Reklama

Tutaj czują się jak w domu

Niedziela częstochowska 22/2004

Alicja Ogrodnik i Jadwiga Pawlak w każdą sobotę przygotowują dla wychowanków Ogniska ciepły posiłek

Alicja Ogrodnik i Jadwiga Pawlak w każdą sobotę przygotowują dla wychowanków Ogniska ciepły posiłek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze przed 14.00 w świetlicy Ogniska Wychowawczego parafii Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie zaczyna być gwarno i liczna grupa dzieci z niecierpliwością oczekuje na rozpoczęcie zajęć. Przybiegają tutaj zarówno przedszkolaki, jak i nastolatki z okolicznych bloków, a czasem i spoza parafii.
Uśmiechnięte buzie dzieci są najlepszym dowodem na to, że dobrze się tutaj czują. Pod okiem 25 oddanych i przyjaznych wychowawców-wolontariuszy codziennie przez 4 godziny mogą rozwijać swoją osobowość, pracować nad relacjami z rówieśnikami i swoimi emocjami. Korzystając z różnorodności zajęć, mogą odkrywać i rozwijać swoje zainteresowania w kołach (modelarskim, teatralnym, muzycznym, krawieckim czy plastycznym). Świetlica parafialna stała się ich drugim domem. Tutaj przy pomocy nauczycieli mogą odrabiać zadania domowe czy nadrabiać zaległości w nauce (tegoroczni maturzyści w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości również korzystali z pomocy nauczycieli Ogniska). Równolegle obok zajęć dydaktycznych, jakie toczą się w tzw. małej salce, na dużej młodzi rozgrywają turnieje sportowe. O godz. 17.00 jest podwieczorek. W sobotę o godz. 12.00 przygotowywana jest dla ogniskowiczów zupa.
Gospodarz świetlicy - ks. Roman Łodziński mimo ograniczonej bazy lokalowej tworzącej się parafii, stara się odpowiedzieć na potrzeby nie tylko najmłodszych parafian, ale i starszych. Drzwi parafialnych sal otwierają się dla rodziców i dziadków. I tak w każdą sobotę w świetlicy odbywają się próby chóru mieszanego pod dyrekcją Jolanty Bielickiej. Ponadto z pomieszczeń świetlicy od kilku miesięcy korzysta liczna grupa osób uczestniczących w gimnastyce zdrowotnej. W poniedziałki i wtorki o godz. 19.00 p. Katarzyna Sitkowska - rehabilitantka proponuje zestawy ćwiczeń dostosowanych do wieku pań. Kładzie nacisk na usprawnienie stawów, wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Mają one sprzyjać poprawie funkcjonowania wielu układów organizmu, głównie krwionośnego, oddechowego i kostnego. Inicjatywa ta cieszy się dużym zainteresowaniem. Dla wielu przychodzących tu osób, także z sąsiadnich parafii, jest to jedna z niewielu okazji mobilizujących do wyjścia z domu, do spotkania się z ludźmi i oderwania się od problemów, jakie niesie codzienność. Ruch sprzyja zdrowiu, a kontakt z ludźmi i nowe znajomości otwierają na drugiego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

[ TEMATY ]

meczet

Portugalia

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Jak odnotowują portugalskie media w zdominowanej przez katolików Portugalii, przybywa nie tylko wyznawców islamu, głównie imigrantów zarobkowych z Azji Środkowej, jak też muzułmańskich domów modlitewnych. Część z planowanych meczetów jest, jak odnotowują media, blokowane przez władze samorządowe w związku z brakiem odpowiednich decyzji urzędowych. Zaznaczono, że w niektórych gminach, jak np. w Samora Correia, w środkowej Portugalii, nasilają się protesty lokalnej społeczności, zdominowanej przez katolików, przeciwko budowie meczetu. Jedną z kontestowanych przez okoliczną ludność kwestii jest lokalizacja meczetu, który miałby stanąć naprzeciwko jednostki straży pożarnej, co zdaniem krytyków tej budowli, zagrozi bezpieczeństwu mieszkańców portugalskiej gminy.
CZYTAJ DALEJ

Msza o wybór nowego papieża

2025-05-07 16:28

ks. Waldemar Wesołowski

Msza św. w tej intencji została odprawiona w Katedrze legnickiej w południe.

– To szczególna okazja do modlitwy w całym Kościele. Kardynałowie będą decydować o tym, kto będzie następcą św. Piotra. Dlatego modlimy się o światło Ducha Świętego dla kardynałów uczestniczących w konklawe – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. bp Siemieniewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję