Reklama

Nowy kościół dla nowego osiedla

Osowa Góra to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się dzielnic Bydgoszczy. W krótkim czasie na jej górnym tarasie wyrosło wiele nowych domów. Niektórzy ludzie już się wprowadzili. Inni dołączą do nich może już za tydzień, miesiąc, rok... To nie ważne kiedy. Istotne, że trzeba było im zapewnić opiekę duszpasterską. W tym celu postanowiono utworzyć nową parafię. Zaczęła ona żyć własnym życiem jeszcze zanim została oficjalnie erygowana. Do pełnienia funkcji jej pasterza posłany został ks. Andrzej Dawidek. 20 września 1998 r. przybył Ksiądz Arcybiskup, by przewodniczyć pierwszej Mszy św. odprawianej w miejscu, gdzie zaplanowano wznieść świątynię, i poświęcić przyszły plac budowy, choć grunt jeszcze wówczas nie należał do parafii. " Dzisiaj gromadzimy się w świątyni ręką Pańską uczynionej. Nad nami rozpostarte niebo, słońce, wokół lasy. I zgromadzony po raz pierwszy wokół Chrystusowego ołtarza Lud Boży. Jest to zapowiedź tych wielkich dzieł, które Pan Bóg pragnie w tym miejscu uczynić" - powiedział wówczas w homilii nasz Arcypasterz. Trzy miesiące później w niewielkiej odległości od przyszłej lokalizacji nowej świątyni postawiono tymczasową kaplicę. W styczniu następnego roku zakupiono od gminy Sicienko grunt pod budowę kościoła i domu parafialnego. 25 marca 1999 r., w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, abp Henryk Muszyński swym dekretem oficjalnie erygował parafię, która nosi odtąd wezwanie Wniebowstąpienia Pańskiego. Wspólnota parafialna otrzymała tym samym osobowość prawną.

"Z chwilą otrzymania pozwolenia na budowę, dokładnie 13 listopada ub.r., zaczęliśmy wykopy pod nową świątynię i dom parafialny. W ciągu dwóch miesięcy położyliśmy fundamenty. Wiosną bieżącego roku, jak tylko nam pozwoliła pogoda i zebrane pieniądze, rozpoczęliśmy wznosić mury. Stwierdziliśmy, (...) że dobrze byłoby, gdybyśmy w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego wmurowali kamień węgielny przywieziony z Jerozolimy, z Góry Oliwnej, czyli miejsca, gdzie Chrystus na oczach świadków wstąpił do domu Ojca. My także chcemy kamień fundamentu naszego kościoła ´czuć pod nogami´. Mieć świadomość, że z tego miejsca jest bliżej do Ojca, który jest w niebie". - Tymi słowami ks. Dawidek powitał na placu budowy 24 maja abp. Henryka Muszyńskiego, który przybył, by spełnić prośbę jego i wiernych, którym posługuje.

"Z sercem przepełnionym ogromną wdzięcznością wobec Boga i ludzi, i nie bez wzruszenia staję po raz wtóry na tym czcigodnym miejscu, by sprawować Najświętszą Ofiarę. Mam żywo w pamięci i sercu pierwszą Mszę św. odprawianą przy krzyżu, która dała początek tej parafialnej wspólnocie - powiedział Ksiądz Arcybiskup na rozpoczęcie uroczystości. - Dzisiaj, po tak krótkim czasie, staję ponownie, już w murowanym prezbiterium, by złożyć na stole Pańskim to wszystko, co jest z waszej ofiary, poświęcenia i trudu, ale nade wszystko z waszej miłości i żywej wiary, bez której nie byłoby tego dzieła. ( ...) Jeszcze nie ma materialnego kościoła, ale jest już żywy Kościół, który jest najpełniejszą gwarancją tego, że to dzieło, które się tutaj rozpoczęło, będzie się rozwijało i rosło".

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miejskich i samorządowych z wojewodą kujawsko-pomorskim - Józefem Rogackim na czele.

W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że uroczystość ta miała podwójnie historyczny wymiar. Po pierwsze dlatego, że po raz pierwszy obchodzono główną uroczystość parafialną, zwaną potocznie odpustem. Po wtóre zaś, ze względu na wmurowanie kamienia węgielnego. " Ma on ogromne znaczenie symboliczne - mówił Arcypasterz. - Kamień węgłowy był to dawniej pierwszy kamień, który kładziono w murach. Dawał on trwałość całej budowli, łączył mury i wyznaczał ich kierunek. Dzisiaj ma on znaczenie tylko symboliczne, ale cała symbolika, zwłaszcza gdy czytamy listy św. Pawła, pochodzi od tego ´pierwszego kamienia´, którym jest dla nas Jezus Chrystus". Następnie ks. Eugeniusz Barełkowski, dziekan dekanatu Bydgoszcz I, odczytał akt uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. Czytamy w nim m.in., że kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcony został przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Bydgoszczy 7 czerwca 1999 r., a projekt kościoła wykonała bydgoska Pracownia Architektoniczna "Arus" pod kierunkiem inż. Krzysztofa Andrzejewskiego. Dokument ów kończy się słowami: "Niech Opatrzność Boża wspiera budowniczych, ofiarodawców, kapłanów i cały lud wierny parafii w budowie kościoła. Aby świątynia ta stała się dla wszystkich pomocą w drodze do Królestwa Niebieskiego za Chrystusem Uwielbionym zasiadającym po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego" . Poniżej tekstu złożyli swe podpisy: abp Henryk Muszyński, Wojewoda kujawsko-pomorski, prezydent Bydgoszczy - Roman Jasiakiewicz, starosta powiatu bydgoskiego - Jan Graczkowski, wójt gminy Sicienko - Jan Wach, ks. Eugeniusz Barełkowski, ks. Andrzej Dawidek, inż. Krzysztof Andrzejewski, kierownik budowy - inż. Krzysztof Teliżyn i inspektor nadzoru - inż. Leszek Mroczyński. Oni też, z wyjątkiem Prezydenta Bydgoszczy, który nie mógł przybyć na uroczystości, dokonali wmurowania kamienia w filar południowej ściany świątyni. Oprócz nich zaszczytu tego dostąpił także Szymon Jabłoński - niepełnosprawny chłopiec, który w bieżącym roku, wraz z grupą dzieci, przystąpił w tej parafii do I Komunii św. Na zakończenie uroczystości Ksiądz Arcybiskup udzielił wszystkim zgromadzonym swego pasterskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

2020-05-23 18:19

[ TEMATY ]

polityka

komentarz

Facebook.com

Jolanta Lange wcześnie nazywała się Jolanta Gontarczyk i jako tajny współpracownik komunistycznego wywiadu TW Panna inwigilowała ks. Franciszka Blachnickiego. Jej fundacja nadal otrzymuje gigantyczne pieniądze z warszawskiego ratusza

W sierpniu 2019 roku odkryłem, że prezes jednej z warszawskich fundacji Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum Jolanta Lange ma zmienione nazwisko. Do 2008 r. nazywała się Jolanta Gontarczyk TW Panna. Kobieta była jedną z ważniejszych agentek komunistycznej służby PRL, którą w latach 80-tych skierowano do inwigilacji twórcy Ruchu Światło Życie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Obecna prezes stowarzyszenia Pro Humanum była więc płatnym i bardzo niebezpiecznym współpracownikiem reżimu komunistycznego, którą w latach 80. ścigał nawet kontrwywiad RFN.

O sprawie zrobiło się bardzo głośno i na jej temat rozpisywały się gazety, a o jej przeszłości informowały media internetowe i największe telewizje. Wydawałoby się, że po tych informacjach kierowany przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego urząd będzie unikał dalszej współpracy z fundacją Pro Humanum, na której czele nadal stoi "prezeska" Jolanta Lange vel Gontarczyk.

Niestety nic takiego się nie stało, bo 12 grudnia 2019 r. według zarządzenia "NR 1843/2019 PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY" została przyznana dotacja 1 850 000 złotych na Prowadzenie Centrum Wielokulturowego w Warszawie, którego głównym operatorem jest właśnie fundacja Jolanty Lange. Prawie dwa miliony złotych publicznych pieniędzy przeznaczone jest na "działalność na rzecz integracji cudzoziemców, upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji w latach 2019-2022". Tych pieniędzy może być znacznie więcej, bo przeglądając umowy między Pro Humanum, a warszawskim ratuszem z poprzednich lat oprócz głównej umowy na prowadzenie "Centrum" były także dotacje na mniejsze projekty.

Czy znając przeszłość agentki służb komunistycznych można wnioskować, że prezes Jolanta Lange ma doświadczenie i zasługi dla upowszechniania i ochrony wolności oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji? To retoryczne pytanie należy postawić kandydatowi na urząd prezydenta RP Rafałowi Trzaskowskiemu.

Sprawa może mieć ciąg dalszy. Jolanta Gontarczyk była bowiem jedną z ostatnich osób, która widziała ks. Franciszka Blachnickiego przed jego tajemniczą śmiercią. Na pewno będzie musiała znów zeznawać, bo 21 kwietnia 2020 r. "prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach podjął na nowo, umorzone w dniu 6 lipca 2006 roku, śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu przez funkcjonariuszy publicznych, poprzez podanie substancji, która spowodowała jego nagłą śmierć, co stanowiło prześladowanie pokrzywdzonego z powodów politycznych i religijnych".

Analizując treści ze strony internetowej Pro Humanum oraz na Facebooku można odnieść wrażenie, że stowarzyszenie jest mocno zaangażowane politycznie i światopoglądowo. Zapraszają na parady LGBT. Na fanpage można było znaleźć także sprofanowany wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczowym nimbem. Podczas uroczystości w Centrum Wielokulturowym zapraszany jest warszawski chór LGBT.

Więcej o współpracy Jolanty Lanego vel Gonatrczyk z warszawskim ratuszem oraz jej politycznej kariery w latach 90

CZYTAJ DALEJ

Maj z Maryją #27

2020-05-27 06:32

aspekty.niedziela.pl

Maryja – Służebnica Pańska

,,Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38).

Maryja, zgadzając się na Słowo Boże, stała się Matka Jezusa. Przyjmując zbawczą wolę Bożą, nie powstrzymana żadnym grzechem, całkowicie poświęciła samą siebie, jako służebnica Pańska – osobie i dziełu swego Syna.

Z wolną wiarą i posłuszeństwem – czynnie współpracowała w dziele zbawienia ludzkiego.

Matko nas wszystkich, bądź błogosławiona, bo Pan przygotował Cię pełne i pokorne oddanie się Jego woli. Módl się za nami, byśmy za Twoim przykładem mieli tylko jedno pragnienie: odnajdywania i pełnienia woli Bożej w pokorze i czystości serca.

Szczególnie dziś wstawiamy się za wszystkich się za wszystkich ludzi pracujących z naszej diecezji – upraszaj nam, Matko, solidność w pracy i w nauce, by wszelkie nasze obowiązki były wykonywane dobrze, chętnie i radośnie, a pełniącym władzę wyjednaj mądrość i uczciwość.

Bądź pozdrowiona, Maryjo, wzorze wszelkich cnót, sławiona ustami całego stworzenia!

(źródło: Nowenna do Matki Bożej Rokitniańskiej)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję