Reklama

Nie wszystko jedno

Niedziela łowicka 24/2001

"Tam gdzie parafianie i kościół, tam i ich proboszcz" - usłyszeli mieszkańcy Łąkoszyna od ks. Jana Sulimy-Przyborowskiego, gdy zaproponowali mu wyjazd i ukrycie się przed hitlerowskimi oprawcami. W tej godzinie próby nie opuścił proboszcza wikariusz parafii, ks. Jan Kurowski. Jak tysiące polskich kapłanów obaj złożyli swe życie za Wiarę i Ojczyznę, ginąc śmiercią męczeńską w 1942 r. w Dachau.

Parafię św. Stanisława w Łąkoszynie objął ks. Jan Sulima-Przyborowski w 1936 r. Dla jej dziejów był to okres niezwykle korzystny, wiązał się bowiem z przeniesieniem miejsca praktyk religijnych 37 Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej z kościoła św. Wawrzyńca do Łąkoszyna. Jak wspomina kronika parafialna, obecność wojska w kościele niezwykle ożywiła życie parafii wzmacniając nastroje patriotyczne i zwiększając frekwencję wiernych na Mszach św. Ks. Jan Sulima-Przyborowski był kapelanem 37 Pułku, a łąkoszyński kościół przez kilka lat pełnił funkcję kościoła garnizonowego. Wśród pamiątek zachowanych z tego okresu pozostały między innymi 18-głosowe organy i ławy kościelne przekazane do parafii św. Jadwigi.

Dziś u progu 60. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłanów parafii, z inicjatywy obecnego proboszcza ks. Mirosława Czarnołęckiego, przy południowej ścianie świątyni wzniesiony został pomnik poświęcony bestialsko zamordowanym Księżom i pozostałym bezimiennym "Męczennikom za wiarę i wolność - Ofiarom terroru i przemocy minionego stulecia" . Jest to granitowy cokół z wyrytymi nazwiskami - skromny, ale jakże wymowny. Stojąc przed nim przypominają się słowa Prymasa Tysiąclecia: " Nie jest wszystko jedno czy się żyje podle, czy wzorowo i przykładnie; czy się służy Bogu i Ojczyźnie, czy też może służy się sobie samemu i własnym interesom, własnej wygodzie i znikomym osiągnięciom".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Międzyrzecz, Gorzów i Zieloną Górę

2020-05-29 21:01

Karolina Krasowska

Prezydent Andrzej Duda złożył dziś wizytę na Ziemi Lubuskiej.

Pan Prezydent Andrzej Duda odwiedził w naszym województwie Międzyrzecz, gdzie wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej powstanie pierwszych organów administracji polskiej na ziemi lubuskiej. Prezydent odwiedził także Gorzów i Zieloną Górę. Do Winnego Grodu przybył wieczorem na plac przy zielonogórskiej konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. Tu został powitany przez prezydenta miasta Janusza Kubickiego, przewodniczącego Rady Miasta Piotra Barczaka oraz biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego. Prezydent Duda złożył wiązanki na grobie ks. kan. Kazimierza Michalskiego, symbolu Wydarzeń Zielonogórskich 30 maja 1960 r. w obronie Domu Katolickiego, a także spotkał się z członkami komitetu powstania pomnika ks. Michalskiego. Następnie przeszedł deptakiem w kierunku Filharmonii Zielonogórskiej, gdzie złożył wiązanki przy pomniku upamiętniającym Wydarzenia Zielonogórskie 1960 r.

CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne w Łagiewnikach

2020-05-30 18:00

Anna Bandura

30 maja w wigilię zesłania Ducha Świętego w bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się czuwanie modlitewne.

Czuwanie rozpocznie się o godz. 21 konferencją ks. Krzysztofa Kowala MS. Modlitwę poprowadzą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, które będą zachęcały do przyzywania obecności Ducha Świętego oraz dziękowania za otrzymane łaski.

Wydarzenie zakończy się o północy Mszą świętą. W jej trakcie osoby, które przeszły 30-dniowe ćwiczenia duchowe, dokonają uroczystego aktu powierzenia się miłosiernemu Bogu przez ręce Maryi.

Czuwanie będzie transmitowane przed stronę www.milosierdzie.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję