Reklama

II Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2004

W roku 2005 odbędzie się w Warszawie Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Poprzedzają go diecezjalne kongresy, które odbywają się w całym kraju. W naszej archidiecezji odbędzie się on w Szczecinie 15-16 października br. Kongres będzie miał miejsce w szczególnym czasie dla Kościoła w Polsce, wiązać się będzie mianowicie z kolejną rocznicą wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Apostolską. Będziemy mieli okazję wspólnie wyrazić Ojcu Świętemu wdzięczność za to, że w nas, członkach ruchów i stowarzyszeń, widzi „najważniejszy owoc wiosny Kościoła”, którą zapowiedział Sobór Watykański II.
Kongres ma stać się czasem mobilizacji i ożywienia pracy laikatu, zorganizowanego w ruchach i stowarzyszeniach; otwarciem na nowe inspiracje formacyjne i apostolskie; lekcją uczenia się faktycznej, a nie deklarowanej współpracy miedzy członkami różnych ruchów; mobilizowaniem ruchów do wyjścia na zewnątrz, do przedstawienia się, kim są i co robią; pogłębieniem współpracy miedzy duchownymi a świeckimi, zarówno na poziomie parafii, jak i diecezji.

Program:

Reklama

15 października (piątek)
Parafia pw. Świętej Rodziny, ul. Królowej Korony Polskiej 28
godz. 19.30-21.30 - kongresowe czuwanie modlitewne - Liturgia Światła, prowadzi Odnowa w Duchu Świętym i Neokatechumenat

16 października (sobota)
Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne, ul. Papieża Pawła VI 2
godz. 9.00-9.30 - recepcja
godz. 9.30 - modlitwa, powitanie uczestników
- referat wprowadzający pt. Nowe wyzwania stojące przed ruchami katolickimi w Polsce - ks. Adam Schulz SJ (Warszawa)
godz. 10.45 - referat przewodni pt. Europa ducha - członkowie ruchów kształtują Europę - o. dr Marek Pieńkowski OP (Kraków - Bruksela)
godz. 11.30 - przerwa na kawę
godz. 12.00 - Anioł Pański i referaty w grupach tematycznych (do wyboru):
- Ewangelizacja postawy konsumpcyjnej - Beata Dęć, dyrektor Instytucji Finansowej (Szczecin)
- Jak kształtować życie małżeńskie i rodzinne w czasach kultury liberalizmu moralnego? - ks. dr Jan Mikulski, moderator krajowy Kościoła Domowego (Tarnów)
- Chrześcijanin wobec kultury medialnej - prof. dr hab. Agnieszka Szewczyk (US)
godz. 12.30 - dyskusja w grupach tematycznych
godz. 13.30 - posiłek
godz. 14.00 - pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, prowadzi wspólnota Miłości Ukrzyżowanej
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego, ul. Przyjaciół Żołnierza 45
godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego
godz. 15.15 - relacja z dyskusji w grupach
godz. 15.30 - przygotowanie do Eucharystii
godz. 16.00 - Eucharystia pod przewodnictwem abp. Zygmunta Kamińskiego

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję