Reklama

Dni Majdanka

Świadectwo prawdy i pamięci

„Pamięć historii, idąca w parze z modlitwą, przyczynia się do pojednania” - powiedział abp Józef Życiński podczas Mszy św. odprawionej przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa w dniu 19 września br. w ramach Dni Majdanka. W uroczystościach uczestniczyli kapłani, byli więźniowie obozu, członkowie i przyjaciele Towarzystwa Opieki nad Majdankiem, kombatanci, przedstawiciele Rady Miasta Lublina i lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, harcerze, uczniowie i nauczyciele z lubelskich szkół oraz pracownicy Muzeum na Majdanku - łącznie kilkaset osób.

Spotkanie rozpoczęto pielgrzymką w stronę obozu spod kościoła św. Maksymiliana. Rozważania do modlitwy różańcowej przygotowały katechetki ze Szkoły Podstawowej nr 32 im. Pamięci Majdanka w Lublinie. Ks. kan. Władysław Kowalik, były więzień obozu i kapelan Towarzystwa Opieki nad Majdankiem, na rozpoczęcie Mszy św. przywołał tych, w których intencji się modlono: pomordowanych na Majdanku i w innych miejscach kaźni oraz nieżyjących już ludzi, którzy udzielali więźniom pomocy często z narażeniem swojego życia. „My, którzy przeżyliśmy, modlitwą dajemy potrzebne do dialogu, przebaczenia i miłości świadectwo prawdy i pamięci” - mówił ks. Kowalik. Na Majdanku w latach 1941-1944 zginęło ok. 235 tys. ludzi 52 narodowości.
Abp J. Życiński w homilii tłumaczył, że wierna pamięć jest wyrazem chrześcijańskiej postawy pielęgnowania historii, z której wyrastamy. Bez pamięci nie da się budować opartej na przebaczeniu i pojednaniu przyszłości. Pamięć jest zobowiązaniem, abyśmy nie powtarzali błędów przeszłości. Postawa autentycznych świadków tragicznych wydarzeń na Majdanku nigdy nie przestaje być aktualna. Potrzeba ich mądrości wobec wysuwanych przez niemieckich przesiedleńców nieuczciwych i nielogicznych roszczeń o odszkodowania za utracone mienie oraz wobec coraz bardziej wyraźnych i realnych współczesnych zagrożeń wobec godności i świętości ludzkiego życia.
Podczas uroczystości nawiązano także do peregrynacji Jasnogórskiej Ikony w naszej archidiecezji: od Maryi uczymy się trwania pod krzyżem, cierpienia i przebaczania. Jej przebite mieczem boleści serce solidarne jest z cierpieniami tych, którzy na dramat łamania ludzkiego życia odpowiadają spojrzeniem wiary. W okolicznościowym przemówieniu dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, Edward Balawajder podziękował wszystkim zgromadzonym za wypełnianie testamentu byłych więźniów obozu, zbudowanego wokół trzech pojęć: prawdy, pamięci i pojednania.
21 września uczestnicy spotkania zgromadzili się przed kamienicą przy ul. Lubartowskiej 6 z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej lubelskich działaczy Rady Głównej Opiekuńczej i Polskiego Czerwonego Krzyża. W latach 1940-1944 pomagali oni ofiarom wojny i okupacji: ludziom potrzebującym, wypędzonym, prześladowanym, umęczonym fizycznie i psychicznie oraz więźniom Majdanka i Zamku Lubelskiego. W tej kamienicy w czasie wojny mieścił się oddział RGO.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara Boża?

Niedziela Ogólnopolska 48/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Wiem, że Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara Boża?

CZYTAJ DALEJ

I Forum Bezpieczeństwa Społecznego

2022-09-26 17:53

x MM

Uczestnicy Forum

Uczestnicy Forum

Za nami Pierwsze Forum Bezpieczeństwa Społecznego. Jest to owoc współpracy pomiędzy Fundacją Obserwatorium Społeczne a Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Wydarzenie odbywało się pod patronatem abp. Józefa Kupnego.

W ramach Forum, które odbywa się pod hasłem: „Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych”, przygotowana została VII konferencja o bezpieczeństwie, a także warsztaty. - W tym roku poszerzyliśmy formułę, stąd też przygotowane zostały warsztaty, których celem jest wdrożenie założeń wynikających z naszych poprzednich konferencji - mówił ks. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję