Reklama

Kościół Ducha Świętego

Wśród nas i dla nas

Niedziela lubelska 41/2004

23 września. Kościół Ducha Świętego w Lublinie przy deptaku obok Ratusza. Dziś, w świątyni wzniesionej w XV w. przez lubelskich mieszczan jako kościół przyszpitalny, ma miejsce nawiedzenie Matki Bożej w kopii Jasnogórskiej Ikony. Jest godz. 16.30... Zdrowaś Mario, łaskiś pełna, Pan z Tobą... - zgromadzeni w oczekiwaniu odmawiają Różaniec. Kościół się zapełnia. „Za chwilę Ksiądz Biskup wprowadzi Matkę Bożą do świątyni. Módlmy się w ciszy” - głos Księdza Rektora przerywa modlitwę. Gdzieś z oddali dobiega cichy śpiew. Staje się wyraźniejszy, mocniejszy. Cześć Maryi, cześć Jej chwała, Pannie świętej cześć - najpierw a capella, później z dźwiękiem organów. Wiruje pod kopułą nad prezbiterium, zatrzymuje się na wspominających renesans lubelski gzymsach głowic, w arkadach, opiera na łuku tęczowym. W jednej chwili barokowa świątynia wypełnia się rozśpiewanymi ludźmi. Ikona wniesiona do kościoła w orszaku prezbiterów zostaje umieszczona na centralnym miejscu. „O Maryjo witam Cię, o Maryjo kocham Cię, o Maryjo pobłogosław wszystkie dzieci swe”. Wzrok wszystkich utkwiony jest w obliczu Błogosławionej między niewiastami. Po okadzeniu Wizerunku, zostaje odczytany fragment Ewangelii o Nawiedzeniu. Ze wzruszeniem zostaje odśpiewany Magnificat. „Droga Matko, witamy Cię w tym najstarszym lubelskim sanktuarium. Niech Twoja obecność odciśnie się Ikoną w naszych sercach” - ks. Mieczysław Puzewicz wita Królową. Młodzi z KSM-u, „Novo Millennio”, Centrum Wolontariatu, działających w ramach Centrum Duszpasterstwa Młodzieży składają kwiaty.
Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli... W nawie bocznej przy kratkach konfesjonału klęczy człowiek. Sakrament Bożego miłosierdzia. Młody kapłan z powagą kreśli w powietrzu znak krzyża. Człowiek wstaje przemieniony. Chwalimy Cię, błogosławimy Cię, wielbimy Cię, dzięki Ci składamy. Jedna z kobiet przyniosła ze sobą składane krzesełko. Nie siada, proponuje stojącym obok niej, szuka bardziej potrzebującego. Przed Jasnogórską Ikoną płonie świeca. Wśród wypełniających każdy centymetr świątyni ludzi stoi młody ojciec, trzymając na ręku przytulonego chłopca. Dziecko śpi pod troskliwym spojrzeniem Matki, też przygarniającej Syna. Od 13 lipca 1642 r., kiedy uczeń Szkoły Jezuickiej dostrzegł na obrazie Matki Bożej Świętoduskiej krwawe krople spływające z oczu Maryi, w świątyni zanotowano liczne uzdrowienia, doznawano wielu łask. Taki czas łaski jest dzisiaj. „Dzisiaj wśród nas jest Matka i dla nas jest Matką. Usta nie są w stanie wyrazić tego, co czuje serce, spojrzenie staje się modlitwą, a milczenie wsłuchiwaniem w słowa Jej Syna. „Ona nigdy nie zatrzymywała uwagi na sobie, ale kierowała każdego, kto się z Nią spotykał, do umiłowanego Syna” - mówi bp Artur Miziński, dla którego spotkanie z Maryją w kościele Ducha Świętego jest pierwszym na szlaku peregrynacji. „W tej wizycie Maryja pragnie z miłością pogłębić wiarę, odnowić życie, przepoić świętością każdą duszę, rodzinę, parafię i cały Kościół lubelski. Potrzeba nam umiejętności przyjęcia Bożej woli i radowania się własnym życiem, tak jak Maryja. Niech nasze domy nie będą z betonu, niech nasze serca nie będą z betonu i niech nasza wrażliwość na drugich nie będzie z betonu” - podkreśla bp Artur. „Idźmy jak Maryja z pośpiechem, by dzielić się swoim życiem z innymi”.
Błogosławieństwo na zakończenie Mszy św. Za chwilę rozpocznie się czuwanie u stóp Matki. Modlitwa uwielbienia z zespołem i chórem „Gospel Rain”, będąca przystankiem w drodze na XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii, Apel Jasnogórski w jedności z Ojcem Świętym, modlitwa prowadzona przez Odnowę w Duchu Świętym, młodzież, siostry Rodziny Betańskiej, Koła Żywego Różańca, członków dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Arcybractwo Ducha Świętego, wolontariuszy i dzieci ze świetlicy opiekuńczo-wychowawczej, a także Msza św. o powołania do służby w Kościele, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, medytacja nad Ikoną Matki Bożej Częstochowskiej, modlitwa zawierzenia dzieł i wspólnot Centrum Duszpasterstwa Młodzieży - wypełniły czas nawiedzenia. Spotkanie z Matką w lubelskim sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady zakończyło się 24 września, kiedy Jasnogórska Ikona została przekazana wiernym z parafii Nawrócenia św. Pawła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Synod plenarny w Australii: „szukamy nowej drogi”

2021-09-24 16:39

[ TEMATY ]

synod

Australia

Vatican News

Z początkiem października rozpocznie się w Adelajdzie piąty Synod plenarny Kościoła katolickiego w Australii. Jego celem jest przygotowanie katolików w tym kraju do nowego sposobu przeżywania wspólnoty Kościoła i sposobów działania w czasach ogólnoświatowych przemian. „Po raz pierwszy świeccy zostaną członkami Rady Plenarnej” – powiedział Gavid Abraham, rzecznik episkopatu Australii.

Synod odbędzie się w nowym kształcie, w duchu proponowanego stylu działania Kościoła, określanego przez Papieża Franciszka jako „naznaczonego na każdym poziomie przez wzajemnie słuchanie i postawę duszpasterską”. Podczas przeprowadzonej już fazy słuchania i dialogu, 220 tys. Australijczyków odpowiedziało na pytanie: „Jak myślisz, o co Bóg prosi nas w Australii w tym czasie?”. Podczas obrad Rady zostaną poruszone kwestie kształtu Kościoła i sposobu jego misyjności we współczesnym świecie, tak by iść na peryferie i sprostać potrzebom najsłabszych, a także odpowiedzialność za uleczenie ran ofiar nadużyć wykorzystywania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję