Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Rycerze Kolumba dziękują za 10 lat służby w Polsce

W duchu dziękczynienia za 10 lat służby w Polsce na Jasnej Górze odbyła się dwudniowa ogólnopolska pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Spotkanie było także okazją do podziękowania za Światowe Dni Młodzieży, w których Rycerze uczestniczyli jako wolontariusze oraz za Jubileusz Miłosierdzia, który był sposobnością do wielu dobroczynnych działań oraz za 1050 chrześcijaństwa w Polsce.

- Rycerze Kolumba w Polsce istnieją od 2006 r. – przypomniał Stanisław Dziwiński, delegat rejonu Częstochowy i okolic. – Jest to jakby zrealizowanie testamentu św. Jana Pawła II, ponieważ bardzo zależało Ojcu Świętemu, aby Rycerze Kolumba w Polsce zaistnieli. Rycerze bardzo blisko współpracowali z Janem Pawłem II, i dalej współpracują ze Stolicą Apostolską, z papieżem Franciszkiem, tak samo z wcześniejszymi papieżami. To jest bardzo bliska współpraca - podkreslił.

Dariusz Wolniak, kustosz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, podsumowując dziesięciolecie obecności bractwa w naszym kraju, zwrócił uwagę na jego dynamiczny rozwój. Podkreślił też, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie pokazały ogromny potencjał Rycerzy Kolumba. „Myślę, że to wszystko dopiero się zaczyna” – mówi o przyszłości stowarzyszenia kustosz stanowy.

Bp Henryk Tomasik w homilii, nawiązując do tradycji polskiego i europejskiego rycerstwa, wskazał na potrzebę kontynuowania w dzisiejszych realiach życia rycerskiego etosu, który charakteryzował się oddaniem Bogu i Ojczyźnie, odwagą, ambicją, wytrwałością w dążeniu do celu, szacunkiem dla drugiego człowieka, obroną przed niesprawiedliwością, hojnością i wiernością swoim zasadom i ideałom.

W czasie pielgrzymki Rycerze Kolumba przeprowadzili zbiórkę darów, które zostaną przekazane dla hospicjów we Lwowie i Wilnie.Odbyła się także ceremonia przyjęcia nowych członków do wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Jak przypomniał Dariusz Wolniak Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat. – Chcemy skupić wokół siebie ludzi wyjątkowych, czyli tych mężczyzn, którzy nie będą wstydzili się wziąć odpowiedzialność np. za swoje rodziny, za swoje otoczenie w parafii. A Zakon w naszej nazwie? - sama nazwa niesie ze sobą pewną wyjątkowość – wyjaśnia Wolniak.

Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja świecka zrzeszająca mężczyzn. Inicjatorem Zakonu Rycerzy Kolumba był Amerykanin, syn irlandzkich imigrantów ks. Michael McGivney, żyjący w II poł. XIX. Zatroskany o wiarę i finansową stabilność rodzin imigrantów, z pomocą grupy mężczyzn z parafii pw. Matki Bożej w New Haven założył w 1882 r. organizację Rycerze Kolumba. Miała ona na celu umacnianie wiary mężczyzn, a w razie ich śmierci przychodzenie z materialną pomocą wdowom i sierotom. Proces beatyfikacyjny ks. McGivneya rozpoczął się w 1997 r.

Reklama

Rycerze Kolumba w świecie liczą1,8 mln członków. Co roku Zakon zbiera i przekazuje na różne cele służące Kościołowi na szczeblu lokalnym, narodowym czy międzynarodowym, ponad 45 mln dolarów. Rycerze prowadzą np. kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach wciągają młodych w akcje charytatywne, organizują dla nich imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. Zakon występuje w obronie życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 10 lat i liczą 4,5 tys. braci zgrupowanych w 90 radach na terenie 27 diecezji. Jak sami mówi ą o sobie - ich mieczem jest modlitwa różańcowa, a tarczą uczynki miłosierdzia. Dążą, by we wszystkich płaszczyznach ludzkiego życia triumfował Chrystus w myśl swojego zawołania: „Vivat Jezus!”.

2016-11-26 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba zapraszają do modlitwy w intencji ochrony życia

[ TEMATY ]

modlitwa

ochrona życia

Rycerze Kolumba

WD

Rycerze Kolumba z bp. Janem Piotrowskim

Rycerze Kolumba z bp. Janem Piotrowskim

Rycerze Kolumba zachęcają do wspólnej modlitwy o zaprzestanie aborcji, eutanazji i wielu innych przejawów społecznego zła. Proponują w dniach 4-12 października br. nowennę, której rozważania będą oparte na nauczaniu papieża Franciszka i św. Jana Pawła II.

"Nasz Zakon obrał Matkę Bożą z Guadalupe - Patronkę Życia Poczętego, jako swoją patronkę. Dodatkowo w USA - gdzie powstała nasza organizacja - wiele środowisk obchodzi październik, jako +Miesiąc Świętości Życia+. W związku z tym, chcemy w dniach 4-12 października przyzywać orędownictwa Najświętszej Maryi Panny" modląc się o zaprzestanie aborcji, eutanazji i wielu innych przejawów społecznego zła, które niosą choroby, rozpad rodziny i przedwczesną śmierć" - podano w informacji przekazanej w czwartek PAP.

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się przy trumnie byłego prezydenta Włoch

2023-09-24 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież oddał hołd byłemu prezydentowi Włoch Giorgio Napolitano, który zmarł 22 września w wieku 98 lat. Szefem państwa był w latach 2006-2015.

Papież przyjechał samochodem do rzymskiego pałacu Madama - siedziby włoskiego Senatu, gdzie w jednej z sal wystawiono trumnę z ciałem byłego prezydenta. Na wózku inwalidzkim Franciszek wjechał do sali, wstał z wózka i modlił się przy trumnie. Złożył też kondolencje obecnej tam rodzinie zmarłego i wpisał się do księgi kondolencyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Statuetka dla łódzkiego księdza suicydologa

2023-09-25 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maria Fortuna- Sudor

- Jest pierwszym kapłanem, który podjął się profesjonalnego wsparcia osób w takim kryzysie – powiedział prowadzący galę plebiscytu Miłosierny Samarytanin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję