Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzieci w Polsce

Jaka jest sytuacja dzieci w Polsce? Ile uwagi jest poświęcane sytuacji dzieci w naszym kraju? I dlaczego tak mało mówi się o potrzebie adopcji naszych polskich dzieci?

[ TEMATY ]

Częstochowa

dzieci

adopcja

fotolia.com

Zakres tematu o sytuacji dzieci w Polsce jest bardzo szeroki. Można byłoby mówić o wielu czynnikach mających na nią wpływ, takich jak miejsce urodzenia (miasto, wieś), problem ubóstwa, przemocy, czy wypadków w wyniku których dzieci zostają osierocone. Tak naprawdę nie ma instytucji, która zbierałaby wszystkie potrzebne dane w tej tematyce.

W ostatnich latach uległ zmianie model rodziny, tj. wkradły się takie uwarunkowania jak homoseksualizm, rodziny patchworkowe, zbyt lekkie spojrzenie na temat zakładania rodziny. Zaznaczmy, że wiele dzieci rodzi się jeszcze przed podjęciem decyzji o jej założeniu. Przy tych wyznacznikach temat patologii zdaje się schodzić na drugi plan.

UNICEF podaje pewne statystyki, z których wynika, że niewiele z tych małżeństw, które są zawierane nie są rozwiązywane (!), co jest jedną z przyczyn wpływających na zmniejszanie się adopcji w Polsce. Poza tym rodziny, które podjęły się adopcji to głównie osoby spokrewnione z dzieckiem. Te niespokrewnione to 1/6 dzieci wziętych pod opiekę przez rodzinę. Pocieszająca jest jednak wzrastająca liczba opieki nad dziećmi sprawowanej przez różne rodzaje rodzin zastępczych, m.in. rodzinnych domów dziecka czy pogotowia rodzinne.

Reklama

Archidiecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin Nazaret będzie podejmował działania uświadamiające o tej właśnie sytuacji. 22 kwietnia w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 15/17 będzie można uczestniczyć w wydarzeniach mówiących o potrzebie adopcji, o różnicach między rodziną zastępczą o rodzinnym domem dziecka itp. Podczas spotkania głoszone będą świadectwa osób mających doświadczenie w tej tematyce.

Dokładny plan spotkania znajduje się na oficjalnej stronie Ośrodka czestochowa.nazaret.pro. Organizatorzy wraz z wspólnotą serdecznie zapraszają do odwiedzin. Wszelkie pytania można kierować przez stronę internetową, bądź kontaktując się telefonicznie.

2017-04-09 00:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tacy duzi chłopcy i ich zabawki

[ TEMATY ]

Częstochowa

ADRIANNA ZAWADZKA


W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbył się we wrześniu wernisaż Karoliny Grzesiak „Tacy duzi chłopcy i ich zabawki” – portrety fotograficzne 3D. Karolina Grzesiak to studentka Wydziału Wychowania Artystycznego Akademii im. J. Długosza w Częstochowie w dziedzinie grafiki projektowej (II stopnia). Jest autorką fotoreportaży z Nocy Kulturalnych. Współpracowała z Ośrodkiem Promocji Kultury Gaude Mater przy organizacji 21. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, uczestniczyła w wystawach: Częstochowa Obiektywnie – wystawa poplenerowa, pokonkursowej wystawie fotograficznej Klimaty Częstochowy, w 2012 r. otrzymała stypendium artystyczne w dziedzinie sztuk wizualnych, a wystawa fotografii „Tacy duzi chłopcy i ich zabawki” była jej indywidualnym debiutem.

Fotografie 3D wykonane w technice anaglifu przyciągały widzów. Zdjęcia z pozoru wydają się nieostre, jednak po założeniu okularów do odbioru takich fotografii nabierają przestrzeni i „wychodzą” do widza. Stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Na fotografiach autorka ukazała dziesięciu „chłopców” oraz ich zainteresowania, uzdolnienia, hobby. To, co lubią robić, w czym czują się dobrzy. Prace ukazują ludzi wraz z ich zamiłowaniami, pozwalają wejść do świata przedstawionych osób i na chwilę poczuć klimat tego, co dla nich często stanowi sens i sposób na życie, ich pasje.

Przed otwarciem wernisażu odbył się pokaz Adriana Konieckiego, jednego z bohaterów wernisażu, który przedstawił niezwykły spektakl przy użyciu yoyo. Równie oryginalny był występ Tomasza Drozdka, też protagonisty wernisażu, który muzyką zajmuje się już od dwudziestu siedmiu lat. Grał on na niespotykanych instrumentach, np. na lirze korbowej, cytrze wietnamskiej, kalimbie, fujarce pasterskiej, kiju deszczowym, piszczałce postnej oraz syntezatorze perkusyjnym „wavedrum”. Występ wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników. Przyjemnością było wysłuchanie niezwykłych dźwięków, jakie wydobywały się z tych unikalnych instrumentów. Przygoda z muzyką Tomasza Drozda zaczęła się od grania na pianinie, później perkusji, aż w pewnym momencie zaczął kolekcjonować unikalne i niespotykane instrumenty etniczne, które wykorzystuje m.in. w swoim solowym projekcie o nazwie T.ETNO.

Cały wernisaż okazał się inspirującym wydarzeniem, każdy z odbiorców mógł doświadczyć unikalnego przeniesienia do innego świata jakże różnego do tego, który spotykamy na co dzień.

CZYTAJ DALEJ

Miesiąc Najdroższej Krwi

[ TEMATY ]

Krew Chrystusa

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Karol Porwich/Niedziela

Lipiec poświęcony jest czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa. W rozważaniach, chcemy pokazać dar, jakim było i jest przelanie przez naszego Odkupiciela drogocennej Krwi.

Boży Syn nie tylko w czasie Męki, ale dużo wcześniej przelewał Krew, by odkupić rodzaj ludzki. Przypominają nam o tym nabożeństwa, które mają na celu uczczenie Meki Pańskiej, ale też te szczególnie poświęcone Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Aktywne wakacje tarnowskich kleryków

2022-07-01 20:03

[ TEMATY ]

klerycy

wakacje

diecezja tarnowska

KAI/Wikipedia

Katedra Narodzenia NMP w Tarnowie.

Katedra Narodzenia NMP w Tarnowie.

Będą przewodnikami, pomogą starszym kapłanom, a także podczas organizacji oaz i pieszej pielgrzymki, niektórzy pojadą do Ziemi Świętej i na misje. Tak alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie spędzą najbliższe tygodnie.

Aktywne wakacje tarnowskich kleryków

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję