Reklama

Polska

Zdrapka Wielkopostna 2018

Odkryj 40 szans dla ducha i ciała

Choć do Środy Popielcowej pozostał miesiąc, w wielu parafiach i wspólnotach trwają już przygotowania do rozpoczęcia tegorocznego Wielkiego Postu. Jedną z pomocy w przeżywaniu tego czasu jest Zdrapka Wielkopostna, która ukazała się w Polsce już czwarty raz. Tegoroczna edycja zatytułowana „Duch, który umacnia miłość” nawiązuje do hasła dwuletniego programu duszpasterskiego realizowanego obecnie w Kościele polskim.

[ TEMATY ]

Wielki Post

Wizerunek zdrapki, opracowany w biało-czerwonych barwach i zawierający zarys Polski, ma z kolei przypominać o setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Premiera Zdrapki Wielkopostnej 2018 odbyła się 18 stycznia br. w internecie. Popularni blogerzy z entuzjazmem prezentowali swoim widzom i czytelnikom wizerunek i hasło tegorocznej Zdrapki.

Zdrapka Wielkopostna z każdym rokiem zyskuje na popularności i trafia do coraz to nowych zakątków Polski. Na czym polega fenomen tej akcji? Zdrapka to kolorowa plansza, na której umieszczono ponad czterdzieści pól zakrywających zadania na każdy dzień – od Środy Popielcowej do Poniedziałku Wielkanocnego. Zadania są związane z postem, modlitwą lub jałmużną, a w tym roku odnoszą się też szczególnie do Osoby Ducha Świętego oraz okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Propozycje modlitwy lub działań są możliwe do wykonania przez każdego, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy wykonywanego zawodu. Każdego dnia uczestnik odkrywa jedno pole, na którym znajduje się zachęta do modlitwy w konkretnej intencji lub propozycja działania: spotkania z kimś, pogłębienia relacji z członkami rodziny, refleksji nad wiarą i życiem, upamiętnienia jakiejś ważnej daty czy okazji.

W czasie realizowania poprzednich edycji Zdrapki Wielkopostnej, okazało się, że ta oryginalna i nowoczesna propozycja duszpasterska niezwykle sprzyja integracji różnych środowisk. Osoby, które w swoich parafiach otrzymały zdrapkę, przesyłały ją do znajomych mieszkających w innych częściach kraju. Katecheci i wychowawcy z sukcesem wręczali ją swoim uczniom. Studenci przekazywali ją kolegom. Z kolei w rodzinach, dzieci, codziennie wieczorem lub o poranku, odkrywały następne zadania. Wiele osób dzieliło się z bliskimi lub szerszym gronem odbiorców swoimi doświadczeniami i wrażeniami z realizacji konkretnych zadań.

Pomagały w tym komentarze publikowane w internecie w formie filmów oraz konto zdrapki na facebooku (www.fb.com/zdrapkawielkopostna). Zadania umieszczone na Zdrapce są sformułowane lakonicznie, natomiast uzupełniające je dodatkowe komentarze stwarzają okazję do głębszego namysłu nad wyznawaną wiarą, sposobem modlitwy, relacją do Boga. Propozycje skłaniają ponadto do pogłębienia relacji z bliskimi czy do refleksji nad sposobem i motywacją wypełniania codziennych obowiązków. Świadoma realizacja zadań zaproponowanych przez Zdrapkę sprzyja uporządkowaniu osobistych działań, regularnej modlitwie oraz zachęca do wyjścia naprzeciw innym.

Reklama

Organizatorem Zdrapki Wielkopostnej w Polsce jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego. WŻCh to stowarzyszenie katolickie skupiające świeckich na całym świecie a w swojej formacji i działaniach apostolskich czerpiące obficie z duchowości św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów i autora „Ćwiczeń duchowych”. Pierwsza zdrapka przybyła do Polski z Irlandii, zaś za rozpowszechnienie akcji w naszym kraju odpowiada głównie toruńska WŻCh. Z racji okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Zdrapka zostanie wysłana także do Polonii z krajów wschodnich, misji prowadzonych lub wspieranych przez polskich kapłanów.

Jeśli znamy kogoś, kto ma trudność z określaniem postanowień (noworocznych czy wielkopostnych), może dobrym pomysłem będzie podarowanie mu tegorocznej Zdrapki? Zdrapka przyda się każdemu, kto nie chce, aby 40 dni Wielkiego Postu upłynęły niepostrzeżenie. Już teraz warto namówić swojego duszpasterza, proboszcza czy katechetę, by umożliwił dostęp do Zdrapki we wspólnocie, parafii czy grupie rówieśników.

Więcej informacji i zamówienia: www.zdrapkawielkopostna.pl oraz www.wzch.org.pl

2018-01-22 08:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„PASJA” Apokryf czy Boże objawienie?

Do rąk naszych Czytelników trafił wyjątkowa książka – „Pasja” według bł. Anny Katarzyny Emmerich, niemieckiej mistyczki zmarłej w 1824 r., a wyniesionej do chwały ołtarzy przez bł. Jana Pawła II w 2004 r. W swoich wizjach, bazujących na przesłaniu biblijnym, opisuje ona m.in. mękę Pana Jezusa oraz rolę, jaką w Jego życiu odegrała Matka Boża

Wtem rozstąpiła się przed Nim ziemia, w głąb której po świetlistej smudze wiodły schody do otchłani. W niej ukazali się Adam, Ewa, wszyscy Patriarchowie, sprawiedliwi rodzice Jego Matki i Jan Chrzciciel, wszyscy czekali z utęsknieniem Jego przybycia i wyzwolenia ich
Bł. Anna Katarzyna Emmerich, „Pasja”

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji gliwickiej

2023-05-29 09:05

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

Karol Porwich/Niedziela

W piątek 26 maja br. Biskup Gliwicki Sławomir Oder wręczył dekrety personalne duszpasterzom Diecezji Gliwickiej. Wśród duszpasterzy zaproszonych do Kurii Diecezjalnej znaleźli się nowi proboszczowie i administratorzy, kapłani przechodzący na emeryturę a także księża wikariusze, którzy zmieniają swoje miejsce posługi duszpasterskiej oraz kapłani skierowani do innych posług duszpasterskich.

Przejścia na emeryturę:

CZYTAJ DALEJ

“Pielgrzymka Nadziei” u Ojca Świętego

2023-05-29 21:47

Materiały uczestników „Pielgrzymki Nadziei”

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

Przebywające na pielgrzymce w Rzymie dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej wraz z rodzicami, lekarzami i pielęgniarkami uczestniczyły w audiencji Ojca Świętego Franciszka.

Papież, zwrócił się bezpośrednio do dzieci z Wrocławia, zachęcając je, aby dostrzegały bliskość Pana Jezusa - Wasza droga przez życie jest trudna, musicie pokonywać chorobę czy żyć z nią, to niełatwe. Wiele razy w życiu znajdujemy się w sytuacji, gdy nie mamy siły, aby iść dalej. Ale Wy nigdy nie jesteście sami! Jezus jest blisko, mówi do Was: “Idź, idź naprzód. Ja jestem z Tobą. Wezmę Cię za rękę, tak jak wtedy, gdy byłeś dzieckiem, uczącym się stawiać pierwsze kroki” - mówił Franciszek, dodając: - Drogie Dzieci, Jezus zawsze jest obok nas, aby dać nam nadzieję. Zawsze, nawet w czasie choroby, nawet w najbardziej bolesnych chwilach, nawet w najtrudniejszych momentach: Pan jest przy nas! Także Wasze rodziny, Wasi lekarze, Wasi przyjaciele pomogą Wam iść naprzód. Pomyślcie o Waszej Matce, która Was urodziła, i o Waszym Ojcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję