Reklama

Poświęcenie stacji różańcowych w Strzyżowicach

Dwie rocznice

Ks. Paweł Rozpiątkowski
Edycja sosnowiecka 44/2004

20 stacji różańcowych i pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II poświęcił 16 października bp Adam Śmigielski w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Strzyżowicach k. Będzina. Biskup Ordynariusz gratulował proboszczowi ks. Grzegorzowi Rozpończykowi i parafianom tego dzieła.

Znak jedności

Data poświęcenia nie była przypadkowa. Nie można chyba znaleźć bardziej znaczącego dnia na poświęcenie papieskiego pomnika niż dzień 26. rocznicy jego wyboru. Choć pewnie we wszystkich kościołach diecezji i całej Polski śpiewano dziękczynne Te Deum w Strzyżowicach, z racji obecności Biskupa Ordynariusza, odbyły niejako centralne uroczystości rocznicowe w diecezji sosnowieckiej.
- Dzisiaj w 26. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową - mówił we wstępie do Mszy św. ks. Grzegorz Rozpończyk, w drugą rocznicę ogłoszenia Listu o Różańcu gromadzimy się w naszej wspólnocie, aby przez modlitwę, przez poświęcenie stacji różańcowych i odsłonięcie pomnika Ojca Świętego wyrazić naszą jedność z Namiestnikiem Chrystusa, wyrazić naszą jedność z Kościołem, a to pragniemy czynić przez ten widzialny znak, którym jest Pasterz diecezji.

Zapatrzeć się w Chrystusa

W homilii bp Adam Śmigielski mówił o znaczeniu i roli Eucharystii w kontekście Roku Eucharystii, który w Kościele Powszechnym rozpoczął się następnego dnia. Wskazał też na rolę Kapłaństwa, które - jak podkreślił - jest służebne wobec Eucharystii. Biskup Sosnowiecki mówił także o związkach Maryi z tajemnicą Eucharystii, używając papieskiego określenia, że Maryja była pierwszym Tabernakulum - „Mieszkaniem” Boga, tak jak mieszkaniem Chrystusa Eucharystycznego jest w każdym kościele tabernakulum. W homilii Księdza Biskupa nie zabrakło miejsca na wspomnienia rocznicy listu papieskiego o Różańcu - powinien znajdować się on w każdym chrześcijańskim domu - zauważył bp Śmigielski. „Różaniec uczy nas przede wszystkim tego - kontynuował Pasterz diecezji - że mamy patrzeć na Chrystusa tak, jak patrzyła Maryja”. To zapatrzenie ma prowadzić do zjednoczenia w miłości i bezwzględnego podporządkowania się woli Bożej - wyjaśnił. „Przed Mszą św. - mówił na zakończenie homilii Kaznodzieja - miałem sposobność być przy stacjach różańcowych, które za chwilę poświęcimy. Podziwiam i Księdza Proboszcza, i tych, którzy stacje wykonywali, i was wszystkich, którzyście uczestniczyli w wydatkach. To wszystko po to, abyśmy na wzór Matki Najświętszej patrzyli na Chrystusa, rozważając tajemnice różańcowe.”

Reklama

Kompleks różańcowy

Po Eucharystii Biskup Ordynariusz poświęcił 20 stacji różańcowych i odsłonił górujący nad całym przykościelnym placem pomnik Ojca Świętego. Cały „kompleks różańcowy” znajduje się za kościołem, na terenie dawnego ogrodu. Plac ma powierzchnię 1000 m2. Stacje są wykonane z granitu, na który za pomocą urządzeń cyfrowych naniesiono obrazy poszczególnych tajemnic z życia Jezusa i Maryi, składające się na Różaniec. Jak powiedział nam Ksiądz Proboszcz, pierwotnie planował wybudowanie stacji różańcowych na 25. rocznicę Pontyfikatu, ale zrealizować to zamierzenie udało mu się dopiero teraz.

Reklama

Watykan: nowy biskup pomocniczy kijowsko-żytomierski

2019-09-18 13:54

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował dotychczasowego kanclerza diecezji kijowsko-żytomierskiej, 40-letniego ks. Aleksandra Jazłowieckiego biskupem pomocniczym tej diecezji, przydzielając mu jednocześnie stolicę tytularną Tulana.

programkatolicki.org

Biskup nominat urodził się 2 marca 1979 roku w Szarogrodzie w obwodzie winnickim, na wschodnim Podolu.

Przygotowywał się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym p.w. Ducha Świętego w Gródku Podolskim. 26 czerwca 2004 roku przyjął święcenia kapłańskie i został włączony do prezbiterium diecezji Kamieniecko-Podolskiej. W latach 2004-2006 był wikariuszem w Murafie, a jednocześnie pracował jako formator w Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim.

W latach 2006-2013 ks. Jazłowiecki studiował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego. Następnie był wicerektorem i ekonomem Wyższego Seminarium Duchownego p.w. Ducha Świętego w Gródku Podolskim, zaś w 2014 roku został jego rektorem. W roku 2018 został kanclerzem diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Moja nominacja to wyraz ogromnego zaufania Ojca Świętego do mnie – powiedział biskup-nominat Aleksander Jazłowiecki w rozmowie z ukraińskim portalem katolickim "Credo". Franciszek mianował go 18 września biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej, której ordynariuszem jest bp Witalij Krywicki. Biskup-nominat jest drugim pod względem wieku najmłodszym hierarchą Kościoła katolickiego.

O swym mianowaniu nominacji nominat dowiedział się dwa tygodnie temu. "Rozumiem, że jest to ogromna odpowiedzialność i duże wyzwanie, dlatego pojechałem do sióstr karmelitanek, które posługują w Kijowie, by spędzić tam dzień w ciszy i skupieniu, po czym wyraziłem zgodę. Pomogło mi także wsparcie i słowo mojego ojca duchownego, który zna mnie, szczególnie moje ludzkie słabości. W najbliższym czasie pojadę na parę dni na ćwiczenia duchowne w ciszy do klasztoru Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia, (zawierzanek) w Częstochowie" – powiedział biskup-nominat. Jednocześnie poprosił krewnych, przyjaciół, bliskich i wszystkich wiernych Kościoła katolickiego o modlitwę w jego intencji. "Bardzo liczę na wsparcie moich świętych patronów, zwłaszcza Tomasza More'a i dusz w Czyśćcu cierpiących" – oświadczył rozmówca agencji "Credo".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Nalaskowski wraca do pracy akademickiej

2019-09-18 18:53

UMK, maj / Toruń (KAI)

Rektor UMK w Toruniu, prof. dr hab. Andrzej Tretyn, spotkał się dziś z zawieszonym w swych obowiązkach prof. dr. hab. Aleksandrem Nalaskowskim. Rektor przywrócił prof. Nalaskowskiego do pracy akademickiej, polecając mu jednocześnie większą roztropność w formułowaniu tekstów publicystycznych.

Praca własna / Wikipedia
prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski

Rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn spotkał się w środę 18 września 2019 roku z prof. dr. hab. Aleksandrem Nalaskowskim - czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rozmowa koncentrowała się na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników. Prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski wyraził poparcie dla odwołania, złożonego przez swojego pełnomocnika, od decyzji z dnia 11 września 2019 roku o zawieszeniu w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące.

Rektor podjął decyzję o uwzględnieniu odwołania, jednocześnie polecając prof. Nalaskowskiemu większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie będzie kontynuowane.

Przypomnijmy, że 11 września br. prof. Aleksander Nalaskowski został przez rektora zawieszony na 3 miesiące w obowiązkach nauczycela akademickiego za felieton zatytułowany „Wędrowni gwałciciele”, który ukazał się w tygodniku „Sieci” 26 sierpnia br. Tekst wyraża ostre, krytyczne opinie o działaniach środowisk LGBT+.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem