Reklama

"Nowe" przykazania kościelne

Niedziela włocławska 28/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W większości naszych katechizmów, podręczników do religii oraz modlitewników znajdziemy tytuł mówiący o przykazaniach kościelnych. Gdy zapytamy wiernych świeckich i duchownych o treść pięciu przykazań kościelnych, większość z nich zdecydowanie odpowie: " Pierwsze - ustanowione przez Kościół dni święte święcić; drugie - w niedzielę i święta we Mszy św. nabożnie uczestniczyć; trzecie - posty nakazane zachowywać; czwarte - przynajmniej raz w roku spowiadać się i w czasie wielkanocnym Komunię św. przyjmować i piąte - w czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać". Przykazania te mamy zachowywać, aby trwać w jedności z Chrystusem w Jego Kościele.

Ostatnio jednak wiele dyskusji, w różnych kręgach, wywołało ukazanie się w niektórych katechizmach lokalnych wydawanych w Polsce, a także w wypowiedziach biskupów, m.in. bp. Tadeusza Pieronka, nowego brzmienia pięciu przykazań kościelnych. Jak zatem wygląda obecnie sprawa przykazań kościelnych? Czy treść ich uległa zmianie? Jakie jest obecne brzmienie i treść przykazań kościelnych?

1. Przykazania w "Katechizmie Kościoła Katolickiego"

Katechizm Kościoła Katolickiego ogłoszony konstytucją apostolską Fidei depositum w 1992 r. "służy jako pewny i autentyczny punkt odniesienia w nauczaniu nauki katolickiej, a w sposób szczególny jako tekst wzorcowy dla katechizmów lokalnych". Stąd jego treść w poruszanej kwestii jest zasadnicza i fundamentalna. Stwierdza on (KKK 2041), że przykazania kościelne odnoszą się do życia moralnego, które jest związane z życiem liturgicznym i czerpie z niego moc. Obowiązujący charakter tych praw pozytywnych ogłoszonych przez władzę pasterską Kościoła ma na celu zagwarantowanie wiernym niezbędnego minimum ducha modlitwy i wysiłku moralnego we wzrastaniu miłości Boga i bliźniego. W numerach 2041-2043 podaje brzmienie przykazań kościelnych wraz z ich krótkim omówieniem.

W świetle Katechizmu pierwsze przykazanie ("w niedzielę i święta we Mszy św. nabożnie uczestniczyć") domaga się od wiernych udziału w celebracji Eucharystii, na której gromadzi się wspólnota chrześcijańska, w dniu upamiętniającym Zmartwychwstanie Pańskie. Podstawą tego przykazania są kan. 1246-1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w których prawodawca kościelny wyjaśnia, że nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (kan. 1248 " 2 KPK). Jeżeli zaś pojawia się sytuacja, w której z braku świętego szafarza albo innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, wówczas zaleca się, aby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin (kan. 1248 " 2 KPK).

Drugie przykazanie ("przynajmniej raz w roku spowiadać się") zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia, zapoczątkowanego na chrzcie św. Każdy wierny jest zobowiązany, po osiągnięciu wieku rozeznania, do wiernego wyznania wszystkich swoich grzechów ciężkich (kan. 989 KPK). Obowiązek wyznania w sakramencie pokuty wszystkich grzechów ciężkich, które się pamięta po należytym i pilnym rachunku sumienia, wraz z okolicznościami zmieniającymi rodzaj grzechu wynika z pozytywnego prawa Bożego. Ci, którzy przez grzech ciężki utracili łączność z Bogiem w miłości, przez sakrament pokuty wracają do życia; ci zaś, którzy popełniają grzechy powszednie, codziennie doświadczając swojej słabości, przez częste przystępowanie do tego sakramentu nabierają sił, aby dojść do pełnej wolności dzieci Bożych.

Trzecie przykazanie ("przynajmniej raz w roku w czasie wielkanocnym Komunię św. przyjąć") określa minimum w przyjmowaniu Eucharystii w związku ze świętami wielkanocnymi, źródłem i ośrodkiem liturgii chrześcijańskiej. Obowiązek wiernych przystępowania do Komunii św. wynika pośrednio z prawa Bożego: "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje" (Mt 26, 26). Nakaz Komunii wielkanocnej sformułował Sobór Laterański IV w 1215 r. Obecnie ma on swoje źródło w kan. 920 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stwierdza, że "każdy wierny, który już raz przyjął Najświętszą Eucharystię, jest obowiązany przyjmować ją przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym, chyba że słuszna przyczyna każe go wypełnić w innym czasie w ciągu roku".

Czwarte przykazanie ("ustanowione przez Kościół dni święte święcić") uzupełnia obowiązek Mszy św. niedzielnej przez udział w głównych uroczystościach liturgicznych, upamiętniających misteria Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych. Wykaz dni świątecznych nakazanych podaje prawodawca kościelny w kan. 1246. W tym swego rodzaju katalogu prawodawca wymienia oprócz niedziel, następujące uroczystości: Narodzenie Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, św. Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Wszystkich Świętych, zaznacza równocześnie, że Konferencja Episkopatu, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych może znieść lub przenieść na niedzielę.

Piąte przykazanie ("posty nakazane zachowywać") wyznacza okresy ascezy i pokuty, które przygotowują nas do uroczystości liturgicznych; przyczyniają się one do opanowania naszych popędów i do wolności serca. Katechizm odsyła czytelnika w tym miejscu do kan. 1249-1251 Kodeksu poświęconych dniom pokuty, który stwierdza, że " wszyscy wierni, każdy na swój sposób, są obowiązani czynić pokutę na podstawie prawa Bożego". Pokuta ta polega na znienawidzeniu grzechu i zwróceniu się do Boga. Program dnia pokuty obejmuje: intensywniejszą modlitwę niż w innym dniu, wykonywanie dzieł pobożności i miłości, umartwienie siebie poprzez wierniejsze wykonywanie swoich obowiązków, zwłaszcza poprzez post i wstrzemięźliwość zgodnie z przepisami prawa kościelnego. W Kościele powszechnym do tych dni oraz okresów pokuty zaliczono poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Katechizm Kościoła Katolickiego w kontekście piątego przykazania podaje, że wierni " mają także obowiązek, każdy według swoich możliwości, dbać o materialne potrzeby Kościoła (zob. KKK nr 2043 i kan. 222 KPK).

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję