Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Codzienna adoracja dziękczynieniem za uratowanie katedry

W piątek w sosnowieckiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zainaugurowana została codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest ona dziękczynieniem za ocaleniem gmachu świątyni przed pożarem, który dokładnie dwa lata temu zniszczył dach, część polichromii i wyposażenia obiektu. Straty dzięki ofiarności osób i instytucji z całej Polski udało się szybko odbudować. W większości przeprowadzono już konserwację zniszczonych polichromii.

[ TEMATY ]

katedra

Najświętszy Sakrement

Franciszek Rozmus

Modlitewne dziękczynienie za to, że straty nie były większe oraz za pomoc wszystkich, którzy ratowali bazylikę katedralną, rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. W homilii przypomniał, że wyzwaniem są dla nas skierowane przez Jezusa do Apostołów w Ogrodzie Oliwnym słowa "czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie".

"Kiedy człowiek zwycięża pokusy do złego i wybiera dobro świat staje się lepszy" – mówił biskup. Przypomniał także objawienia św. Faustyny, w których Jezus zachęcał do adoracji Najświętszego Sakramentu. "Czuwać z Jezusem to radość i słodycz oraz nadzieja dla człowieka, który przeżywa problemy i pogmatwał swoje życie" – zachęcał hierarcha. Z biskupem Mszę św. koncelebrowali kanclerz kurii ks. Mariusz Karaś oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Gaik.

Reklama

Po Eucharystii bp. Kaszak uroczyście przeniósł Najświętszy Sakrament do kaplicy Matki Bożej Różańcowej. To także jedna z "ofiar" pożaru – mocno zniszczona i zalana została w całości zrekonstruowana. Odkryto zabytkowe polichromie, wyzłocono ołtarz i zamontowano w nim nowe, pancerne tabernakulum oraz wieczne lampki. Stanie się ono także miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu rozdzielanego wiernym w czasie Eucharystii.

Najświętszy Sakrament będzie w kaplicy Matki Bożej Różańcowej wystawiany do adoracji codziennie, z wyjątkiem niedziel i uroczystości. Modlić będzie można się tutaj w godzinach od 8.30 do 18.00, czyli wieczornej Mszy św.

"Co nas nie zabije, to nas wzmocni" – mówił proboszcz parafii, ks. Jan Gaik podkreślając jednocześnie, że "wieczysta adoracja to wielkie zobowiązanie i odpowiedzialność dla całej parafialnej wspólnoty. Chcemy utworzyć grupę czcicieli Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy do niej każdego, kto ma dobrą wolę, by trochę wolnego czasu poświęcić na adorację".

Reklama

W kaplicy wiszą także pierwsze wota dziękczynne – w Wielkanoc bp Kaszak ofiarował Matce Bożej Pompejańskiej swój pierścień i krzyż biskupi, jako wotum za uratowanie katedry.

W katedrze obecnie prowadzone są prace konserwatorskie w kaplicach nawy poprzecznej, gdzie renowacji podlegają witraże, ściany, sklepienie i zabytkowe ołtarze. Niedawno zakończył się także generalny remont organów. Od czasu pożaru wyremontowano także m.in. ołtarz główny, ambonę i stacje drogi krzyżowej.

2016-10-28 17:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra odzyska dawny blask

W gorzowskiej katedrze w wielu miejscach na ścianach pojawiły się różnej wielkości prostokątne ubytki. Ale spokojnie - to nie najazd wandali, nic też nie odpadło. To tylko pozostałości po badaniach konserwatorskich. Katedra szykuje się do remontu

Te badania są niezbędne, żeby zrobić całościową inwentaryzację obiektu. Prowadzone są badania architektoniczne i badania konserwatorskie - mówi proboszcz parafii ks. Zbigniew Kobus. - Musimy wiedzieć, co się zachowało i w jakim to jest stanie, bo wtedy dopiero będzie można stworzyć projekt renowacji katedry. Wtedy też powstanie kosztorys i jeśli znajdą się środki, będziemy mogli przystąpić do pracy.

CZYTAJ DALEJ

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

[ TEMATY ]

śmierć

Sierra Leone

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Ostatnie egzekucje w tym afrykańskim kraju wykonano w 1988 r. Życie straciło wówczas 24 żołnierzy skazanych na śmierć pod zarzutem zorganizowania zamachu stanu.

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję