Reklama

Książki wróciły do właścicieli

Część książek skonfiskowanych przez władze PRL w 1960 r., zwrócono prawowitym właścicielom podczas zgromadzenia Fundacji Bibliotek Kościelnych FIDES dnia 21 września br.

Przekazanie książek odbyło się w Domu rekolekcyjno-formacyjnym Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego na Bielanach, w miejscu, w którym niegdyś mieściła się biblioteka seminaryjna.
22 sierpnia 1960 r. w 67 miejscach jednocześnie, do bibliotek kościelnych wkroczyli przedstawiciele Urzędu Kontroli Prasy, Urzędu do Spraw Wyznań, a także Milicji Obywatelskiej. Podczas trwającej dwa dni akcji zabrano prawdopodobnie 12 tys. książek. Z zasady konfiskowano dzieła, które w tytule miały słowa: komunizm, bolszewizm, socjalizm, kwestia robotnicza. Konfiskowano nawet te książki, które nie powinny budzić żadnych zastrzeżeń np. niektóre encykliki papieskie, książki: Stolica Apostolska a Rosja, Podstawy etyki i prawa oraz wiele różnych dzieł teologicznych i ascetycznych. Ponadto zabierano książki, w których Kościół występował przeciwko pornografii i demoralizacji, a także te, które dotyczyły działalności społecznej Kościoła i Akcji Katolickiej.
W ramach zmian ustrojowych, rozpoczętych po 1989 r. dokonywano reorganizacji różnych pionów administracji państwowej, w tym także Urzędu do Spraw Wyznań. W wyniku tych przemian w 1997 r. Departament Wyznań MSWiA przekazał Kościołowi 1814 książek, które zostały skonfiskowane w 1960 r. Księgozbiór ten został przekazany ks. Krzysztofowi Gonetowi, obecnemu dyrektorowi Biura do Spraw Rozwoju i Komputeryzacji Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES, z poleceniem, aby przekazał je prawowitym właścicielom.
Prace nad przygotowaniem książek do zwrotu trwały dość długo. Niejednokrotnie znaki właściwe (pieczątki) były nieczytelne i niejednoznaczne. - Dzięki temu, że zachowały się dane archiwalne mogliśmy wiedzieć dokładnie ile książek zostało zabranych - zaznaczył ks. Krzysztof Gonet. Przykładowo: Biblioteka WSD w Warszawie, która straciła 723 książki, odzyska 102 pozycje. Biblioteka Pisarzy SJ straciła 265 książek, odzyska 50 pozycji, Biblioteka we Włocławku straciła 870 książek, odzyska 29 pozycji. Nie wiadomo dokładnie ile książek straciły pozostałe biblioteki, gdyż nie zachowały się żadne archiwalia albo archiwów tych jeszcze nie sprawdzono. Spis wszystkich książek zwróconych Kościołowi w 1997 r. można znaleźć na stronie internetowej: www.fides.org.pl/1960.html.
Jak dotąd książki zostały zwrócone tylko 22 bibliotekom. Wszystkich poszkodowanych było 67. Niektóre z nich już nie istnieją, dlatego ważne jest ustalenie, kto jest właściwym spadkobiercą nieistniejących bibliotek czy instytutów. Jeśli nie uda się tego ustalić, książki znajdą swoje miejsce w Bibliotece Seminarium Duchownego na Krakowskim Przedmieściu, gdzie będzie można z nich korzystać. Każda z nich jest dokładnie opisana: do jakiej biblioteki należała i jaką ma przeszłość.
Zwrócone książki to zaledwie 15% skonfiskowanych przed laty publikacji. Co się stało z pozostałymi, tego na razie nikt nie wie. Niemniej jednak jest to „niewymierna strata duchowa” dla wielu przyszłych pokoleń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję