Reklama

Parafia św. Stanisława BM w Bodzentynie

Bodzentyn znany i nieznany

Biskupie miasto Bodzentyn, założone w poł. XIV w. na wzgórzu nad Psarką przez bp. Bodzantę, przeżywało swe okresy świetności i upadku zgodnie z rytmem losów narodu często doświadczanego w historii. Swój dobry czas Bodzentyn miał w okresach rządów kolejnych biskupów, właścicieli miasta, którzy dbali o jego przywileje i rozbudowę. Miasto straciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym, odzyskało je w 1994 r.

Niedziela kielecka 13/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi gród

Pierwsze wieki w historii miasta łączą się z działalnością kolejnych biskupów, którzy fundowali kościoły, budowali zamek, ratusz, mury miejskie, zakładali szpitale i ogrody, rozbudowywali wodociągi, troszczyli się o handel i cechy rzemieślnicze, animowali kulturę, ogrodnictwo, sztukę. Począwszy od biskupa Bodzanty, byli to: Florian z Mokrska, Jan Radlicki, Piotr Wysz, Zbigniew Oleśnicki, Jan Konarski, Piotr Myszkowski, Jakub Zadzik, Andrzej Trzebicki, Jan Małachowski, Franciszek Krasicki, Felicjan Szaniawski, Kajetan Sołtyk.
Kolejni królowie polscy potwierdzali przywileje dla miasta, odnoszące się najczęściej do jarmarków. W 1789 r. uchwałą Sejmu Wielkiego o likwidacji dóbr biskupów krakowskich na cele wojskowe, Bodzentyn przeszedł na krótko na własność rządu polskiego, a potem austriackiego.

Ostatnie dzieje

Aktywność patriotyczną bodzentynianie wykazali w okresie powstania styczniowego, organizowani przez miejscowych wikariuszy. W okolicach działało dużo znaczących oddziałów powstańczych. W następstwie tych wydarzeń miasto w 1869 r. straciło prawa miejskie. W wiek XX Bodzentyn wkroczył w stanie zaniedbania, aczkolwiek powstawały wówczas zalążki organizacji społecznych. W 1914 r. gościł w Bodzentynie brygadier Piłsudski. Początki niepodległości wiązały się z koniecznością odbudowy miasta po pożarze w 1917 r. Lata niemieckiej okupacji to niemal powszechny zryw patriotyczny mieszkańców, w oparciu o liczne tutaj oddziały AK. W 1943 r. dokonano aresztowań i pacyfikacji bodzentynian, a ludność żydowską zamknięto w getcie. Po zakończeniu wojny Bodzentyn pozostawał w cieniu swych znaczniejszych sąsiadów, ale prawa miejskie odzyskał już w 1994. Ostatnim dużym wydarzeniem było nadanie honorowego obywatelstwa Janowi Pawłowi II w 2003, na wniosek Świętokrzyskiego Komitetu Budowy Pomnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół parafialny pw. św. Stanisława

Zbudowany w latach 1440-52 (w miejsce spalonego) z inicjatywy kard. Z. Oleśnickiego, przebudowywany po kilku dużych pożarach. Pokaźny gmach w typie bazylikowym, orientowany na wschód, wybudowany z cegły, wejścia ozdobione ostrołukowymi portalami gotyckimi z piaskowca. Ze środkowej nawy pod chórem najlepiej widać całość trójnawowej świątyni, w której warto zobaczyć takie zabytki, jak:

Reklama

ołtarz główny, pochodzący z katedry wawelskiej (1546 r.), drewniany, w stylu odrodzenia, bardzo okazały. W centrum obraz Pana Jezusa na krzyżu w otoczeniu konnych, przyglądających się Męce. Autorem tego malarskiego zabytku jest Piotr z Wenecji. Z lewej strony ołtarza - rzeźba św. Stanisława BM, z prawej św. Wacława (autorstwa Cinniego); słynny maryjny tryptyk bodzentyński z 1508 r. (pisaliśmy o nim obszerniej w poprzednim numerze Niedzieli) renesansowy nagrobek bp. F. Krasińskiego, zm. w 1577 r.; XV-wieczna polichromowana rzeźba gotycka Matki Bożej z Dzieciątkiem w stylu pięknych Madonn (ok. 1430 r.); kamienna chrzcielnica gotycka, ufundowana w 1492 r. przez syna królewskiego, bp. F. Jagiellończyka; gotycka tablica erekcyjna z 1452 r., przedstawiająca m.in. fundatora w kardynalskich szatach; obrazy: Chrystusa Zmartwychwstałego z początku XVI w., Ukrzyżowania z ok. 1600 r., św. Anny Samotrzeć z poł. XVII w., św. Barbary z XVIII w., ponadto Pieta barokowa z XVIII w.; pamiątkowe tablice, m.in. urodzonego tutaj znanego malarza Józefa Szermentowskiego i upamiętniająca pobyt w kościele kard. K. Wojtyły.

Parafia dzisiaj

Obecnie pracują w niej ks. dr Leszek Sikorski (proboszcz od lipca 2003 r.) i dwaj księża wikariusze: Wojciech Szczęsny i Marcin Żuchowicz. Wspólnie kontynuują prace podjęte przez poprzedniego proboszcza, ks. kan. Jana Pałysa. Parafia liczy 4900 mieszkańców (z czego w Bodzentynie mieszka 2500 osób, a pozostali w wioskach: Leśnej Starej Wsi, Leśnej Podkomorze, Leśnej Kamiennej Górze, Sieradowicach, Dąbrowie Dolnej, Dąbrowie Górnej, Celinach, Podgórzu)
Duszpasterstwo parafialne jest o tyle interesujące, że wpisują się weń środowiska o historycznym rodowodzie, np. cechy: wiejski, liczący ok. 200 osób i miejski, czyli bractwo św. Anny, w którym jest 80 osób. Cechy mają swoje specjalne Msze św.: miejski w czwartek po Środzie Popielcowej, wiejski - 8 maja. Członkowie cechów zwyczajowo uczestniczą w obrzędach pogrzebowych; wspomagają także różne parafialne dzieła, np. cech wiejski odnowił obrazy w ołtarzu bocznym św. Stanisława.
W parafii jest ok. 45 ministrantów, schola dziecięca, chór pod opieką organisty, 10 kół różańcowych, koło Przyjaciół Radia Maryja oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (które ma swój klub obok kościoła, gdzie raz w tygodniu odbywają się spotkania). Ciekawe inicjatywy proponuje Koło Gospodyń z Leśnej, organizujące np. wigilię dla osób starszych i samotnych. W uroczystościach religijno-patriotycznych bierze udział także słynna już, liczna i chętnie słuchana orkiestra dziecięco-młodzieżowa przy OSP. Każdego 1 czerwca Msza św. i przemarsz przez Bodzentyn odbywają się w uroczystej oprawie - na pamiątkę pacyfikacji, gdy Niemcy wymordowali 39 osób.
Z kolei 14 września wyrusza tradycyjna od pokoleń piesza pielgrzymka w liczbie ok. 150 osób do sanktuarium na Świętym Krzyżu. Ksiądz Proboszcz zauważa, że wierni w ogóle cenią sobie pielgrzymki. Religijność jest tradycyjna, ale głęboka - stwierdza, obserwując sporo pozytywnych zjawisk, choćby częste uczestnictwo we Mszy św. i przystępowanie do sakramentów.

A w przyszłości

Powstaną grupy modlitewno-biblijne dla dzieci i młodzieży, gdyż jest taka potrzeba. Obszar biedy wciąż się powiększa, dlatego wskazane jest założenie koła Caritas, które organizowałoby pomoc dla ubogich.
Będą kontynuowane prace remontowe. Poprzedni ks. prob. J. Pałys odnowił staraniem własnym i parafian ołtarz główny, stalle, ołtarze boczne, łuk tęczowy. Natomiast w ostatnim roku przeprowadzono prace porządkowe i remontowe przy kościółku Ducha Świętego, posiadającym bardzo ciekawą historię. Ma on wkrótce pełnić funkcję kaplicy pogrzebowej. Parafianie pracowali tam bardzo ofiarnie, podobnie jak przy remoncie plebanii. Uporządkowania wymaga także cmentarz. W najbliższych planach są prace mające na celu m.in.: odwodnienie kościoła, remont elewacji zewnętrznej, chóru, usprawnienie ogrzewania i radiofonizacji kościoła. Jest to ważne nie tylko ze względu na godne miejsce kultu, ale i na turystów, licznie odwiedzających Bodzentyn, leżący na ciekawym szlaku turystycznym i posiadający wiele cennych zabytków, których opis wykracza poza ramy skromnego artykułu.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję