Reklama

Polska

Duszpasterstwo młodych tematem IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji

IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w dniach 23-26 listopada 2017 r. na Jasnej Górze. Spotkanie organizowane jest pod hasłem: „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie – między mistagogią a misją”. Swoimi uwagami podzielą się m.in. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, abp Grzegorz Ryś, nowy metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP

[ TEMATY ]

kongres

Jakub Wolski z KO ŚDM w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Kongres to wielka szansa na to, by obudzić myślenie i troskę o ludzi młodych w okresie ich przygotowań do sakramentu bierzmowania. Musimy uderzyć się w piersi i powiedzieć, że w ostatnich latach trochę brakowało pomysłu na to, jak pracować z młodymi w procesie przygotowania do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej – mówi ks. Michał Olszewski SCJ. – Okazuje się jednak, że wiele środowisk wypracowało różnorodne formy dające możliwość nie tylko przekazania niezbędnej wiedzy, ale również spotkania młodych z Bogiem żywym” – dodaje rzecznik prasowy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji, który współorganizuje wydarzenie.

Kongres będzie przebiegał pod hasłem: „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie – między mistagogią a misją”. Jak podkreśla abp Grzegorz Ryś, bierzmowanie jest sakramentem inicjacji chrześcijańskiej, zatem jego przyjęcie jest punktem wyjścia a nie dojścia. "Niczego nie zamyka, raczej wszystko otwiera w życiu wiary" – mówi przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wśród mówców wydarzenia znajdą się m.in. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, abp Grzegorz Ryś, nowy metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP, bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP, o. Augustyn Pelanowski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Zakonu Paulinów w Krakowie, Szymon Grzelak z warszawskiego ośrodka Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld zajmującej się wsparciem rodziny, wychowaniem młodzieży oraz pomocą dla pedagogów i nauczycieli, ks. Krzysztof Guzowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Obok wykładów ważne miejsce w pastoralnej części Kongresu zajmą warsztaty – prezentacja wielu nowych (ale już sprawdzonych) metod pracy z kandydatami do bierzmowania – stosowanych z sukcesem tak w Polsce, jak i za granicą. „W zasadzie Kongres ten moglibyśmy z powodzeniem nazwać Kongresem nadziei” – komentuje ks. Olszewski.

„Wierzę, że Kongres będzie stanowił też świetną okazję do spotkania ludzi współtworzących środowiska nowej ewangelizacji ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w katechizację: księżmi, katechetami świeckimi, osobami życia konsekrowanego, animatorami małych parafialnych grup formacyjnych” – mówi abp Grzegorz Ryś.

Tradycyjnie, jak w czasie poprzednich kongresów, tak i tym razem będzie to czas wspólnych rekolekcji dla ewangelizatorów, którym towarzyszyć będzie ewangelizacyjne wyjście – tym razem do młodych Częstochowskiego Kościoła.

Organizatorami IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji są Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP oraz Archidiecezja Częstochowska i Ojcowie Paulini.

Poprzedni Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się dwa lata temu w Skrzatuszu i dotyczył ewangelizacji środowisk wiejskich.

Szczegóły i zapisy na stronie internetowej www.kongres.bierzmowanie.org.

2017-11-04 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piąty dzień II Kongresu Młodzieży Polonijnej

[ TEMATY ]

Polonia

kongres

Marian Florek/Niedziela

Piąty dzień II Kongresu Młodzieży Polonijnej zaczął się od Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie, której przewodniczył bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Piękna liturgia z pięknymi śpiewami i modlitwami bardzo pozytywnie nastroiła uczestników Kongresu co do dalszego planu dnia. A ten zaprowadził ich do pobliskiej siedziby Konferencji Episkopatu Polski. Gości przywitał bp. Artur Niziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Młodzi ludzie ochoczo zasiedli na biskupich fotelach, a nawet za stołem prezydialnym. Żartowano, iż tak pięknego episkopatu jeszcze świat nie widział. I zdawało się, że słowo bp. Solarczyka z homilii nabrały realnego kształtu. Potem wyprowiantowani udali się grupami do Muzeum Powstania Warszawskiego a stamtąd ruszyli z przewodnikami po Warszawie. Finałem dnia była wizyta w Pałacu Prezydenckim. Trzeba w tym miejscu podkreślić duże zdyscyplinowanie „kongresowiczów”, wytrwałość, młodzieńczy entuzjazm i humor, który nie opuszcza ich nawet na krok. Godne podkreślenia jest też opiekuńcza obecność troskliwych duszpasterzy i sióstr zakonnych. Chociaż nieco starsi dzielnie dotrzymują kroku młodym Polonusom.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

TRWA NOWENNA w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. DOŁĄCZ DO MODLITWY
CZYTAJ DALEJ

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

[ TEMATY ]

konklawe

Milena Kindziuk

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Teraz naprawdę nie liczą się już prognozy dziennikarskie, strategie medialne, prezentowane frakcje. Klucz pozostaje jeden – to klucz do Królestwa. A sześć tysięcy dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej przeobraża się w grono „maluczkich”, którzy muszą zgodzić się na paradoks, że najbardziej medialnego wydarzenia na świecie nie dadzą rady przedstawić w mediach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję