Reklama

Niedziela Częstochowska

Spotkanie z Wyspiańskim przy kawie

W ramach poniedziałków literacko-artystycznych po raz kolejny odbyło się spotkanie Nieoficjalnej Akademii Miłośników Polskiej Kultury im. Zapomnianych Polaków. 26 lutego, 2. rocznicę tych spotkań, dzięki życzliwości redakcji tygodnika „Niedziela” w auli przy ul. 3 Maja grupa intelektualistów miłujących kulturę i historię rozmawiała na temat: „Ponadczasowy duch Stanisława Wyspiańskiego, czyli spotkanie z Wyspiańskim przy kawie”.

[ TEMATY ]

spotkania

Beata Pieczykura

Przyczynkiem ku tego była wyprawa członków akademii do Krakowa na wystawę Wyspiańskiego. Spotkanie animowała Barbara Popiołek, która powitała zebranych, także w imieniu dr Barbary Kubickiej-Czekaj. Pani Profesor z powodu choroby nie uczestniczyła w spotkaniu, ale już przygotowuje wykład na temat Jerzego Szaniawskiego. Podczas uroczystości Barbara Popiołek wręczyła legitymacje nowym członkom. Rocznicowe spotkanie przebiegało w radosnej i życzliwej atmosferze.

Beata Pieczykura

2018-02-26 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed koronacją Obrazu Przeworskiej Matki Bożej Pocieszenia

[ TEMATY ]

spotkania

Archiwum Klasztoru Bernardynów w Przeworsku

Cudowny Obraz Matki Bożej Pocieszenia Przeworskiej, bez metalowej sukienki przykrywającej na co dzień Wizerunek

Cudowny Obraz Matki Bożej Pocieszenia
Przeworskiej, bez metalowej sukienki
przykrywającej na co dzień Wizerunek

„Consolatio Populi Prevorscensis. Studia z dziejów kultu Matki Bożej Pocieszenia w kościele Ojców Bernardynów w Przeworsku” to tytuł publikacji pod redakcją Szymona Wilka, która ukazała się w ramach przygotowań do koronacji wizerunku Matki Bożej Pocieszenia. Spotkanie odbędzie się 24 lipca 2019 r. w Ratuszu w Przeworsku. Prezentacji książki towarzyszyć będą prelekcje poświęcone XVIII-wiecznym koronacjom wizerunków maryjnych w kościołach bernardyńskich oraz rękopisowi przeworskiej księgi cudów z 1925 r. Początek spotkania o godz. 17.00. Redakcja „Niedzieli” jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia jest czczony w kościele przeworskich bernardynów od 1613 r. Przedstawia Maryję w chmurach z księżycem pod stopami, stąd pierwotnie nazywany był wizerunkiem Matki Bożej Królowej Nieba. Liczne wota, srebrne korony i sukienka, które wierni ofiarowali przez wieki zostały zrabowane w czasie zaborów.

CZYTAJ DALEJ

Grzech nie do odpuszczenia?

2023-01-16 18:00

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

grzech

Adobe Stock

Czytelnik pyta: Co w sytuacji, kiedy ktoś popełnił grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a nie jest tego świadomy?

Czym jest grzech przeciw Duchowi Świętemu? Powszechnie wiadomo, że jest to jedyny grzech, o którym Jezus mówi, iż nie zostanie odpuszczony. Gdyby jednak spytać, na czym on konkretnie polega, wiele osób miałoby pewnie problem z udzieleniem precyzyjnej odpowiedzi. Klauzula „nieodpuszczalności”, w połączeniu z treściowym niedookreśleniem, to doskonały pokarm dla naszych lęków. I choćby z tego powodu warto się przyjrzeć temu, co sam Pan, a za Nim Kościół, ma na myśli, mówiąc o tym grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Trzaska: wiara jest czynnikiem wsparcia, ale „depresji nie da się zamodlić”

2023-02-09 10:51

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Wiara jest czynnikiem wsparcia, ale „depresji nie da się zamodlić” - podkreślił ks. Tomasz Trzaska suicydolog, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie jest warte rozmowy”. W rozmowie z KAI duchowny opowiedział m. in. o pomocy osobom z myślami samobójczymi oraz o wpływie social mediów na zdrowie psychiczne ich użytkowników. W najbliższą sobotę 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, jego hasłem w tym roku są słowa „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.

Anna Rasińska (KAI): W ramach kampanii „Życie jest warte rozmowy” prowadzi Ksiądz szkolenia dla rodziców i księży dotyczące pomocy osobom w kryzysie samobójczym. Dlaczego ważne jest, żeby również księża uczyli się jak docierać do osób z takimi problemami i skutecznie im pomagać?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję