Reklama

Muzyką wyszeptane

„Kto śpiewa, dwa razy się modli”, głosił św. Augustyn.
Muszę przyznać, że myśl ta jest w stanie doskonale oddać ducha najnowszej płyty zespołu o enigmatycznej nazwie „Kerygmat”, działającego pod auspicjami Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Nosi ona tytuł Szepty podsłyszane i moim zdaniem jej subtelny „szept” dociera znacznie głębiej i skuteczniej niż niejeden krzyk.
Wszechstronnie utalentowani młodzi ludzie przez teksty własnego autorstwa, melodie własnej kompozycji oraz aranżacje własnej koncepcji przekazują głębokie i wzniosłe prawdy w sposób niezwykle lekki, łatwy i przyjemny, aczkolwiek będący wolnym od trywialności i banałów. Potwierdzają tym samym, że rozrywka może stanowić pożywkę zarówno dla ciała, jak i ducha.
Treść piosenek charakteryzuje silne nacechowanie wrażliwością emocjonalną, co niezbicie dowodzi faktu, iż Szepty podsłyszane stanowią owoc autentycznej sztuki, nie zaś czysto warsztatowego rzemiosła.
Delikatny, rytmiczny, tchnący optymizmem, a jednocześnie skłaniający do refleksji akompaniament buduje wyjątkowo niepowtarzalny klimat, nie przytłaczając jednak tekstu, a tworząc dla niego jedynie tło. W magiczny sposób umożliwia jednoczesne skupienie się na treści oraz przeanalizowanie problemów, które zagłusza hałas codzienności. Słowa i muzyka doskonale harmonizują zarówno ze sobą, jak i z głosami wokalistów, których aksamitna, kojąca barwa emanuje łagodnością, zachowując równocześnie energię i zdecydowanie.
Niezaprzeczalną siłę krążka stanowi jego uniwersalny charakter, pomimo intensywnego nasycenia konkretnymi religijnymi ideami. Bogaty wachlarz utworów tchnie świeżością, naturalnością i szczerością, tak bardzo potrzebnymi w obecnym świecie. Dodatkowy zaś atut stanowi umiejętność mówienia o ważnych i trudnych sprawach w prostej i komunikatywnej formie.
Niezwykle przyjemne dla ucha partie gitarowe czy sekwencje wykonywane na instrumentach klawiszowych cechuje profesjonalizm oraz umiejętność obudzenia zamierzonych dźwięków w sposób niezwykle dyskretny, a jednocześnie charyzmatyczny. To zaś umożliwia zarówno lepsze wsłuchanie się w świat, który nas otacza, jak i dotarcie do własnego wnętrza, którego głos często przytłumiony jest nadmiarem wszechogarniającego zgiełku.
„Kerygmat” przez swe kompozycje dowodzi, iż siła i zasięg konkretnych idei nie zależy od poziomu decybeli, ale od szczerości i wartości przekazywanych myśli. Wykonawcy ponadto podają te idee w formie propozycji i zachęty. Jak można dowiedzieć się z notki umieszczonej na płycie, słowo „Kerygmat”, mające swe korzenie w języku greckim, oznacza „głoszenie radosnej nowiny o zbawieniu, które jest w Jezusie Chrystusie”.
Repertuar kończy optymistyczna piosenka pt. Nie poddawaj się, zawierająca słowa otuchy, na które aktualnie jest ogromne zapotrzebowanie.
Po wielokrotnym przesłuchaniu płyty, któremu towarzyszyła niekłamana przyjemność, muszę stwierdzić, że muzykom doskonale udało się osiągnąć zamierzony cel. Oceniając zaś tymi kategoriami, przedsięwzięcie bez wątpienia zostało uwieńczone sukcesem i to zarówno w aspekcie religijno-moralnym, literackim, jak i muzycznym.
Z całą odpowiedzialnością mogę zarekomendować ten krążek odbiorcom reprezentującym każdą grupę wiekową, bowiem jest on konsekwencją dobrych myśli, dobrej woli, głębokiej wiary oraz autentycznego talentu.
Płytę, której cena wynosi jedynie 10 zł, będzie można nabyć w kościołach podczas tzw. Dni Seminaryjnych, których terminy zostaną podane przez poszczególne parafie, jak również bezpośrednio w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, na które w formie cegiełki przeznaczony zostanie dochód z jej sprzedaży.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję