Reklama

Kościół

Rada Episkopatu ds. Mediów opracuje dokument „Młodzi w sieci”

Zadania Kościoła wobec młodych w kontekście rozwoju sieci społecznościowych i nowych technologii były głównym tematem spotkania Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu 26 października na Jasnej Górze. Podczas obrad, którym przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, mówiono też o ważnej roli sekcji polskiej Radia Watykańskiego w budowaniu relacji Polaków ze Stolicą Apostolską.

[ TEMATY ]

media

Marian Sztajner/Niedziela

Rada ds. Środków Społecznego Przekazu – jako ciało doradcze Konferencji Episkopatu Polski - planuje systematycznie wydawać krótkie dokumenty związane z bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem w tej dziedzinie. Pierwszym z nich będzie dokument „Młodzi w sieci”, który ma na celu ukazanie pozytywnej roli internetu w integralnym rozwoju człowieka przy równoczesnym zwróceniu uwagi na to, jakie mogą być zagrożenia dla młodych wynikające z obecności w sieci. Projekt dokumentu przygotuje zespół ekspertów i przedstawicieli młodych, kierowany przez ks. prof. Józefa Klocha.

Opracowanie „Młodzi w sieci” będzie istotnym elementem formacji i edukacji młodych, której dotąd brakuje w systemie powszechnej edukacji. Stanowić będzie też wkład w przygotowania do przyszłorocznego Synodu Biskupów nt. „Młodzi, wiara i rozeznanie powołania”.

Dokument winien zostać sformułowany w sposób pozytywny, czyli ukazywać to, co dobre w sieciach społecznościowych i jak wielkie możliwości, także ewangelizacyjne, stwarza udział w sieci- podkreślił ks. Kloch. Zaznaczył, że równocześnie dokument winien ostrzegać przed zagrożeniami czyhającymi na młodego człowieka w tej przestrzeni. Dodał, że jeśli chodzi o analizę możliwości stwarzanych przez internet i ich etyczną ocenę, to nie zdezaktualizowały się dwa świetne dokumenty Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu z 2002 r.: „Kościół w internecie” í ”Etyka w internecie”.

Ks. prof. Michał Drożdż z UPJPII w Krakowie zwrócił z kolei uwagę na pilną potrzebę edukacji medialnej w zakresie korzystania z sieci społecznościowych. Wskazał, że zajęcia z tej dziedziny powinny stać się integralnym elementem programu kształcenia. "W szkołach uczy się technologii informacyjnej, a nie uczy się, jak można to wykorzystać dla integralnego rozwoju człowieka" - przekonywał mówca, przytaczając myśl Jana Pawła II, że „jednostka siedząc przed monitorem komputera może osiągać szczyty osobistego rozwoju, ale też może pogrążyć się w głębokiej degradacji”.

Reklama

Wychowanie do korzystania z mediów wino więc zawierać przede wszystkim wiedzę w zakresie odpowiedzialnego i krytycznego odbioru mediów - podkreślił ks. profesor. Zaapelował o głos Kościoła, który postulowałby wprowadzanie edukacji medialnej w polskich szkołach. Sugerował, aby podobny przedmiot wprowadzić na etapie formacji przyszłych kapłanów.

Ks. prof. Mirosław Chmielewski CSsR z KUL zaproponował, aby wprowadzanie edukacji medialnej rozpocząć od szkół katolickich. Abp Depo podkreślił z kolei niezastępowalną rolę rodziny w tym zakresie.

Ważnym tematem obrad Rady była też sprawa reformy mediów watykańskich, przeprowadzanej przez utworzony dwa lata temu Sekretariat ds. Komunikacji - w kontekście pracy polskiej sekcji Radia Watykańskiego, działającej nieprzerwanie od 1938 r. Wdrażane oszczędności skutkują ograniczeniem jej pracy, czego jednym z dowodów jest rezygnacja od 28 października br. z przygotowywanej przez nią audycji wieczornej. Dalsze etapy reformy mogą zmierzać do zmniejszenia ilości materiałów w języku polskim zarówno w przekazach Radia Watykańskiego, jak i na watykańskich stronach internetowych.

Abp Depo poinformował, że sprawa ta jest przedmiotem troski Konferencji Episkopatu, gdyż sekcja polska Radia Watykańskiego odgrywa niezmiernie ważną rolę w budowaniu stosunków Polaków ze Stolicą Apostolską a jej programów słucha codziennie kilka milionów Polaków w kraju i za granicą. Jest to możliwe dzięki retransmisji polskich programów rozgłośni papieskiej zarówno przez pierwszy program Polskiego Radia, jak i przez wszystkie rozgłoście katolickie w Polsce z Radiem Maryja na czele.

Radzie KEP ds. Środków Społecznego Przekazu przewodniczy abp Wacław Depo. Jej członami są: biskupi - Tadeusz Bronakowski, Adam Lepa i Józef Szamocki, a konsultorami: prof. Andrzej Drzycimski, red. Lidia Dudkiewicz, ks. Marek Gancarczyk, ks. prof. Józef Kloch, ks. Wojciech Mikulski SJ, ks. prof. Robert Nęcek, red. Marcin Przeciszewski, red. Sylwia Sułkowska, ks. Maciej Szczepaniak, ks. Henryk Zieliński, ks. Paweł Gronowski, ks. Tomasz Olszewski, ks. prof. Michał Drożdż, ks. prof. Mirosław Chmielewski CSsR i prof. Monika Przybysz. Sekretarzem Rady jest ks. Piotr Zaborski.

2017-10-26 21:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ma moc budowania mostów

Niedziela małopolska 38/2016

[ TEMATY ]

media

incomible/fotolia.com

Czego spodziewamy się po mediach i dziennikarzach? Czy zastanawiamy się nad tym, czytając gazetę lub oglądając telewizję?

50. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, obchodzony w Polsce 18 września, jest okazją do refleksji na temat czytanych, słuchanych i oglądanych materiałów. To także dzień, w którym możemy poznać oczekiwania współczesnych odbiorców.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Bosko - kapłan i wychowawca

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Ks. Robert Gołębiowski

Św. Jan Bosko

Św. Jan Bosko

Ostatniego dnia stycznia Kościół katolicki wspomina św. Jana Bosko - kapłana. Należy on do świętych naszych czasów. W tym dniu uroczystość świętuje każdy kapłan ze Zgromadzenia Księży Salezjanów.

Św. Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi we Włoszech. Miejscowość ta jest położona około 40 km od Turynu. Jego ojciec, Franciszek Bosko zmarł, kiedy Janek miał zaledwie 2 lata. Matka Janka, Małgorzata Occhiena, jako wdowa musiała zająć się wychowaniem trzech synów: Antoniego z pierwszego małżeństwa, oraz Józefa i Jana z małżeństwa drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję