Reklama

Moszczenica

Ku czci Krzyża Świętego

Niedziela łódzka 41/2004

„Wielką zaiste i cenną rzeczą jest Krzyż. Wielką, ponieważ przezeń otrzymaliśmy wiele dóbr... Cenną zaś, ponieważ Krzyż jest znakiem męki i tryumfu Boga: znakiem męki z powodu dobrowolnej w męce śmierci; znakiem tryumfu, ponieważ dzięki niemu szatan został zraniony, a wraz z nim została pokonana śmierć; ponieważ bramy piekła zostały skruszone. Krzyż zaś stał się dla całego świata powszechnym znakiem zbawienia” (św. Andrzej z Krety, biskup).
Moszczenica jest jedną z nielicznych parafii w archidiecezji łódzkiej noszących tytuł - Podwyższenia Krzyża Świętego. Co roku 14 września przypada uroczystość patronalna tej parafii. Także i w tym roku uroczystość zgromadziła kapłanów i wiernych. Ważnym akcentem uroczystości stało się dziękczynienie za zebrane plony, czego wyrazem było poświęcenie przyniesionych do świątyni wieńców. Darem ofiarnym stały się także pięknie odnowione liczące ponad 150 lat żyrandole. W uroczystości uczestniczyli strażacy OSP w Moszczenicy wraz z pocztem sztandarowym. Wiele kobiet na tę okoliczność przywdziało niezwykle barwne tradycyjne stroje. Uroczystą Mszę św. odpustową celebrował ks. Ireneusz Sikora, proboszcz parafii Szydłów, który do tej uroczystości przygotowywał wiernych przez trzy poprzedzające dni, przez głoszenie nauk i modlitwy w ramach czterdziestogodzinnego nabożeństwa. Nawiązując w kazaniu do słów pieśni W Krzyżu cierpienie, w Krzyżu zbawienie... gdy grom się zbliża pospiesz do Krzyża on ciebie wesprze ocali Kaznodzieja podkreślił, iż Krzyż, niegdyś znak hańby, dzięki ofierze Chrystusa stał się znakiem miłości i przebaczenia. Dzisiaj wielu nie chce powierzyć swojego losu Bogu, który kocha i zbawia, lecz wolą zaufać wróżbom i horoskopom. Apelował także o wierność małżeńską i wzajemne wybaczanie.
W procesji z darami ołtarza wierni złożyli chleby, owoce, wieńce oraz hostie i wino. W czasie Mszy św. śpiewał chór pod kierunkiem organisty p. Sylwestra Szczęki. Proboszcz parafii ks. Bogumił Bylinka słowa wdzięczności skierował pod adresem ks. Sikory za duchowe przygotowanie wiernych oraz przewodniczenie uroczystościom odpustowym. Podziękował także przybyłym kapłanom: ks. prałatowi Stanisławowi Gradowi, ks. kan. Henrykowi Kowalińskiemu i ks. prob. Ryszardowi Stankowi z Tomaszowa Mazowieckiego, ks. dr Markowi Stępniakowi, asystentowi Akcji Katolickiej, ks. red. Waldemarowi Kulbatowi z Łodzi, ks. Zbigniewowi Kaczmarkiewiczowi z Karlina, ks. Eugeniusz Kacperskiemu z Nowych Chrustów, kapłanom pochodzącym z tutejszej parafii: ks. kan. Marianowi Fałkowi z Wygiełzowa, ks. kan. Grzegorzowi Kaźmierczakowi z Sędziejowic, ks. Hubertowi Kempińskiemu, oraz kapłanom z dekanatu wolborskiego: dziekanowi ks. Zdzisławowi Kowalewskiemu z Wolborza, ks. kan. Jerzemu Jankowskiemu z Bab-Kiełczówski, ks. Romanowi Ochnickiemu z Goleszy-Swolszewic. Byli obecni także ks. Arkadiusz Lechowski, ks. Rafał Dąbrowski, ks. Bogusław Jargan. Ksiądz Proboszcz podziękował także wszystkim wiernym, zwłaszcza gościom spoza parafii i wszystkim, którzy pomogli zorganizowaćtę piękną uroczystość. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Pieśń Ciebie, Boga wychwalamy oraz błogosławieństwo były końcowym aktem uroczystości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję