Reklama

Koncert

Pamięci biskupa Wilhelma Pluty

26 września w Rokitnie, Gorzowie i Zielonej Górze zainaugurowany został cykl koncertów Lubuskiej Cameraty poświęcony pamięci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Koncerty, zorganizowane z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy święceń kapłańskich tego wieloletniego rządcy diecezji gorzowskiej, swoim patronatem objął biskup diecezjalny Adam Dyczkowski.

„Panie Jezu, odwieczny Kapłanie całej ludzkości (…), nade wszystko naucz mnie skupienia - modlitwy - ofiary - miłości ku Tobie” - Krzysztof Kolberger zakończył czytać modlitwę bp. Wilhelma Pluty napisaną na pamiątkę wizyty Ad limina Apostolorum w listopadzie 1977 r. w Rzymie. W kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze zapanowała cisza, z której powoli zaczęły wydobywać się pierwsze dźwięki Ave Maria Gaunoda i Bacha.
Rozpoczynając zielonogórski koncert, bp Adam Dyczkowski przypomniał rozpoczęty 22 stycznia 2001 r. diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty. Zachętą do niego były pełne aprobaty słowa Ojca Świętego oraz jego modlitwa przy grobie bp. Wilhelma 2 czerwca 1997 r. podczas papieskiej wizyty w Gorzowie Wlkp. Wyrazem tych więzi łączących Papieża Jana Pawła II z bp. Wilhelmem Plutą był wyrecytowany przez K. Kolbergera fragment Tryptyku rzymskiego: Medytacje nad „Księgą Rodzaju” na progu kaplicy sykstyńskiej. Popłynęły słowa refleksji i medytacji Jana Pawła II o dziele stworzenia, o Słowie, które było na początku: „Próg Słowa, w którym wszystko było na sposób niewidzialny, odwieczny i boski - za tym progiem zaczynają się dzieje!”. A po nim muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, który tak jak bp. Pluta pochodzi z Górnego Śląska.
Zanim zabrzmiała Ciaccona Jana Sebastiana Bacha z partii d-moll na skrzypce solo w wykonaniu Mariusza Monczaka, K. Kolberger przeniósł słuchaczy w świat poezji ks. Jana Twardowskiego. Wiersz o uśmiechu w kościele przywołała uśmiech na niejednej twarzy, a wiersz Spieszmy się jednocześnie wyrecytowany i pokazany w języku migowym wzbudził zadumę nad wciąż zbyt małą miłością człowieka do człowieka.
W czasie przerwy zebrano składkę przeznaczoną - jak wyjaśnił inicjator cyklu koncertów na pamiątkę 70-lecie święceń kapłańskich sługi Bożego bp. Wilhelma Mariusz Monczak - na napisanie i wykonanie Requiem dla bp. Wilhelma, które ma zostać zaprezentowane w 20. rocznicę jego śmierci - 22 stycznia 2006 r.
Na zakończenie koncertu „Lubuska Symfonietta” pod wodzą Mariusza Monczaka wykonała Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu Józefa Haydna. Utwór, który oryginalnie został skomponowany na orkiestrę w 1786 r., został przez kompozytora opracowany także w wersji na kwartet smyczkowy, instrument klawiszowy solo oraz wersję oratoryjną dla solistów, chóru i orkiestry. Ostatecznie to właśnie wersja oratoryjna zdobyła sobie największą popularność. Jak głosi tradycja, oratorium to opracował Józef Haydn na specjalne zlecenie biskupa Kadyksu. Napisanie tego dzieła zajęło kompozytorowi ponad 20 lat. Koncert zakończyły długie brawa w podziękowaniu za wieczór pełen wspomnień, wzruszeń i muzyki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie. Artyści, wspólnoty, duchowni - młodym.

2021-07-27 07:49

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Mat.prasowy

Nowa inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zyskuje poparcie biskupów i zainteresowanie muzyków chrześcijańskich.

Jak pisze w skierowanym do organizatorów liście Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski ” Ta nowatorska forma spotkań wpisuje się w dzieło Nowej Ewangelizacji dając młodemu pokoleniu możliwość spotkania ze słowem Bożym w różnych przestrzeniach codziennego życia.” Swojego pasterskiego błogosławieństwa inicjatywie przekazali także Ksiądz Biskup Romuald Kamiński oraz Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Po wycofaniu obostrzeń dotyczących wydarzeń w domach kultury, 27 maja 2021 w dekanacie laseckim w archidiecezji warszawskiej odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie młodzieży pod hasłem Qulturalne Bierzmowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję