Reklama

Dni Majdanka

Świadectwo prawdy i pamięci

„Pamięć historii, idąca w parze z modlitwą, przyczynia się do pojednania” - powiedział abp Józef Życiński podczas Mszy św. odprawionej przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa w dniu 19 września br. w ramach Dni Majdanka. W uroczystościach uczestniczyli kapłani, byli więźniowie obozu, członkowie i przyjaciele Towarzystwa Opieki nad Majdankiem, kombatanci, przedstawiciele Rady Miasta Lublina i lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, harcerze, uczniowie i nauczyciele z lubelskich szkół oraz pracownicy Muzeum na Majdanku - łącznie kilkaset osób.

Spotkanie rozpoczęto pielgrzymką w stronę obozu spod kościoła św. Maksymiliana. Rozważania do modlitwy różańcowej przygotowały katechetki ze Szkoły Podstawowej nr 32 im. Pamięci Majdanka w Lublinie. Ks. kan. Władysław Kowalik, były więzień obozu i kapelan Towarzystwa Opieki nad Majdankiem, na rozpoczęcie Mszy św. przywołał tych, w których intencji się modlono: pomordowanych na Majdanku i w innych miejscach kaźni oraz nieżyjących już ludzi, którzy udzielali więźniom pomocy często z narażeniem swojego życia. „My, którzy przeżyliśmy, modlitwą dajemy potrzebne do dialogu, przebaczenia i miłości świadectwo prawdy i pamięci” - mówił ks. Kowalik. Na Majdanku w latach 1941-1944 zginęło ok. 235 tys. ludzi 52 narodowości.
Abp J. Życiński w homilii tłumaczył, że wierna pamięć jest wyrazem chrześcijańskiej postawy pielęgnowania historii, z której wyrastamy. Bez pamięci nie da się budować opartej na przebaczeniu i pojednaniu przyszłości. Pamięć jest zobowiązaniem, abyśmy nie powtarzali błędów przeszłości. Postawa autentycznych świadków tragicznych wydarzeń na Majdanku nigdy nie przestaje być aktualna. Potrzeba ich mądrości wobec wysuwanych przez niemieckich przesiedleńców nieuczciwych i nielogicznych roszczeń o odszkodowania za utracone mienie oraz wobec coraz bardziej wyraźnych i realnych współczesnych zagrożeń wobec godności i świętości ludzkiego życia.
Podczas uroczystości nawiązano także do peregrynacji Jasnogórskiej Ikony w naszej archidiecezji: od Maryi uczymy się trwania pod krzyżem, cierpienia i przebaczania. Jej przebite mieczem boleści serce solidarne jest z cierpieniami tych, którzy na dramat łamania ludzkiego życia odpowiadają spojrzeniem wiary. W okolicznościowym przemówieniu dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, Edward Balawajder podziękował wszystkim zgromadzonym za wypełnianie testamentu byłych więźniów obozu, zbudowanego wokół trzech pojęć: prawdy, pamięci i pojednania.
21 września uczestnicy spotkania zgromadzili się przed kamienicą przy ul. Lubartowskiej 6 z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej lubelskich działaczy Rady Głównej Opiekuńczej i Polskiego Czerwonego Krzyża. W latach 1940-1944 pomagali oni ofiarom wojny i okupacji: ludziom potrzebującym, wypędzonym, prześladowanym, umęczonym fizycznie i psychicznie oraz więźniom Majdanka i Zamku Lubelskiego. W tej kamienicy w czasie wojny mieścił się oddział RGO.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

pl.wikipedia.org

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?

Dziadkowie Jezusa – Boga pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Ich imiona niosą ze sobą symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Starali się żyć pobożnie, zgodnie z nakazami Prawa. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną przeznaczyli dla świątyni, drugą – ubogim, trzecia pozostała na ich potrzeby. Przez 20 lat swojego małżeństwa modlili się pokornie o potomstwo, składali ofiary na świątynię. Ich bezdzietność wytykano palcami, szydzono z nich. A Bóg – jak często czyni w życiu swoich wybranych i umiłowanych – przychodzi spóźniony. Kiedy już nie ma, po ludzku sądząc, nadziei. Po sytuacji, w której Joachim poczuł się znieważony w świątyni z powodu braku potomstwa – kapłan nie pozwolił mu złożyć ofiary – postanowił opuścić Annę i w górach, gdzie pasły się jego stada, rozpocząć czas 40 dni postu i modlitw. Odrzucona Anna opłakiwała swoje życie i prosiła, żeby Bóg odmienił los jej rodziny. Wtedy też obiecała Bogu, że jeśli pocznie dziecko, odda je Jemu na służbę. I Bóg ulitował się nad Anną i Joachimem. Posłał im swego anioła z wieścią, że narodzi im się dziecko – pełna łaski Maryja. Gdy dziewczynka – przyszła matka Boga – miała trzy lata, rodzice, wypełniając swą obietnicę, ofiarowali Maryję do świątyni, gdzie przebywała do 12. roku życia. Modliła się tam razem ze swoimi rówieśnicami, studiowała Pismo Święte, uczyła pieśni i obrzędów religijnych, haftowała szaty dla kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję