Reklama

Odświętność jest potrzebna

20 maja br., z okazji 1. rocznicy nadania imienia Ojca Świętego Jana Pawła II Zespołowi Szkół w Obrowie, w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego oraz w szkole odbyły się uroczystości. Rocznica nadania imienia zespołowi szkół wiąże się z datą urodzin Jana Pawła II, przypadającą 18 maja.

Mszy św. w intencji Papieża Jana Pawła II i całej społeczności szkolnej przewodniczył ks. Waldemar Karasiński. Wygłosił on homilię o uniwersalnym charakterze papieskiego nauczania i trosce Ojca Świętego o należyte wychowanie młodzieży. W koncelebrze byli: dziekan dekanatu lubickiego ks. kan. Bogumił Leszcz wraz ze wszystkimi kapłanami dekanatu, proboszcz parafii w Obrowie ks. Kazimierz Skorupiński i senior - ks. kan. Kazimierz Kwiatkowski, absolwent szkoły w Obrowie i świadek budowy pierwszego gmachu szkolnego w latach 30. XX w.
Po Eucharystii odbył się przemarsz do odświętnie udekorowanej szkoły. Uczniowie złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą ku czci Patrona. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Na wstępie przemawiał dyrektor Zespołu Szkół w Obrowie Artur Affelt. Zwrócił on uwagę na etyczny aspekt nauczania Ojca Świętego i znaczenie jego przesłań dla życia szkoły oraz młodzieży wchodzącej w dorosłe życie. Mówił o odpowiedzialności każdego człowieka, również w szkole, za dany sobie czas i talenty, a także zachęcał młodzież do wzorowania się na postawie Papieża.
Z zainteresowaniem wysłuchano ks. Waldemara Karasińskiego, który wspominał dzień swoich święceń kapłańskich: wraz z grupą innych alumnów otrzymał je 9 czerwca 1987 r. w Lublinie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II, podczas jego pielgrzymki do Ojczyzny. Jako ostatni przemówił Ksiądz Proboszcz. Podkreślił, że patriotyczne przesłanie, zawarte w papieskim nauczaniu, powinno towarzyszyć każdemu z nas w nauce i pracy dla dobra Ojczyzny.
W części artystycznej uczniowie gimnazjum przedstawili program słowno-muzyczny pt. W ojczyźnie serce me zostało, na który złożyły się fragmenty tekstów Jana Pawła II, utworów Jarosława Iwaszkiewicza i Juliusza Słowackiego oraz pieśni w wykonaniu chóru, wśród nich również ulubione pieśni Ojca Świętego. Podczas występu odczytano życzenia ułożone przez uczniów z okazji 84. rocznicy urodzin Papieża - wysłane do Watykanu.
Po spektaklu swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie poszczególnych klas, laureaci I Szkolnego Konkursu Piosenki Religijnej. Wzruszył występ dzieci z oddziału przedszkolnego, śpiewających pieśń Jesteś radością mojego życia, podobała się interpretacja utworu Na drugi brzeg w wykonaniu uczniów II klasy szkoły podstawowej. Wielkie wrażenie wywołał występ dziewcząt z kl. III B gimnazjum, które zaprezentowały Hymn do miłości.
Na zakończenie uroczystości goście zwiedzili wystawę pt. Pokój tobie Polsko, Ojczyzno moja, na którą złożyły się liczne prace plastyczne uczniów związane z osobą Patrona, fotografie, albumy oraz książki. Wystawa ukazywała różne etapy życia Papieża i jego pielgrzymki do ojczystego kraju. Wystawiono również piękną kolekcję kart pocztowych wykonanych przez uczniów, z umieszczonymi na nich życzeniami dla Ojca Świętego. Wyeksponowane materiały pochodziły ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Pamiątką wyjątkowego, odświętnego dnia z życia wspólnoty szkolnej pozostaną fotografie i życzenia gości, wpisane do Kroniki Szkoły.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję