Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Rycerze Kolumba dziękują za 10 lat służby w Polsce

W duchu dziękczynienia za 10 lat służby w Polsce na Jasnej Górze odbyła się dwudniowa ogólnopolska pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Spotkanie było także okazją do podziękowania za Światowe Dni Młodzieży, w których Rycerze uczestniczyli jako wolontariusze oraz za Jubileusz Miłosierdzia, który był sposobnością do wielu dobroczynnych działań oraz za 1050 chrześcijaństwa w Polsce.

- Rycerze Kolumba w Polsce istnieją od 2006 r. – przypomniał Stanisław Dziwiński, delegat rejonu Częstochowy i okolic. – Jest to jakby zrealizowanie testamentu św. Jana Pawła II, ponieważ bardzo zależało Ojcu Świętemu, aby Rycerze Kolumba w Polsce zaistnieli. Rycerze bardzo blisko współpracowali z Janem Pawłem II, i dalej współpracują ze Stolicą Apostolską, z papieżem Franciszkiem, tak samo z wcześniejszymi papieżami. To jest bardzo bliska współpraca - podkreslił.

Dariusz Wolniak, kustosz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, podsumowując dziesięciolecie obecności bractwa w naszym kraju, zwrócił uwagę na jego dynamiczny rozwój. Podkreślił też, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie pokazały ogromny potencjał Rycerzy Kolumba. „Myślę, że to wszystko dopiero się zaczyna” – mówi o przyszłości stowarzyszenia kustosz stanowy.

Bp Henryk Tomasik w homilii, nawiązując do tradycji polskiego i europejskiego rycerstwa, wskazał na potrzebę kontynuowania w dzisiejszych realiach życia rycerskiego etosu, który charakteryzował się oddaniem Bogu i Ojczyźnie, odwagą, ambicją, wytrwałością w dążeniu do celu, szacunkiem dla drugiego człowieka, obroną przed niesprawiedliwością, hojnością i wiernością swoim zasadom i ideałom.

W czasie pielgrzymki Rycerze Kolumba przeprowadzili zbiórkę darów, które zostaną przekazane dla hospicjów we Lwowie i Wilnie.Odbyła się także ceremonia przyjęcia nowych członków do wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Jak przypomniał Dariusz Wolniak Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat. – Chcemy skupić wokół siebie ludzi wyjątkowych, czyli tych mężczyzn, którzy nie będą wstydzili się wziąć odpowiedzialność np. za swoje rodziny, za swoje otoczenie w parafii. A Zakon w naszej nazwie? - sama nazwa niesie ze sobą pewną wyjątkowość – wyjaśnia Wolniak.

Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja świecka zrzeszająca mężczyzn. Inicjatorem Zakonu Rycerzy Kolumba był Amerykanin, syn irlandzkich imigrantów ks. Michael McGivney, żyjący w II poł. XIX. Zatroskany o wiarę i finansową stabilność rodzin imigrantów, z pomocą grupy mężczyzn z parafii pw. Matki Bożej w New Haven założył w 1882 r. organizację Rycerze Kolumba. Miała ona na celu umacnianie wiary mężczyzn, a w razie ich śmierci przychodzenie z materialną pomocą wdowom i sierotom. Proces beatyfikacyjny ks. McGivneya rozpoczął się w 1997 r.

Reklama

Rycerze Kolumba w świecie liczą1,8 mln członków. Co roku Zakon zbiera i przekazuje na różne cele służące Kościołowi na szczeblu lokalnym, narodowym czy międzynarodowym, ponad 45 mln dolarów. Rycerze prowadzą np. kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach wciągają młodych w akcje charytatywne, organizują dla nich imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. Zakon występuje w obronie życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 10 lat i liczą 4,5 tys. braci zgrupowanych w 90 radach na terenie 27 diecezji. Jak sami mówi ą o sobie - ich mieczem jest modlitwa różańcowa, a tarczą uczynki miłosierdzia. Dążą, by we wszystkich płaszczyznach ludzkiego życia triumfował Chrystus w myśl swojego zawołania: „Vivat Jezus!”.

2016-11-26 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Bastion o. Kordeckiego przechodzi konserwację

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze, mimo jesieni, prowadzone są intensywne prace budowlane na bastionie Potockich nazywanym także od znajdującego się tam pomnika, bastionem o. Kordeckiego. Po ich zakończeniu zostanie wytyczona nowa, krótsza droga ze szczytu na plac, z której będą korzystać księża rozdający Komunię świętą.

- Od dawna istniała potrzeba skrócenia tej drogi - powiedział o. Czesław Brud, administrator klasztoru. Do tej pory księża musieli przebyć bardzo długą, okrężną trasę, by dotrzeć do wiernych zgromadzonych na placu. - Teraz będzie to znacznie łatwiejsze i skróci długość celebry – podkreślił paulin.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Stop okrucieństwom tortur!

2023-05-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

„Jak to możliwe, że człowiek jest zdolny do tak wielkiego okrucieństwa?" - pyta papież Franciszek w wideoprzesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Pomocy Ofiarom Tortur w ramach papieskich intencji modlitewnych na czerwiec. Przedstawia ono więźniów, miejsca tortur i narzędzia tortur w różnych częściach świata, a także Mękę Pańską. Intencja modlitewna Franciszka na czerwiec jest apelem o zniesienie tortur we wszystkich ich formach i na całym świecie.

"Tortury nie są wczorajszą historią, niestety są częścią naszej dzisiejszej historii", przypomina papież, który potępia wszelkie formy tortur - "bardzo brutalne formy", a także "bardziej wyrafinowane formy, takie jak poniżające traktowanie, pozbawienie zmysłów lub masowe przetrzymywanie w nieludzkich warunkach, które pozbawiają ludzi godności". Franciszek zaznacza, że Jezus również był "torturowany i ukrzyżowany" a ci, którzy Go torturowali, utracili przede wszystkim własne człowieczeństwo.

CZYTAJ DALEJ

Dyr. Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego: proboszczom brakuje dobrych wzorców i narzędzi w pracy duszpasterskiej

2023-05-31 17:46

[ TEMATY ]

ksiądz

Bożena Sztajner/Niedziela

Stając wobec przemianami społeczno-kulturowych, które zmieniają religijność, kapłanom brakuje wzorców i narzędzi, co wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego "Parafia z perspektywy proboszczów" - powiedział w środę dyrektor instytutu prof. dr hab. Marcin Jewdokimow.

Całość badań ISKK "Parafia z perspektywy proboszczów" zostanie zaprezentowana w czasie II Kongresu Teologii Praktycznej "Parafia Jutra", który odbędzie się w dniach 19-21 września w Licheniu - przekazano w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w środę w Warszawie. Wezmą w niej udział naukowcy, duszpasterze i świeccy przedstawiciele wspólnot parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję