Reklama

Pomoc dla animatorów

Biskup Stanisław we wstępie do programu Diecezjalnej Szkoły Animatora pt. Odkrywam Ducha Świętego w mojej grupie, rodzinie, Kościele i szkole napisał: „Chcemy, aby rodzicom w towarzyszeniu młodzieży pomagali animatorzy - ludzie, którzy bardzo często znają środowisko młodzieży, znają ich problemy. Aby ta pomoc przyniosła oczekiwane owoce, konieczna jest odpowiednia formacja animatorów”.
Przygotowanie odpowiedniego programu dla animatorów zostało zlecone ks. Robertowi Czarnowskiemu, który wykorzystując swoją wiedzę, a przede wszystkim katechetyczne doświadczenie, opracował kilkanaście scenariuszy spotkań dla prowadzących małe grupy dzielenia. W Poradniku Animatora możemy spotkać m.in. takie tematy, jak: Poznajmy się, Zasady dialogu, Rodzice nie chcą wychować mnie na chuligana, Łysa głowa, glany, kolorowe irokezy, heavy metal, skateowcy, dresiarze, discopolowcy... O subkulturach młodzieżowych słów kilka, Mój idol. To tylko niektóre tematy, na które trzeba dziś rozmawiać z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Ks. Robert w sposób profesjonalny podjął te tematy, które dzisiaj dotyczą młodzieży. Nie tylko je ukazał, ale także wskazał, jak ma wyglądać dialog na wcale niełatwe tematy. Dużą zaletą wspomnianego podręcznika jest jego uniwersalizm i mówienie o problemach życia językiem prostym, niecukierkowatym. Ks. Robert nazywa sprawy „po imieniu”, co pozwala animatorowi doskonale zająć się konkretnymi tematami i ich rozwiązaniami. „Scenariusz jest tylko propozycją do przeprowadzania spotkań, mile widziana jest własna inwencja animatora. Przecież nikt nie może przewidzieć przebiegu spotkania i opisać go w książce” - powiedział ks. Robert.
Scenariusze spotkań zawarte są w pięciu krótkich zeszytach, które stanowią całość. „Warto podkreślić, że tylko wszystkie scenariusze razem wzięte mają sens. Nie wolno ograniczać się do jednego czy dwóch zeszytów” - ostrzegał autor.
Promocja Poradnika Animatora odbyła się 22 maja w Kolegium Teologicznym. Na spotkanie przybyli: bp Stanisław Stefanek, ks. prał. Jerzy Abramowicz, ks. Stanisław Dziekoński, kapłani, siostry zakonne, świeccy, którzy przygotowują młodzież do sakramentu bierzmowania. Ks. Robert Czarnowski zaprezentował Poradnik, zwracając uwagę na dobre wykorzystanie zawartych w nim treści.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał komplet zeszytów, które w późniejszym czasie, zgodnie z wolą Księdza Biskupa, trafią do każdego animatora w parafiach.
Zeszyty zostały wydane staraniem redakcji „Głosu Katolickiego”.

Rodziców, nauczycieli, którzy chcieliby nabyć Poradnik Animatora, prosimy o kontakt - tel.: (0-86) 216-62-85; fax: (0-86) 216-35-34; nasz adres: Redakcja „Głos Katolicki”, 18-400 Łomża, pl. Papieża Jana Pawła II/1.
Tę pozycję naprawdę warto mieć w swojej domowej bibliotece. Może nas wiele nauczyć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję