12 września. XXIV niedziela zwykła.
Czytane dzisiaj Słowo Boga mówi o Jego radości z odnalezienia kontaktu z zagubionym człowiekiem oraz z nawrócenia grzesznika. Jak wielkie jest Boże miłosierdzie, ukazuje na własnej osobie św. Paweł: „Dostąpiłem miłosierdzia po to, by we mnie pierwszym Jezus Chrystus pokazał całą wielkoduszność jako przykład dla tych, którzy w Niego wierzyć będą dla życia wiecznego” (1 Tm 1, 16).
13 września. Poniedziałek. Wspomnienie św. Jana Chryzostoma, Biskupa, Doktora Kościoła.
Był patriarchą Konstantynopola na przełomie IV i V w. Słowo Boże nieustannie otwierało jego serce na potrzeby chorych i ubogich, których otaczał szczególną troską. On jest jak lustro, w którym możemy zobaczyć nasze niedostatki pod tym względem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
14 września. Wtorek. Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego.
Krzyż bez Jezusa Chrystusa był narzędziem wykonania najbardziej okrutnego wyroku śmierci. Z Chrystusem - stał się znakiem zbawienia. „Kłaniamy się Tobie, Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie, żeś przez krzyż i mękę swoją, świat odkupić raczył”.
15 września. Środa. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.
Dzisiejszy obchód daje sposobność uczczenia „Matki współcierpiącej z Synem, przy którym stała, gdy był podwyższony na krzyżu” - nauczał Paweł VI, papież. Już w IV i V w. propagowali nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej Święci Ambroży i Augustyn. W Polsce ślady kultu Matki Bożej Bolesnej sięgają I poł. XIV w. Na terenie naszej diecezji sanktuarium Matki Współcierpiącej z Synem znajduje się w Poniatowie.
16 września. Czwartek. Wspomnienie Świętych Męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa.
Reklama
Są to dwaj wielcy święci z trzeciego stulecia chrześcijaństwa. Nie znali się, ale korespondowali ze sobą, by ustalić jednakowy sposób postępowania wobec tzw. „upadłych”, czyli chrześcijan, którzy pod wpływem cierpień im zadawanych, wyparli się wiary w Jezusa Chrystusa. Przepraszajmy Pana za wszystko, czym zawiniliśmy przeciw wierze w Niego.
17 września. Piątek. Dzień powszedni.
Zmartwychwstanie Chrystusa jest zarazem tajemnicą wiary i faktem, na którym opiera się nasza nadzieja na zmartwychwstanie w ciele. Jeśli nie wierzy się w zmartwychwstanie Jezusa z Nazaretu - nie jest się chrześcijaninem.
18 września. Sobota. Święto św. Stanisława Kostki, Zakonnika, Patrona Diecezji Płockiej.
Urodził się w Rostkowie pod Przasnyszem w 1550 r. Do nowicjatu jezuitów przyjął go św. Franciszek Borgiasz. Zmarł w opinii świętości w 18. roku życia. Prosimy go o opiekę nad młodym pokoleniem w rozpoczętym roku szkolnym.