Reklama

Z wizytą w parafii

Młoda i prężna wspólnota

18 maja bp Roman Marcinkowski wizytował parafię pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gąsocinie. Parafia korzeniami sięga lat międzywojennych - wtedy to wykopano częściowo fundamenty pod kościół. Jednak wybuch wojny w 1939 r. przerwał prace, a cały zgromadzony na budowę materiał został zagrabiony przez okupantów. W 1947 r. starano się o wznowienie budowy, ale władze państwowe nie wyraziły zgody. Mimo szykan ze strony ówczesnych władz w 1956 r. uzyskano pozwolenie na rozpoczęcie budowy. Pracami kierował proboszcz z Sońska ks. Jan Krawczyński.

Niedziela płocka 24/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gąsocinie

Patron parafii: św. Maksymilian Maria Kolbe
Tytuł kościoła: Matki Bożej Królowej Świata
Dekanat: Ciechanów-Wschód
Miejscowości: Soboklęszcz, Ślubowo Majątek, Ślubowo Wieś, Kałęczyn, Koźniewo-Łysaki, Janówek, Gąsocin
Proboszcz: ks. Józef Hilary Deptuła
Zamieszkały na terenie parafii: ks. kan. Jan Kosin (emerytowany proboszcz)
Kaplica filialna pw. św. Józefa w Ślubowie
W parafii działają: Rada Parafialna, Akcja Katolicka, koło Caritas, asysta procesyjna, ministranci, lektorzy, scholka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, poradnictwo rodzinne, koła różańcowe,
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna w Gąsocinie
Msze św. w niedziele:
w kościele parafialnym: 8.30, 12.00
w kaplicy w Ślubowie: 10.15
strona internetowa parafii: www.maxgasocin.plock.opoka.org.pl

Kościół został oddany do użytku w 1961 r. 8 października tego roku konsekrował go bp Piotr Dudziec, sufragan płocki. Ośrodek duszpasterski obsługiwany był przez proboszcza z Sońska. Dekretem z 24 października 1969 r. został ustanowiony nowy Ośrodek Duszpasterski przy kościele w Gąsocinie. Faktycznym organizatorem parafii był ks. Władysław Stradza, były wikariusz w Sońsku. Dekretem z 28 listopada 1971 r. bp Bogdan Sikorski erygował parafię Gąsocin, dołączając do niej kościół w Ślubowie. Nominację na pierwszego proboszcza otrzymał ks. Władysław Stradza, dotychczasowy administrator ośrodka.
Drugim proboszczem był ks. Kazimierz Szałwiński, który duszpasterzował tu 17 lat. To za jego urzędowania w 1974 r. został poświęcony cmentarz grzebalny w obrębie Soboklęszcza. Plebanię wybudowano w latach 1974-75. Po 10 latach duszpasterzowania ks. kan. Jana Kosina, który również wiele zrobił pod względem materialnym, proboszczem w Gąsocinie został ks. Józef Hilary Deptuła.

Charakterystyka parafii

Parafia Gąsocin liczy 2250 osób żyjących w 625 rodzinach. Wiele z nich jest niepełnych - ponad 90. Problemem jest też dość duża migracja: wiele rodzin w ciągu roku zmienia swoje miejsce zamieszkania - mieszkają przez około rok i wyprowadzają się. Aż 17 rodzin żyje bez sakramentalnego związku małżeńskiego, gdyż z powodu przeszkód nie mogą go zawrzeć. W parafii było 8 związków niesakramentalnych, w których nie ma żadnej przeszkody do zawarcia sakramentalnego związku - obecnie zostały dwa.
W niedzielnych Mszach św. uczestniczy średnio 32% parafian. Wierni ze Ślubowa Majątku, Ślubowa Wsi i Kałęczyna uczęszczają głównie do kaplicy w Ślubowie - w niedziele i święta uczestniczy tu we Mszy św. ok. 100 osób. Ważnym wydarzeniem w parafii było nawiedzenie rodzin przez wizerunek Jezusa Miłosiernego - prawie wszystkie rodziny przyjęły ten obraz. „Mimo tego ważnego wydarzenia, które głęboko zapadło w serca wiernych, niepokojące jest w parafii zbyt duże spożycie alkoholu, co prowadzi do coraz większego zubożenia rodzin. Dużo jest osób ubogich, które nie mogą »związać końca z końcem«” - powiedział w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie z grupami

Gąsocińska wspólnota, choć niewielka, może pochwalić się dość dużą liczbą grup i stowarzyszeń duszpasterskich. Skupiają one parafian praktycznie w każdym wieku, dając im możliwość uczestniczenia, na miarę własnych talentów, w budowaniu materialnego i duchowego wymiaru swego lokalnego kościoła.
Pieczę nad jego wymiarem materialnym sprawuje przede wszystkim Rada Parafialna. Jej członkowie, jak powiedziano w sprawozdaniu, dzięki dobrej znajomości tutejszego środowiska, są w stanie doradzić Księdzu Proboszczowi, jakich prac parafia może się podjąć, a z jakimi trzeba zaczekać. Wspólnie podejmowane są decyzje co do ilości i sposobu zbierania ofiar. „Wiele prac zostało już wykonanych, ale każde kolejne spotkanie naszej Rady z Księdzem Proboszczem przynosi nowe pomysły” - zapewniali Biskupa Romana przedstawiciele tej grupy.
Sprawy duchowe i społeczne stara się łączyć w swej działalności tutejsze koło Caritas. Jego dziesięcioosobowy zespół angażuje się przede wszystkim w pracę na rzecz najbiedniejszych i chorych parafian, czego konkretnym wymiarem jest sprzedaż świec bożonarodzeniowych i chlebków wielkanocnych, z czego dochód przeznaczony jest dla najbardziej potrzebujących. Grupa Caritas w Gąsocinie chciałaby rozszerzyć zakres swej działalności, trudno jest jednak znaleźć ludzi, którzy byliby gotowi zaangażować się w sprawy społeczne.
W niektóre akcje podejmowane przez koło Caritas angażują się także członkowie gąsocińskiej Akcji Katolickiej. Ponadto uczestniczą w regularnych spotkaniach formacyjnych w parafii i dekanacie, włączają się w Płockie Dni Pastoralne i organizują pielgrzymki. W parafii działają także dwa kółka różańcowe, które skupiają zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W każdą niedzielę miesiąca i ważne święta Liturgię uświetnia 32-osobowa asysta procesyjna, w której nie brakuje także dzieci pierwszokomunijnych.
Obok starszych członków tej wspólnoty także młodzież zaznacza swoją obecność w życiu parafii gąsocińskiej. Młodzi ludzie, skupieni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, starają się w rozmaity sposób pracować nad swoją formacją, czy to poprzez wielkopostne spotkania (z nabożeństwem Drogi Krzyżowej i dyskusją), czy udział w Forum Młodzieży Mazowsza, rekolekcjach, czy wreszcie podejmowanie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Równie młodą grupę tworzą ministranci, choć są wśród nich i studenci i uczniowie szkoły podstawowej. Dziełem jednego z ministrantów jest strona internetowa parafii, która zawiera informacje bieżące i dotyczące historii tej wspólnoty. Strona funkcjonuje już 2 lata i jest co tydzień aktualizowana.
Ze służbą ministrancką związana jest też posługa lektorów. W trakcie dwóch Mszy św. niedzielnych czytają oni Pismo Święte, ponadto biorą udział w pielgrzymkach, rekolekcjach i Forum ciechanowskim. Jak zapewnili w sprawozdaniu, chcą także z czasem przygotowywać komentarze liturgiczne i modlitwę wiernych.
Raz w miesiącu oprawę muzyczną Mszy św. niedzielnej daje także zespół „Scholka” powstały rok temu. Jego opiekunką jest nauczycielka ze szkoły podstawowej w Gąsocinie Grażyna Jaskółowska, mieszkanka parafii Sońsk. „Dziewczęta chętnie uczestniczą w próbach - mówiła o prowadzonej przez siebie grupie. - Zajęcia, które są pozalekcyjne i dobrowolne, odbywają się raz w tygodniu”.
W parafii działa także poradnia duszpasterstwa rodzin, która organizuje spotkania przedmałżeńskie z narzeczonymi. Jej celem jest zapoznanie młodych ludzi z katolickim poglądem na sprawy małżeństwa i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Z gąsocińskiej poradni korzystają nie tylko tutejsi mieszkańcy, ale i członkowie innych parafii.
Jak niemal w każdej wspólnocie parafialnej, tak i tutaj swą obecność w różny sposób zaznacza Ochotnicza Straż Pożarna. „Istotą strażackiego posługiwania jest nie tylko służba, ale i powołanie - mówili jej przedstawiciele, składając swoje sprawozdanie. - Strażacy spieszą z pomocą innym, często z narażeniem zdrowia i życia. Robimy to Bogu na chwałę i ludziom na pożytek”. Gąsocińska OSP uczestniczy w życiu liturgicznym parafii, a także włącza się w prace porządkowe wokół kościoła.
W trakcie spotkania z Księdzem Biskupem o swojej pracy mówili też katecheci: Hanna Kordulewska, Krzysztof Wierzbowski i Mariusz Młotek. Pracują w czterech placówkach: Gimnazjum, Szkole Podstawowej i Gminnym Przedszkolu w Gąsocinie, oraz w Kałęczyńskim Stowarzyszeniu Oświatowo-Społecznym im. Sędzimirów.

Reklama

Dokonania materialne

„Wierni parafii Gąsocin są bardzo ofiarni - mówił Ksiądz Proboszcz. - Mimo bardzo dużego w tym regionie bezrobocia i trudności materialnych, a co za tym idzie - pogarszających się warunków życia, angażują się w różne prace przy kościele, plebanii i kaplicy. To tylko dzięki ofiarności i pracowitości parafian można było w tak krótkim czasie wykonać tyle prac”. A w ciągu ostatnich 3 lat, od kiedy proboszczem jest ks. Deptuła, w parafii zrobiono wiele. Oczyszczono polichromię kościoła (przez 4 dni pracowało przy tym społecznie prawie 100 osób), aby osuszyć i zabezpieczyć przed zawilgoceniem w przyszłości wykonano wentylację i ocieplono strop (zużyto do tego prawie 50 mł styropianu), wentylację wykonano także w kaplicy w Ślubowie. Poprawiono także i wymieniono rynny przy kościele i plebanii, wykonano nowe ogrodzenie przy kaplicy, naprawiono i zakonserwowano krzyż misyjny, mocując go w nowym metalowym uchwycie, uporządkowano teren przy kościele, wycięto niepotrzebne drzewa, które powodowały zawilgocenie frontowej ściany kościoła. Na kościele pomalowano dach, podświetlono mozaikę w głównym ołtarzu, zrobiono boczne ławki wokół całego kościoła, a na ławki w kościele i w kaplicy w Ślubowie wykonano pokrowce.
W zakrystii kościoła wykonano dużą szafę, zakupiono sprzęt do utrzymania porządku i czystości w kościele i wokół kościoła i kaplicy. Założono księgi budowlane i wykonano przeglądy budowlane w kościele i kaplicy. Wokół kościoła posadzono ponad 120 iglaków, położono ponad 550 m² chodnika z polbruku oraz odnowiono parkan przy kościele i plebanii. W kościele i kaplicy założono instalacje alarmowe, odnowiono także elewację kościoła. Na bieżąco uzupełniane są paramenty liturgiczne. Do kościoła i kaplicy zakupiono wykładzinę i 17 różnych wycieraczek, aby jak najmniej brudu wnosiło się do wnętrza. Kaplicę w Ślubowie wyposażono w sprzęt gaśniczy i wymagane oznakowanie. Rozebrano stare, walące się ogrodzenie wokół kaplicy i wykonano nowe, wykonano także betonowy podest przed bramą, barierki przy schodach i bramę przeciwpożarową. W najbliższym czasie planowane jest pomalowanie dachu kaplicy i położenie wokół niej chodnika.
W plebanii wymieniono piec centralnego ogrzewania i wszystkie grzejniki, wymieniono 5 okien, dwie pary drzwi wejściowych, okienka w piwnicy, naprawiono kanalizację (również poza plebanią - na łącznej długości ponad 30 m), wykonano ocieplenie, zalano nowe posadzki i położono nowe podłogi, wymieniono także znaczną część tynków, całkowicie przebudowano kuchnię i łazienkę, w piwnicy urządzono kancelarię.

Wizyta Księdza Biskupa

Spotkanie Biskupa Romana z mieszkańcami parafii gąsocińskiej rozpoczęła prezentacja grup i wspólnot. 12 grup parafialnych bądź z parafią współpracujących mówiło o swoich dokonaniach duszpasterskich i materialnych, bolączkach, a także planowanych przedsięwzięciach. Ksiądz Biskup wyraził radość z tak różnorodnych form działalności członków wspólnoty w Gąsocinie i zauważył, że poprzez przynależność do tych grup uczą się oni bycia Kościołem.
Ksiądz Biskup odprawił także Mszę ingresową, w trakcie której kilkudziesięciu gimnazjalistów przyjęło sakrament bierzmowania.
„To wydarzenie, które dzisiaj przeżywacie, to bardzo istotny moment - powiedział w kazaniu Biskup Roman, zwracając się do młodzieży. - Dziś w sposób prawie że dojrzały dokonujecie wyboru. Całe życie człowieka składa się z wyborów, codziennie człowiek opowiada się po czyjejś stronie. Do tej pory o kształcie waszego życia decydowali rodzice. To oni dają życie, oni kształtują człowieczeństwo, chrześcijaństwo dziecka. Przychodzi jednak taki moment, że człowiek ma sam opowiedzieć się, czy to, co otrzymał, chce kontynuować, czy to, w co został wyposażony przez innych, jest jego dobrem, czy też z tego rezygnuje.
Przyjmując bierzmowanie, dokonujecie jednoczesnego potwierdzenia, że to, co w waszym życiu czynili wasi rodzice na drodze budowania wiary, jest waszym dobrem”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję