Z udziałem kilku tysięcy wiernych odbyły się uroczystości odpustowe w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej na łódzkim Widzewie.
Mszy św. przewodniczył ks. prał. Krzysztof Nykiel z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kan. Ireneusz Kulesza, proboszcz parafii archikatedralnej w Łodzi. Wiernych, którzy wypełnili ogromną świątynię powitał miejscowy proboszcz ks. kan. Grzegorz Jędraszek. Gospodarz parafii mówił o duchowym przygotowaniu, które poprzedziło uroczystość odpustową. Trzydniowe nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oprowadził o. Zbigniew Łaś, misjonarz z Wybrzeża Kości Słoniowej. Parafianie brali także udział w 9-dniowej nowennie poprzedzającej uroczystości ku czci patronki parafii i Królowej Polski. Kaznodzieja w słowie skierowanym do zgromadzonych nawiązał do Ślubów Jasnogórskich, jakie miały miejsce 3 maja 1966 r.
Ksiądz Proboszcz parafii archikatedralnej w wygłoszonej homilii podkreślał, że uroczystość Maryi Jasnogórskiej jest znakiem prowadzącym do Jezusa. Matka Boża wybrała sobie nasz naród na swoje dziedzictwo, a naród ogłosił ją swoją Królową i dobrowolnie oddał się w Jej macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w świecie i Ojczyźnie. Dzisiaj w szczególny sposób pamiętając o tych wydarzeniach trzeba przypomnieć sobie, że jesteśmy dziedzicami tych wielkich wyzwań - podkreślił ks. Kulesza.
Liturgię ubogaciły pieśni w wykonaniu scholi młodzieżowej, chóru, orkiestry z Andrzejowa oraz 30 asyst parafialnych z terenu Łodzi. Po Mszy św. odbyła się procesja, której przewodniczył o. Zbigniew Łaś, klaretyn - misjonarz z Wybrzeża Kości Słoniowej. W uroczystości poza już wymienionymi uczestniczyli także kapłani: ks. prał. Józef Fijałkowski, wikariusz biskupi ds. katechizacji, ks. prał. Ryszard Olszewski proboszcz i kustosz sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach, ks. Stanisław Bogdański, rektor Salezjańskiej Wyższej Szkoły Ekonomii i Zarządzania w Łodzi, ks. Dariusz Selder, dyrektor ekonomiczny w/w Szkoły, ks. Jan Szkopiecki, salezjanin - misjonarz pracujący w Afryce, ks. kan. Zygmunt Łukomski, proboszcz parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi, ks. kan. Edward Wieczorek, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, ks. dr Krzysztof Lis, salezjanin, proboszcz parafii. pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Łodzi, ks. Marek Izydorczyk proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Łodzi, ks. Mirosław Jagiełło, proboszcz parafii w Andrzejowie, ks. dr Jarosław Pater z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arcybiskupiej w Łodzi.
Ks. kan. Grzegorz Jędraszek, gospodarz parafii dziękował na zakończenie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wspaniałej uroczystości: przewodniczącemu i uczestnikom Liturgii, ofiarodawcom żywności, troszczącym się o kwiaty, sprzątającym oraz wszystkim gościom. Wszyscy najbardziej „zasłużeni” dla organizacji uroczystości, członkowie orkiestry i asyst zostali zaproszeni na poczęstunek do „sali kolumnowej”. Być może w przyszłości ten poczęstunek stanie się zalążkiem ogólnoparafialnego festynu. Patrząc z podziwem na imponujący przebieg prac w kościele i wokół niego, oraz dynamiczne życie tej parafii można żywić nadzieję, że będzie to parafia inspirująca swoim świadectwem inne wspólnoty naszego miasta. Ks. prał. Krzysztof Nykiel dziękując wszystkim uczestnikom uroczystości za ich świadectwo wiary, wierności wobec Kościoła i Ewangelii wyraził przekonanie, że wierni w Polsce zdołają się oprzeć wszelkim pokusom laicyzacji i sekularyzacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu