Reklama

Misyjny Kościół

Z ks. Jackiem Gancarkiem - dyrektorem Papieskiego Dzieła Misyjnego i delegatem Metropolity Częstochowskiego ds. Misji - rozmawia Mikołaj Browarski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mikołaj Browarski: - Od 4 lat jest Ksiądz zaangażowany w duszpasterstwo misyjne. Jak odebrał Ksiądz powierzone mu zadanie?

Ks. Jacek Gancarek: - Zdaję sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka na mnie spoczywa, bowiem moje zadania można zamknąć w słowach: „misje odnawiają Kościół, wzmacniają wiarę i tożsamość chrześcijańską, dają życiu chrześcijańskiemu (...) nowy entuzjazm, nowe uzasadnienie” (Redemptoris missio, 2).

- Powszechnie znane jest ogromne zaangażowanie Księdza Dyrektora w działalność misyjną, która przejawia się w różnorodnych formach. Skąd ten zapał?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Słucham i patrzę na Ojca Świętego. Mówi on, że misja Jezusa: „Idźcie i nauczajcie” (Mt 28, 19) nie została jeszcze wypełniona do końca. Od początku pontyfikatu podróżuje aż po krańce ziemi i przez bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy nie znają jeszcze Chrystusa, pokazuje potrzebę niesienia Dobrej Nowiny.

- Jak przekłada się to nauczanie na życie naszej archidiecezji.

- W każdej ze szkół powinno działać Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD). Jego celem jest pomoc dzieci chrześcijańskich swoim rówieśnikom nie znającym jeszcze Pana Jezusa. Na terenie naszej archidiecezji organizuję spotkania, w czasie których modlimy się za misjonarzy i tych, do których są oni posłani; propaguję czytelnictwo czasopism misyjnych; tłumaczę sens ofiarowania w intencji misji cierpienia i radości oraz proszę o pomoc materialną. Rzecz jasna w przypadku najmłodszych nie chodzi tutaj o duże kwoty, lecz - jak powiadają dokumenty PDMD - o grosze zaoszczędzone dzięki rezygnacji ze słodyczy.

Reklama

- Jak sądzę, nie tylko dzieci mogą pomagać w głoszeniu Ewangelii w najdalszych zakątkach świata. Jakie grupy angażują się w dzieło misyjne?

- Odpowiedzią na to pytanie są cztery Papieskie Dzieła Misyjne: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (dla dorosłych), Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (dla młodzieży), Papieska Unia Misyjna (dla księży, osób duchownych oraz świeckich, którzy w sposób szczególny chcą włączyć się w dzieło rozkrzewiania wiary) i wspomniane już Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (dla najmłodszych). Wszystkie one stawiają sobie za cel duchową i materialną pomoc misyjnym dziełom Kościoła. I tak np. u podstaw działalności Papieskiego Dzieła Misyjnego Rozkrzewiania Wiary leży modlitwa różańcowa jako narzędzie ewangelizacji; z kolei Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła pragnie uwrażliwić lud chrześcijański na budzenie powołań rodzimych - z krajów misyjnych. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie te dzieła nazywają się papieskimi, bowiem rozwinęły się przy Stolicy Apostolskiej.

- Jak wierni naszej archidiecezji umacniają swoją wiarę przez jej przekazywanie innym?

- W ogłoszonym przez Jana Pawła II Roku Różańca tajemnicami różańcowymi modliliśmy się w intencji misji. I tak 22 października 2003 r. na ręce Ojca Świętego złożona została Księga Róż Różańcowych; w naszej archidiecezji stanowiło ją ok. 500 Róż dorosłych, 100 młodzieżowych i 120 dziecięcych. W tym miejscu warto dodać, że od 2000 r. powstało wyjątkowo wiele dziecięcych ognisk misyjnych. Nadal zachęcamy duszpasterzy, aby „umisyjniali” działające przy parafiach grupy. Nie chodzi, oczywiście, o to, aby je zmieniać, lecz uwrażliwiać na misyjny wymiar Kościoła. Zawsze służymy pomocą w zaszczepianiu tego ducha w istniejących już wspólnotach. Polecamy także specjalnie wydane materiały formacyjne dla młodzieży: Spotkanie z misjami i Gdy otrzymacie Jego moc. Ponadto każda z parafii otrzymuje czasopisma: Misje dzisiaj - dla dorosłych, Świat misyjny - dla dzieci. Duszpasterstwo ds. Misji organizuje warsztaty misyjne dla katechetów, animatorów, wychowawców, na które zapraszani są misjonarze i dyrektorzy Dzieł Misyjnych w Polsce. W czasie wakacji organizuje tzw. Wakacje z misjami. Ponadto opiekujemy się misjonarzami z naszej archidiecezji (11 misjonarzy duchownych i misjonarka świecka), pracującymi na misjach w Kamerunie, Zambii, Argentynie, Ekwadorze, Brazylii i Tunezji. Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii św. w białym tygodniu składają „Dar dla dzieci z krajów misyjnych”, przekazywany do dyspozycji Ojca Świętego. Z tych funduszy budowane są szpitale, sierocińce. Od kilku już lat z racji Dnia Dziecka organizowany jest na Jasnej Górze Misyjny Dzień Dziecka. Wyjątkowo bogaty w przeżycia jest Tydzień Misji przygotowywany przez nasze Duszpasterstwo, a przypadający rokrocznie w październiku. W Katolickim Radiu Fiat w każdą sobotę o godz. 19.30 jest audycja Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

- Czym mógłby Ksiądz zachęcić nasze dzieci do tego, by pokochały misje i zaangażowały się w pomoc bliźniemu?

- Istnieje wiele form pozwalających jednocześnie na niesienie pomocy innym i swój własny rozwój. Może wymienię tutaj zadania, jakie należy wykonać, by zdobyć tytuł misjonarza. By zostać misjonarzem Azji, należy nauczyć się modlitwy PDMD (jest się wówczas przyjacielem Jezusa), zrezygnować z oglądania telewizji przez tydzień (mistrz wytrwałości), odwiedzić chorą osobę (samarytanin), nauczyć się hymnu PDMD (muzyk). Misjonarz Oceanii przez tydzień odmawia dziesiątek Różańca (orędownik), rezygnuje przez tydzień ze słodyczy („hojna dłoń”), pomaga innym w nauce (opiekun), wykonuje gazetkę misyjną (zwiastun). Misjonarz Afryki musi zaprosić kogoś do kościoła na modlitwę (rybak), nauczyć się uczynków miłosierdzia względem ciała (zdobywca), zaprosić na spotkanie misyjne kolegę (siewca), poznać problemy dzieci z Afryki (odkrywca).

- Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję również, a wszystkich zainteresowanych papieskimi dziełami misyjnymi proszę o kontakt: ks. Jacek Gancarek, Częstochowa, ul. Kilińskiego 8 (parafia św. Jakuba), tel. 361-47-60; Duszpasterstwo ds. Misji Archidiecezji Częstochowskiej, Częstochowa, al. NMP 54, tel. kom. 0-608-450-004, e-mail: czestochowa@missio.org.pl

Za modlitwy i ofiary składane na rzecz misji i misjonarzy w imieniu Księdza Arcybiskupa, misjonarzy i własnym serdecznie dziękuję.
Wszystkim, którzy pragną wesprzeć pracę misyjną naszych misjonarzy, podaję nr konta:
PKO BP I O/Częstochowa 10201651-744076-270-1
Podając w dopisku nazwisko, wspieramy konkretnego misjonarza.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

abp. Antonio Guido Filipazzi

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski przeszła dziś z katedry na Wawelu na Skałkę, gdzie koncelebrowano Mszę św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej. W jego skład weszli: ks. dr Andrzej Scąber – delegat arcybiskupa, ks. mgr lic. Paweł Ochocki – promotor sprawiedliwości, ks. mgr lic. Michał Mroszczak – notariusz, ks. mgr lic. Krzysztof Korba – notariusz pomocniczy, ks. mgr Adam Ziółkowski SDS – notariusz pomocniczy.

Następnie postulator sprawy, ks. dr Paweł Wróbel SDS zwrócił się do arcybiskupa i członków trybunału o rozpoczęcie i przeprowadzenie procesu oraz przedstawił zgromadzonym postać Sługi Bożej. – Wychowanie w głęboko wierzącej rodzinie skutkowało życiem w atmosferze stałego kontaktu z Bogiem – mówił postulator przywołując zaangażowanie Heleny w życie wspólnot religijnych od wczesnego dzieciństwa. Zwrócił uwagę na zdolności intelektualne i różnorodne talenty kandydatki na ołtarze. Studiowała inżynierię chemiczną na Politechnice Śląskiej w języku angielskim oraz uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Film "Brat Brata" o Jerzym Marszałkowiczu [Zaproszenie na premierę]

2024-05-12 15:18

Agnieszka Bugała

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

13 maja o godz. 16:30 w Kinie “Nowe Horyzonty” we Wrocławiu odbędzie się premiera filmu “Brat brata” w reżyserii Andrzeja Kotwicy. O filmie poświęconym Jerzemu Marszałkowiczowi opowiada ks. Aleksander Radecki.

Osoby skupione wokół tej produkcji długo zastanawiały się, jaki tytuł nadać temu filmowi: - Toczyła się bardzo burzliwa dyskusja wśród wszystkich zainteresowanych i był cały szereg innych propozycji. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja “Brat brata”. Warto tu zaznaczyć, że odpowiednie nazwanie “Jureczka” było trudne. Z jednej strony chodził w sutannie, ale my wiemy, że święceń nie miał. W Towarzystwie Pomocy Brata Alberta Chmielowskiego nazywano go bratem. Podopieczni nazywali go różnie. Nazywali go m.in “ojczulkiem”. Sam tytuł: “Brat brata odczytuje podwójnie. Brat w kontekście jego relacji z bezdomnymi mężczyznami, bo głównie się nimi zajmował i brat św. br. Alberta Chmielowskiego. Nie da się ukryć, że tak jak znałem ks. Jerzego Marszałkowicza, dla niego ideałem niemal we wszystkim był św. brat Albert Chmielowski i zawsze się odwoływał do niego - zaznaczyl ks. Radecki, dodając: - I w swoim stylu nie chciał zgubić tego sposobu potraktowania bezdomnego. Brat Albert Chmielowski widział Chrystusa sponiewieranego w tych bezdomnych. Więc stąd moim zdaniem tytuł: “Brat Brata” - brat brata świętego Alberta Chmielowskiego i brat brata bezdomnego. Tak ja rozumiem ten tytuł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję