Reklama

Jubileuszowy Rzym

Wyruszmy w drogę

Rzym. Miasto siedmiu wzgórz. Miasto nieodłącznie związane z historią chrześcijaństwa. Ale także miasto, w którym - myślę, że mogę tak napisać - bije serce chrześcijaństwa. Niezliczone ilości pielgrzymów udają się w tym roku do Wiecznego Miasta. Jak powiedział Jan Paweł II na Górze Synaj podczas swojego pielgrzymowania po Ziemi Świętej: "W tym roku Wielkiego Jubileuszu nasza wiara pobudza nas, byśmy stali się pielgrzymami na szlakach Boga".

Wszystkie drogi prowadzą do...

Różnorodne są formy pielgrzymowania - począwszy od własnych nóg (jak choćby maratończycy, którzy postanowili dobiec z Zielonej Góry do Rzymu), poprzez rower (w sierpniu wyruszy z naszej diecezji grupa rowerowa), własny samochód (gdy najczęściej w ramach urlopu planuje się rzymską eskapadę), pociąg czy autokar, a kończąc na samolocie ( to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla tych najbardziej zapracowanych) . Różnorodne są także okazje do pielgrzymowania. Do Rzymu można było wybrać się z nauczycielską pielgrzymką, wyjechać na jubileusz ludzi pracy, uczestniczyć w kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej, pielgrzymować wraz z dziećmi całego świata.

W tym niezwykłym - Jubileuszowym Roku, w którym świętujemy dwutysięczne urodziny Chrystusa, prawie wszystkie narodowości, grupy społeczne czy zawodowe obchodzą w Rzymie swój jubileusz. Byli tam już ludzie nauki, diakoni stali, osoby konsekrowane, kapłani, ludzie pracy, dziennikarze, migranci i uchodźcy, artyści, chorzy i pracownicy służby zdrowia, rzemieślnicy. Swoje jubileuszowe święto obchodzić będą także nauczyciele akademiccy, ludzie starsi, biskupi, rodziny, sportowcy, odpowiedzialni za sprawy publiczne, rolnicy, wojsko i policja oraz świat teatru, kina, telewizji i muzyki.

Do Rzymu pielgrzymują również poszczególne narody - jako pierwsi w lutym przybyli tam Słowacy. Na początku lipca Rzym "opanowali" Polacy. Wierni z naszej diecezji udali się do Wiecznego Miasta pod opieką bp. Adama Dyczkowskiego. W sumie do Rzymu - jak podają oficjalne źródła watykańskie - przybyło prawie 30 tys. Polaków. Polski akcent będzie można zauważyć także podczas XV Światowego Dnia Młodzieży. Wiele parafii, ruchów i stowarzyszeń zorganizowało pielgrzymkę na uroczystości jubileuszu młodzieży. Z naszej diecezji wyjedzie 13 grup, czyli około 700 osób.

Świadek wiary

"Jubileusz stanowi odpowiednią okazję do otwarcia oczu na biedę i spychanie na margines nie tylko pojedynczych osób, ale także grup i narodów. (...) Najdrożsi Bracia i Siostry. Papież zna dobrze Wasze problemy, Wasze troski, Wasze pragnienia i nadzieje. Wysoko ceni Wasze zmęczenie, Wasze więzi rodzinne, Waszą świadomość zawodową. Jest blisko Was w waszym zaangażowaniu na rzecz bardziej sprawiedliwego i solidarnego społeczeństwa - zachęca Was i Wam błogosławi". Choć te słowa wypowiedział Jan Paweł II 1 maja do ludzi pracy, to jednak - myślę - wyrażają one ogólniejszą prawdę. Pokazują Papieża, który solidaryzuje się z potrzebującymi, który się o nich troszczy, który pragnie poznać ich sposób życia, codzienne problemy. Jan Paweł II zna dobrze troski, problemy, nadzieje i pragnienia nie tylko ludzi pracy. Zna także - jako wykładowca akademicki - problemy ludzi nauki. Zna dobrze cierpienie, jakie jest udziałem ludzi chorych. Zna zmagania własnej ojczyzny o zachowanie wolności, o poprawę warunków bytowych. Jego sercu bliska jest młodzież, którą zdaje się rozumieć jak nikt inny. Bliskie są dzieci, które jako pierwsze obchodziły w Rzymie swój jubileusz.

Bycie świadkiem wiary jest zadaniem każdego chrześcijanina. I nie wystarczy jedynie uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii. Nie wystarczy spełnianie praktyk religijnych. To zbyt mało, aby móc z mocą świadczyć o Chrystusie. Jan Paweł II w Liście o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z historią zbawienia napisał: "W swej istocie ( ...) Wielki Jubileusz nie jest zbiorem zadań, które należy wykonać, ale ma być wielkim przeżyciem wewnętrznym. Przedsięwzięcia zewnętrzne mają sens tylko w takiej mierze, w jakiej są wyrazem głębszego zaangażowania, które dotyka ludzkich serc". Gustaw Herling-Grudziński w Rozmowach na koniec wieku (przypomnianych ostatnio przez Telewizję Polską ze względu na śmierć autora) powiedział, że "prawdziwym piekłem jest obojętność, zobojętnienie na bliźnich". Aby temu przeciwdziałać potrzeba żywych świadków. Świadków, którzy przeżyli spotkanie z Jezusem i których przepełnia troska o innych, którym bliskie są problemy, troski, nadzieje i pragnienia innych ludzi. Tych ze szkolnej ławki, tych ze wspólnej zabawy, tych z pracy, czy rodzinnego domu...

Reklama

Znaki historii

Spacerując po Rzymie, po jego wielkich ulicach, zabytkowych mostach, oblanych słońcem placach, po małych, uroczych uliczkach, trudno oprzeć się wrażeniu, że "depcze się po historii". Starożytne kolumny wyłaniają się prawie zza każdego rogu. Historia Rzymu to historia kultury łacińskiej, a dokładniej szeroko rozumianej sztuki. Tak jak Grecy stworzyli arcydzieła w dziedzinie nauki, tak Rzymianie stworzyli arcydzieła architektoniczne - jak chociażby Koloseum czy Panteon, malarskie - z których najbardziej zachwyca Kaplica Sykstyńska, rzeźbiarskie - z najczęściej podziwianym Mojżeszem Michała Anioła w bazylice św. Piotra w Okowach. Ale historia Rzymu to także historia chrześcijaństwa. Odcisnęły się na niej ślady pierwszego ojca Kościoła - św. Piotra i od tamtej pory każdy z jego następców - których medaliony umieszczone są w Bazylice św. Pawła za Murami - miał swój wkład w dzisiejsze oblicze Wiecznego Miasta. Rzymskie ulice naznaczone są krwią męczenników. Odważnie bronili oni swojej wiary na wzór męczeńskiej śmierci Chrystusa. Zadumie nad zbawczą misją Chrystusa sprzyja wędrówka po Świętych Schodach czy spacer po jednym z mostów, na którym umieszczony są figury aniołów trzymających insygnia śmierci Chrystusa.

To miasto jak żadne inne sprzyja temu, by je nie tylko przejść, przedeptać, przebiec, ale by spróbować je przeżyć. W ciszy jeden z kaplic bazyliki św. Piotra, w pięknie malowideł rzymskich kościołów, w bogactwie zachowanej historii Forum Romanum, w majestacie bazyliki Matki Bożej Większej. Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 5 lipca zwrócił się do zgromadzonych tam Polaków, by rozpoznawali dawane przez Boga człowiekowi znaki i by potem je realizowali. Rzym obfituje w znaki historii i nie powinny być one odbierane jako niema dekoracja. One mają wiele do powiedzenia, trzeba tylko umieć się w nie wsłuchać.

* * *

Bardzo dużo pisano już o odpustach. Na koniec chciałabym jednak przypomnieć o ostatnim warunku uzyskania odpustu. Jest nim spełnienie uczynku miłosierdzia względem chorych, więźniów, osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych oraz wszystkich, którzy są w potrzebie. Czas pielgrzymki jest specyficznym czasem rekolekcji w drodze. Służy on m.in. odnowieniu, ożywieniu naszej wiary, warto jednak zadbać o to, by po powrocie tym ożywczym zdrojem łask podzielić się z innymi - właśnie chociażby poprzez spełniania uczynków miłosierdzia. Wówczas nie tylko dostąpimy łaski odpustu, ale umożliwimy innym uczestniczenie w nim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy polski biskup wziął udział w akcji #hot16challenge2

2020-05-26 19:40

[ TEMATY ]

#Hot16Challenge2

YouTube

Bp Adrian Galbas SAC jako pierwszy z polskich biskupów wziął udział w akcji #hot16challenge2. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej zamieścił swoje nagranie na kanale YouTube „Pallotti TV”.

Na wstępie filmiku pallotyn przyznaje, że kiedy cztery miesiące temu zostawał biskupem spodziewał się wielu wyzwań, ale nie myślał, że wśród nich znajdzie się wezwanie do rapowania. - Przekonał mnie do tego mój współbrat, mówiąc, że to jest bardzo w duchu Pallottiego, aby każdym możliwym sposobem głosić Ewangelię – dodaje.

Twa modlitwa nie jest próżna, ale ważna jałmużna. Może biedny, może krezus - tak nauczał przecież Jezus (…) Będą wdzięczni ci lekarze, którym te pieniądze w darze, dziś złożone ciut pomogą walczyć z tą chorobą srogą - rapuje bp Galbas z Ełku.

Duchowny do udziału w akcji nominował kleryków pallotyńskich z Ołtarzewa, kleryków diecezji ełckiej, Siostry Uczennice Krzyża oraz Marka Kalka.

Akcja #Hot16challenge polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do udziału w inicjatywie kolejnych osób, które mają stworzyć swoje nagranie rapu w ciągu 72 godzin. Akcji towarzyszy zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. Jak podano na stronie www.siepomaga.pl/hot16challenge na chwilę obecną zebrano na ten cel już prawie 3,3 mln złotych.

CZYTAJ DALEJ

„ZAJMIJ SIĘ MNĄ” - debiutancki album Siostry Janiny

2020-05-28 10:55

mat.prasowe

Debiutancką płytę Siostry Janiny pt. „Zajmij się mną” wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

22 maja 2020 r. ukazał się debiutancki album Siostry Janiny zatytułowany „Zajmij się mną”.

Na płycie znajduje się 10 piosenek utrzymanych w stylu modern vintage – połączenie muzyki pop z folkiem, country, country bluesem, soulem i bluegrassem. W warstwie tekstowej, w charakterystyczny dla siebie sposób, poruszane są kwestie egzystencjalne i duchowe. Z jednej strony traktują o ludzkiej, wewnętrznej walce, o marzeniach, lęku, nieakceptacji siebie a z drugiej o odwadze, tęsknocie i miłości.

Album promowała piosenka "Zajmij się mną", która zdobyła duże uznanie zarówno w środowiskach muzyki chrześcijańskiej, jak i świeckiej. Singlowi towarzyszył też teledysk w reżyserii Olgi Czyżykiewicz, w całości zrealizowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na płycie, utwór ten znalazł się w dwóch wersjach – radiowej, znanej słuchaczom i półakustycznej będącej tzw. bonus trackiem albumu. Drugim singlem promującym płytę jest piosenka Żyję swoim tempem, która z dnia na dzień cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Towarzyszący jej teledysk jest retrospekcją działalności wolontariackiej s. Janiny.

Autorką wszystkich tekstów piosenek jest s. Janina, natomiast za kompozycję i aranżację odpowiada Tomek „Konfi” Konfederak. Produkcją płyty zajął się amerykański inżynier dźwięku Josh Harris.

Płyta została wydana w formie digipacku. Album dostępny jest w wersji fizycznej w sklepach muzycznych, internetowych i księgarniach oraz digitalowej w serwisach streamingowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję