Reklama

Niedziela w Warszawie

Metropolia warszawska istnieje 200 lat

W kontekście dyskusji o powiększeniu granic Warszawy i utworzeniu metropolii, warszawska kuria przypomina, że struktura nosząca taką nazwę istnieje w Kościele już od dawna. Metropolia warszawska jest bowiem jedną z 15 ustanowionych przez papieża w Kościele katolickim w Polsce.

[ TEMATY ]

Warszawa

metropolia

pl.wikipedia.org

Metropolia to wedle prawa kanonicznego jednostka administracji kościelnej skupiająca kilka diecezji. Papież ustanawia metropolie w celu wspólnego działania pasterskiego kilku diecezji.

- W Kościele metropolie są strukturami pośrednimi i pomocniczymi w relacjach: diecezja a Stolica Apostolska – wyjaśnia kard. Kazimierz Nycz. Arcybiskup Warszawy jest jednocześnie metropolitą, a więc stoi na czele metropolii warszawskiej.

Reklama

Do metropolii warszawskiej, którą w 1818 r. ustanowił Pius VII, należą dziś: archidiecezja warszawska oraz diecezje: warszawsko-praska i płocka. Od 2007 r. metropolitą warszawskim jest kard. Kazimierz Nycz.

- Z punktu widzenia wiernego metropolia, tak jak dekanat, to struktura mniej znana niż diecezja albo parafia, bo w praktyce nie ma z nią kontaktu. Styczność mają raczej księża i biskupi. Tak jak rolę koordynującą pewnych działań duszpasterskich pełni wobec parafii struktura dekanatu (do dekanatu należy ok. 10 parafii), analogiczną pełni metropolia wobec diecezji” – wyjaśnia ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej i arcybiskupa metropolity.

Kard. Nycz podkreśla, że służebność metropolity i metropolii wobec 3-4 diecezji, które do niej należą, polega przede wszystkim na planowaniu niektórych działań duszpasterskich. Szczególnie wyraża się to wtedy, gdy w którejś z diecezji zbliża się ingres nowego biskupa. Cała metropolia gromadzi się wówczas wokół tego wydarzenia, jakim jest powołanie nowego biskupa w jednej z jej diecezji.

Reklama

- Po Soborze Watykańskim II podległość tzw. sufraganów, czyli biskupów diecezji, które przynależą do metropolii w stosunku do metropolity, jest raczej symboliczna. Ma służyć lepszemu funkcjonowaniu poszczególnych diecezji – wyjaśnia metropolita warszawski.

Oznaką władzy metropolity jest paliusz – wełniana wstęga o szerokości 4-6 cm, z sześcioma czarnymi krzyżami wyszytymi jedwabiem, którą arcybiskup metropolita nakłada na ramiona, na ornat w czasie sprawowania liturgii. Arcybiskupi-metropolici mogą ją nosić tylko na terenie ich prowincji kościelnych.

W Kościele w Polsce 44 diecezje podzielone są na 15 metropolii.

Patronem metropolii warszawskiej jest kapłan i męczennik św. Andrzej Bobola.

2017-02-03 16:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: modlitwa za zmarłych bezdomnych

[ TEMATY ]

modlitwa

Warszawa

bezdomni

www.santegidio.org

W najbliższą sobotę w warszawskim kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja Apostoła zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłych osób bezdomnych. Inicjatorami wspólnej modlitwy, która rozpocznie się o godz. 19.00 jest stołeczna wspólnota Sant' Egidio.

- Inspiracją była dla nas historia Modesty Valenti, bezdomnej kobiety, która zmarła w Rzymie na dworcu Termini w 1983 r., wskutek tego, że nie udzielono jej pomocy, bo była brudna. Umarła na peronie, w miejscu, gdzie przechodzi wiele osób. To samo dzieje się w naszych miastach - wyjaśnia w rozmowie z KAI Magdalena Wolnik z warszawskiej wspólnoty Sant' Egidio. Jak mówi, coroczna modlitwa, zapoczątkowana w rzymskiej wspólnocie w 1983 r., jest nie tylko wyrazem pamięci o zmarłych, ale też apelem o większą wrażliwość na potrzeby osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję