki i zeszyty wydawnictwa Biblioteka Niedzieli jako pomoc we wzrastaniu w wierze i organizowaniu się wokół dobra.

Proboszcz - ks. kan. Marian Wojcieszak przyjął pracowników redakcji bardzo serdecznie i gościnnie. Sam w swoim zakresie przygotował stoisko z książkami wydawnictwa Biblioteki Niedzieli. Ksiądz Proboszcz zaproponował wiernym nowy sposób rozprowadzania Niedzieli poprzez zaangażowanie ministrantów i lektorów oraz innych wspólnot działają cych w parafii do roznoszenia Tygodnika do domów stałych czytelników, aby w ten sposób lepiej przygotowali się do przeżywania niedzieli - Dnia Pańskiego.

Parafia św. Michała Archanioła w Blachowni

W parafii św. Michała Archanioła w Blachowni gościli Krzysztof Klimczyk i Aleksy Korn. Proboszczem jest ks. kan. Andrzej Walaszczyk. Podczas prelekcji przedstawiona została historia powstania największego w Polsce tygodnika katolickiego, wydawanego w 18 edycjach, czytanego od Ameryki po Japonię. Była również refleksja nad tym, ile czasu spędzamy przed telewizorem

(4 godz. dziennie), a ile przeznaczamy na modlitwę i czytanie książki katolickiej oraz Niedzieli. Zaprezentowany został Tygodnik Niedziela oraz kilka najciekawszych artykułów. Na zakończenie redaktorzy zaprosili parafian do Ruchu Przyjaciół Niedzieli, w którym jest już ponad 200 osób (w tym 6 z tej parafii). W imieniu Redaktora Naczelnego podziękowali za znaczącą liczbę sprzedawanych Niedziel - 230 egzemplarzy. Trzeba nadmienić, iż taki stan utrzymuje się od kilku lat i nie ma żadnych zwrotów. Jest to zasługa pani Stanisławy, która rozprowadza Niedzielę w parafii, a kiedy trzeba, zanosi ją do domów. Pobyt zakończył się dyskusją na temat Niedzieli u Księdza Proboszcza na plebanii.

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Blachowni

Ilona Kisiel była w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Blachowni, a jest to prawdziwa wspólnota Kościoła, o co zabiega proboszcz - ks. Andrzej Kornacki, dało się to zaobserwować podczas niedzielnego spotkania. Przed każdą Mszą św. wierni z życzliwością wysłuchali słów podziękowania skierowanych do stałych czytelników Niedzieli, a jest ich w tej parafii wielu. Wierni przyjęli ze zrozumieniem słowa o potrzebie czytelnictwa prasy katolickiej, w tym szczególnie Tygodnika, który jest tworzony właśnie w naszej archidiecezji. Okazało się, że nie wszyscy wiedzieli, że Niedziela to nie tylko gazeta, ale i wiele innych dzieł, jak choćby wydawnictwo książkowe. Wiele osób chętnie sięgało po Mszy św. po ofertę wydawniczą.

Parafia pw. NarodzeniaPańskiego Częstochowie

Margita Kotas i Katarzyna Woynarowska odwiedziły parafię pw. Narodzenia Pańskiego. W wystąpieniach przybliżyły osiągnięcia Niedzieli w ostatnim dwudziestoleciu: edycje, serie wydawnicze, Moje Pismo Tęcza, obecność w Internecie, na pokładach samolotów, własne studio radiowe i telewizyjne. Przedstawiły kierunek pisma, podkreślają c wierność nauce Kościoła i nauczaniu Ojca świętego, wskazując również na obecność na łamach Niedzieli tematyki społecznej. Przedstawiają c najnowszą inicjatywę Niedzieli - odnawiany Ruch Przyjaciół pisma zachęciły do udziału w nim, bliższego kontaktu z Niedzielą i propagowania jej w swym otoczeniu. Proboszcz - ks. prał. Marian Duda przy tej okazji podziękował za publikacje tekstów dotyczących archikatedry i parafii Narodzenia Pańskiego, którymi kieruje. Po wystąpieniu redaktora dodał wiele ciepłych słów na temat Niedzieli, wskazał, że Częstochowa może być dumna z największego pisma katolickiego w Polsce, podkreślił, że stan czytelnictwa Niedzieli w naszej diecezji nie jest zadowalają cy, w zestawieniu choćby z diecezją przemyską. Wezwał do odpowiedzialności za czytelnictwo i nakład Niedzieli.

Po Mszach św. była możliwość indywidualnych kontaktów na mini stoisku Niedzieli, przy którym można było wpisać się na listę Przyjaciół Niedzieli, odebrać deklaracje Ruchu i otrzymać gratisowe egzemplarze Niedzieli Dzieciom i Mojego Pisma Tęcza.

Parafia bł. Urszuli Ledóchowskiejw Częstochowie

Sławomir Błaut przebywał w parafii pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie po Mszy św. głosił prelekcje na temat sytuacji mediów katolickich w Polsce oraz wiodącej pozycji naszego Tygodnika wśród pism katolickich o zasięgu ogólnopolskim. Proboszcz parafii - ks. kan. Gabriel Biskup zapowiadał i zapraszał parafian do uczestnictwa w "spotkaniu z redaktorem Tygodnika Katolickiego Niedziela". Red. Błaut przedstawił uczestnikom idee spotkań Niedzieli z wiernymi parafii naszej archidiecezji. Przede wszystkim mówił o Jubileuszu 75-lecia Niedzieli i tzw. Małym Jubileuszu 20-lecia, związanym z reaktywowaniem naszego pisma przez redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia. Podczas prelekcji zwrócił uwagę na interesujące wywiady Włodzimierza Rędziocha, komentarze abp. Józefa Michalika Minął tydzień i omówienie prasy dokonane przez prof. Jerzego Roberta Nowaka. Po spotkaniu kilku jego uczestników zgłosiło swoje propozycje, np. prośbę o artykuły o wychowaniu młodzieży w kontekście szerzącego się chuligaństwa oraz podania na łamach Niedzieli najbardziej wartościowych podręczników szkolnych, szczególnie do nauki języka polskiego i historii. S. Błaut zachęcał także parafian do włączenia się w prace Kół Przyjaciół Niedzieli. Do Koła Przyjaciół Niedzieli zapisało się kolejne dziesięć osób. Będą oni wśród swoich rodzin i znajomych propagować idee Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Nawrocki w środowym oświadczeniu dla mediów stwierdził, że "zło trzeba zwyciężać dobrem". "Dlatego wczoraj podjąłem decyzję wspólnie ze swoją żoną Martą, aby przekazać to mieszkanie na cele charytatywne jednej z organizacji charytatywnych, która będzie nadal wykonywała tę misję, którą ja wykonywałem wobec pana Jerzego" - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Re: módlmy się o dobry i zgodny wybór papieża

2025-05-07 10:50

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Po raz pierwszy biały dym zwiastował wybór papieża 3 września 1914 roku, gdy wybrano kardynała Giacomo della Chiesa, który przybrał imię Benedykta XV. Wcześniej wybór papieża oznaczał… brak dymu, bowiem karty ze skutecznego głosowania archiwizowano. Dłuższa jest historia czarnego dymu. We wcześniejszych wiekach, niezależnie od tego czy konklawe odbywało się w Watykanie, czy na rzymskim Kwirynale (gdy istniało Państwo Kościelne) czerń z komina była znakiem, że wakat na Stolicy Apostolskiej trwał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję