Reklama

Polska

Komisja KEP: chrześcijanin ma budować jedność, wspólnotę i porozumienie

Chrześcijanin powinien budować jedność, wspólnotę i porozumienie oraz wnosić pokój w rzeczywistość świata – przypomniał dziś abp Wiktor Skworc. W rozmowie z KAI w przerwie obrad Komisji Duszpasterstwa KEP jej przewodniczący wyraził nadzieję, że takie owoce dla Kościoła w Polsce będzie przynosiło przyjmowanie sakramentu bierzmowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas rozpoczętych dziś w Warszawie dwudniowych obrad, Komisja omawia kolejny etap realizowanego właśnie programu duszpasterskiego. Jego hasłem są słowa: „Duch, który umacnia miłość”. Opracowując drugi rok tego programu, który zacznie obowiązywać od tegorocznego Adwentu Komisja koncentruje się na darach Ducha Świętego i owcach Jego działania.

„Chodzi to o aspekty społeczne działalności tych, którzy przyjęli Ducha Świętego i którzy powinni potem ‘owocować’ dzięki darom Ducha Świętego w relacjach z innymi” – wyjaśnia KAI abp Skworc. Dodaje, że chodzi tu o budowanie jedności, wspólnoty, porozumienia oraz wnoszenie pokoju w rzeczywistość świata. „To jest zadanie ludzi Ducha Świętego” – podkreśla przewodniczący Komisji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W programie obrad jest także dyskusja nad szkicem do programu duszpasterskiego na lata 2019-2022. Tematem ma być Eucharystia. „Chodzi nam o wydobycie i podkreślenie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej” – zaznacza abp Skworc przypominając, że w zawiązku z tym poprzednie programy dotyczyły chrztu i bierzmowania.

Niewykluczone, że pierwszy rok tego programu, a więc 2019-2020 poświęcony będzie przykazaniu „Pamiętaj abyś dzień święty święcił”. Abp Skworc stwierdził, że Polacy nie potrafią już przeżywać niedzieli jako dnia Bożego i zwraca uwagę, że nowy program będzie już realizowany w sytuacji, gdy zacznie obowiązywać ustawa stopniowo ograniczająca handel w niedziele.

„Jak my je zagospodarujemy? To jest wyzwanie duszpasterskie” – stwierdził metropolita katowicki. Ocenił, że z jakąś ofertą dotyczącą właściwego przeżywania niedzieli powinny wyjść polskie parafie.

„Środowiskiem, które ciągle musi być wzmacniane w naszej pracy duszpasterskiej jest rodzina, bo tam się młody człowiek wszystkiego uczy, także uczy się świętowania niedzieli” – podkreślił abp Skworc.

Pytany o kondycję duchową młodego pokolenia polskich katolików przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP wskazał na znaczenie wspólnoty. „Nawet jeśli człowiek przyjmie sakrament bierzmowania ale jest pozostawiony samemu sobie, ma skromne szanse na to, żeby stać się uczniem, apostołem, misjonarzem” – przyznał abp Skworc. Dodał jednocześnie, że lekarstwem jest wsparcie wspólnoty parafialnej, wolontariatu, KSM, Światło-Życie czy innych, nowoczesnych form duszpasterskich.

Reklama

„Młodzi ludzie zasadniczo bardzo pragną wspólnoty, chcą się jednoczyć w czynieniu dobra, widzimy to, jest wiele inicjatyw, w które młodzi się angażują po to, by zrobić coś dobrego” – zaznaczył metropolita katowicki.

Głównym celem obecnie realizowanego programu duszpasterskiego (na lata 2017-2019) jest pogłębienie wiedzy o bierzmowaniu u wszystkich ochrzczonych oraz przybliżanie wiernym Kościoła jako wspólnoty, którą kieruje i umacnia Duch Święty

Przyjmując program Komisja Duszpasterstwa stwierdziła, że coraz więcej młodzieży rezygnuje z przyjęcia sakramentu bierzmowania, a znaczna jej część czyni to z bardzo małą świadomością. Kolejnym wyzwaniem jest fakt, że sakrament ten „zamarł” w wielu osobach dorosłych. Tymczasem dzięki pieczęci Ducha, otrzymywanej w sakramencie bierzmowania, chrześcijanin osiąga pełnię swej tożsamości i staje się świadomy swego posłannictwa w Kościele i świecie.

Celem Komisji Duszpasterstwa KEP jest inspirowanie działalności na rzecz rozeznania, rozwijania i doskonalenia powołania chrześcijańskiego. Komisja przygotowuje ramowe plany duszpasterskie, koordynuje też prace duszpasterstw specjalistycznych.

Przewodniczącym Komisji jest obecnie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Ponadto w skład tego gremium wchodzi ośmiu biskupów, w tym abp Henryk Hoser, bp Wiesław Dajczak i bp Wiesław Śmigiel. Ponadto Komisja posiada kilkunastu konsultorów, w tym kilku świeckich.

Przy Komisji działa Zespół ds. Nowej Ewangelizacji.

2018-01-17 17:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugi dzień zebrania plenarnego polskich biskupów

[ TEMATY ]

KEP

Episkopat.pl

Ochrona dzieci i młodzieży to główny temat drugiego dnia zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które ma miejsce w Wałbrzychu, w diecezji świdnickiej od 13 czerwca. Księża Biskupi zaprosili na obrady abp. Charlesa Sciclunę, arcybiskupa Malty, sekretarza pomocniczego Kongregacji Nauki Wiary, aby przeprowadził dzień studyjny i podzielił się swoim doświadczeniem.

Pierwszego dnia obrad biskupi dokonali wyborów sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Został nim wybrany w pierwszym głosowaniu na drugą pięcioletnią kadencję bp Artur Grzegorz Miziński. Jego zastępcą został na kolejną kadencję ks. Jarosław Mrówczyński. Tego dnia biskupi omówili też kwestie programu duszpasterskiego Kościoła, który będzie oparty na Eucharystii. Poruszano także sprawy związane z rodziną oraz ochroną danych osobowych w Kościele. Biskupi zajęli się też sprawami związanymi z towarzyszeniem pielgrzymom wyjeżdżającym do Ziemi Świętej. Wieczorem biskupi celebrowali Mszę św. w katedrze świdnickiej z okazji 15-lecia diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: 15 tysięcy uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

2024-06-17 13:16

[ TEMATY ]

marsz dla życia

PAP/Paweł Supernak

Około 15 tys. uczestników zgromadził Marsz dla Życia i rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Gdańska. Obecni byli mieszkańcy Archidiecezji Gdańskiej oraz z całej Polski, a także goście z Londynu, Berlina i Luksemburga. W Marszu uczestniczył metropolita gdański i przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Zaufaj Panu".

Spotkanie i przemarsz ulicami gdańskiej starówki i śródmieścia, rozpoczęło się przy Kaplicy Królewskiej. W ponad kilometrowym pochodzie wzięły udział rodziny wielopokoleniowe - dziadkowie, rodzice i dzieci. Najstarsza uczestniczka, 85-letnia Pani Elżbieta wybrała się na to wydarzenie z dorosłymi wnukami i prawnukiem. Najmłodszym uczestnikiem Marszu był 3,5-miesięczny Artur.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: wsparcie małego człowieka

2024-06-18 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Piotr Szlufik SDB

Świetlica środowiskowa „Iskierka Przyjaźni Dominika” działa od wielu lat w salezjańskim Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi. Jej celem jest integralna pomoc dzieciom z miasta w wieku od 7 do 12 lat. Salezjanie prowadzą ją w stylu i duchu Apostoła Młodzieży – św. Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję