Reklama

Nowy kościół dla nowego osiedla

MARCIN WINIARSKI
Edycja gnieźnieńska 24/2001

Osowa Góra to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się dzielnic Bydgoszczy. W krótkim czasie na jej górnym tarasie wyrosło wiele nowych domów. Niektórzy ludzie już się wprowadzili. Inni dołączą do nich może już za tydzień, miesiąc, rok... To nie ważne kiedy. Istotne, że trzeba było im zapewnić opiekę duszpasterską. W tym celu postanowiono utworzyć nową parafię. Zaczęła ona żyć własnym życiem jeszcze zanim została oficjalnie erygowana. Do pełnienia funkcji jej pasterza posłany został ks. Andrzej Dawidek. 20 września 1998 r. przybył Ksiądz Arcybiskup, by przewodniczyć pierwszej Mszy św. odprawianej w miejscu, gdzie zaplanowano wznieść świątynię, i poświęcić przyszły plac budowy, choć grunt jeszcze wówczas nie należał do parafii. " Dzisiaj gromadzimy się w świątyni ręką Pańską uczynionej. Nad nami rozpostarte niebo, słońce, wokół lasy. I zgromadzony po raz pierwszy wokół Chrystusowego ołtarza Lud Boży. Jest to zapowiedź tych wielkich dzieł, które Pan Bóg pragnie w tym miejscu uczynić" - powiedział wówczas w homilii nasz Arcypasterz. Trzy miesiące później w niewielkiej odległości od przyszłej lokalizacji nowej świątyni postawiono tymczasową kaplicę. W styczniu następnego roku zakupiono od gminy Sicienko grunt pod budowę kościoła i domu parafialnego. 25 marca 1999 r., w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, abp Henryk Muszyński swym dekretem oficjalnie erygował parafię, która nosi odtąd wezwanie Wniebowstąpienia Pańskiego. Wspólnota parafialna otrzymała tym samym osobowość prawną.

"Z chwilą otrzymania pozwolenia na budowę, dokładnie 13 listopada ub.r., zaczęliśmy wykopy pod nową świątynię i dom parafialny. W ciągu dwóch miesięcy położyliśmy fundamenty. Wiosną bieżącego roku, jak tylko nam pozwoliła pogoda i zebrane pieniądze, rozpoczęliśmy wznosić mury. Stwierdziliśmy, (...) że dobrze byłoby, gdybyśmy w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego wmurowali kamień węgielny przywieziony z Jerozolimy, z Góry Oliwnej, czyli miejsca, gdzie Chrystus na oczach świadków wstąpił do domu Ojca. My także chcemy kamień fundamentu naszego kościoła ´czuć pod nogami´. Mieć świadomość, że z tego miejsca jest bliżej do Ojca, który jest w niebie". - Tymi słowami ks. Dawidek powitał na placu budowy 24 maja abp. Henryka Muszyńskiego, który przybył, by spełnić prośbę jego i wiernych, którym posługuje.

"Z sercem przepełnionym ogromną wdzięcznością wobec Boga i ludzi, i nie bez wzruszenia staję po raz wtóry na tym czcigodnym miejscu, by sprawować Najświętszą Ofiarę. Mam żywo w pamięci i sercu pierwszą Mszę św. odprawianą przy krzyżu, która dała początek tej parafialnej wspólnocie - powiedział Ksiądz Arcybiskup na rozpoczęcie uroczystości. - Dzisiaj, po tak krótkim czasie, staję ponownie, już w murowanym prezbiterium, by złożyć na stole Pańskim to wszystko, co jest z waszej ofiary, poświęcenia i trudu, ale nade wszystko z waszej miłości i żywej wiary, bez której nie byłoby tego dzieła. ( ...) Jeszcze nie ma materialnego kościoła, ale jest już żywy Kościół, który jest najpełniejszą gwarancją tego, że to dzieło, które się tutaj rozpoczęło, będzie się rozwijało i rosło".

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miejskich i samorządowych z wojewodą kujawsko-pomorskim - Józefem Rogackim na czele.

W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że uroczystość ta miała podwójnie historyczny wymiar. Po pierwsze dlatego, że po raz pierwszy obchodzono główną uroczystość parafialną, zwaną potocznie odpustem. Po wtóre zaś, ze względu na wmurowanie kamienia węgielnego. " Ma on ogromne znaczenie symboliczne - mówił Arcypasterz. - Kamień węgłowy był to dawniej pierwszy kamień, który kładziono w murach. Dawał on trwałość całej budowli, łączył mury i wyznaczał ich kierunek. Dzisiaj ma on znaczenie tylko symboliczne, ale cała symbolika, zwłaszcza gdy czytamy listy św. Pawła, pochodzi od tego ´pierwszego kamienia´, którym jest dla nas Jezus Chrystus". Następnie ks. Eugeniusz Barełkowski, dziekan dekanatu Bydgoszcz I, odczytał akt uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. Czytamy w nim m.in., że kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcony został przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Bydgoszczy 7 czerwca 1999 r., a projekt kościoła wykonała bydgoska Pracownia Architektoniczna "Arus" pod kierunkiem inż. Krzysztofa Andrzejewskiego. Dokument ów kończy się słowami: "Niech Opatrzność Boża wspiera budowniczych, ofiarodawców, kapłanów i cały lud wierny parafii w budowie kościoła. Aby świątynia ta stała się dla wszystkich pomocą w drodze do Królestwa Niebieskiego za Chrystusem Uwielbionym zasiadającym po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego" . Poniżej tekstu złożyli swe podpisy: abp Henryk Muszyński, Wojewoda kujawsko-pomorski, prezydent Bydgoszczy - Roman Jasiakiewicz, starosta powiatu bydgoskiego - Jan Graczkowski, wójt gminy Sicienko - Jan Wach, ks. Eugeniusz Barełkowski, ks. Andrzej Dawidek, inż. Krzysztof Andrzejewski, kierownik budowy - inż. Krzysztof Teliżyn i inspektor nadzoru - inż. Leszek Mroczyński. Oni też, z wyjątkiem Prezydenta Bydgoszczy, który nie mógł przybyć na uroczystości, dokonali wmurowania kamienia w filar południowej ściany świątyni. Oprócz nich zaszczytu tego dostąpił także Szymon Jabłoński - niepełnosprawny chłopiec, który w bieżącym roku, wraz z grupą dzieci, przystąpił w tej parafii do I Komunii św. Na zakończenie uroczystości Ksiądz Arcybiskup udzielił wszystkim zgromadzonym swego pasterskiego błogosławieństwa.

Abp Gänswein wzywa niemieckich katolików do pogłębienia wiary

2019-10-19 14:20

tom (KAI/KNA) / Frankfurt nad Menem

Abp Georg Gänswein ostrzega katolików w Niemczech przed „użalaniem się nad sobą” i wzywa do „pogłębienia wiary”. „Użalenie się nad sobą, pomstowanie na innych, rozczarowanie nic nie przynosi” - powiedział w czwartek wieczorem prefekt Domu Papieskiego we Frankfurcie nad Menem. Odnosząc się do planowanych reform strukturalnych w niemieckim Kościele, powiedział: „Jeśli nie zaczniemy od pogłębienia wiary, ryzykujemy, że rozczarowanie za dwa lata będzie jeszcze większe niż dzisiaj. Gdyby siła wiary Kościoła w Niemczech była tak wielka, jak jego potęga finansowa, wszystko byłoby dobrze”.

Grzegorz Gałązka

Podczas prezentacji w Domu Zakonu Krzyżackiego we Frankfurcie nad Menem swojej książki „Vom Nine-Eleven of our Faith” (11 września naszej wiary), wydanej przez oficynę "Fe-Medienverlag", arcybiskup wrócił uwagę, że w Niemczech są kościelni „funkcjonariusze”, którzy nie promieniują „wewnętrzną radością wiary". Abp Gänswein jest prywatnym sekretarzem papieża-seniora Benedykta XVI i prefektem Domu Papieskiego dla papieża Franciszka.

Książkę zaprezentował etiopsko-niemiecki publicysta Asfa-Wossen Asserate, wnuk ostatniego etiopskiego cesarza Haile Selassie. W przedmowie książki zalicza on arcybiskupa do „jednej z najbardziej wpływowych osobistości Kościoła katolickiego”. "Maksymą abp Gänsweina jest przeciwstawianie się dyktaturze ducha czasów i życie zgodne z prawdą wiary chrześcijańskiej” - powiedział Asfa-Wossen Asserate i dodał: "Pytanie o prawdę chrześcijańską jest `nicią przewodnią` w życiu Benedykta XVI, a także arcybiskupa Gänsweina".

Jak zaznaczył publicysta, ten motyw przewija się w 19 kazaniach, wykładach i wywiadach z lat 2014-2019, które zebrano w książce. W tomie znalazły się m.in. teksty abp Gänsweina z 2018 r. poświęcone skandalom związanym z nadużyciami seksualnymi, które wstrząsnęły Kościołem katolickim w podobnym stopniu, jak ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r. w Stanach Zjednoczonych.

W środowym wydaniu niemieckiego tygodnika „Tagespost” abp Gänswein wypowiedział się na temat poglądów Benedykta XVI na temat sytuacji Kościoła w Niemczech. "Papież-senior kocha ojczysty Kościół, ale wiele z tego, co teraz on doświadcza i przeżywa, boli go" - powiedział prywatny sekretarz Benedykta XVI i dodał: „Najbardziej przygnębia go każdy przejaw `zaćmienia Boga`, o którym już wcześniej ostrzegawczo zaczął mówić. Fakt, że obawy Benedykta XVI potwierdziły się, nie jest dla niego żadnym źródłem satysfakcji, ani pocieszenia". Abp Gänswein zapewnił, że papież-senior stale modli się za Kościół swojej ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Śmigiel: Bł. ks. Popiełuszko był sprawiedliwym pośród niesprawiedliwych

2019-10-20 15:26

xpb | Górsk | KAI

- Uderzony nie uderzył, okłamywany nie okłamał, a zdradzany nie zdradził – tak o bł. ks. Jerzym Popiełuszce mówił biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas obchodów 35. rocznicy jego męczeńskiej śmierci.

Głos z Torunia

20 października w kościele w Górsku, nieopodal miejsca uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. o jego kanonizację oraz w intencji ojczyzny. Eucharystia sprawowana była z okazji 35. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego.

Zobacz zdjęcia: 35. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Podczas homilii bp Wiesław przypomniał, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko był jednym z wielu, często bezimiennych, duchownych niezłomnych. Pociągał ludzi nie błyskotliwością czy wyszukanymi metodami kaznodziejskimi, lecz autentycznym, pełnym zaangażowania głoszeniem Ewangelii. Jego wierność stawała się tym, co zachwycało, pociągało i mobilizowało do działania zgodnego z nauczaniem Chrystusa.

Ksiądz Biskup nawiązując do słów ks. Józefa Tischnera, wypowiedzianych przy grobie bł. ks. Jerzego, podkreślił, że bł. ks. Popiełuszko miał w sobie tę moc ducha, która pozwoliła na to, by był sprawiedliwym pośród niesprawiedliwych, prawdomównym pośród kłamców.

- Bł. ks. Jerzy uświadamiał, że to od człowieka zależy co tworzy: dobro czy zło. I to od człowieka zależy jak odpowie na zło: złem czy dobrem. Jeśli człowiek na zło odpowiada złem to powiększa jeszcze dramat tego świata – mówił ksiądz biskup. Zaznaczył, że bł. ks. Jerzy nauczał nas, że człowiek ma w sobie taką wolność i taką moc, że gdy zrozumie i przyjmie słowa wzywające do zwyciężania zła dobrem, "uderzony nie uderzy, okłamywany nie okłamie, a zdradzany nie zdradzi."

Po Mszy św. w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku odbyło się przedstawienie o życiu i działalności bł. ks. Jerzego przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Górsku.

Niedzielne uroczystości wpisują się w wojewódzkie obchody 35. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego, które rozpoczęły się już 17 października we Włocławku i Bydgoszczy.

W ramach toruńskich obchodów 20 października o godz. 18.00 w toruńskiej katedrze zostanie odprawiona Msza św. o kanonizację bł. ks. Popiełuszki, w której uczestniczyć będą przedstawiciele Solidarności, a po Mszy św. nastąpi uroczysty przemarsz pod pomnik bł. ks. Jerzego i złożenie kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem