Reklama

Akademickie ślubowanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Święta Boża Rodzicielko! Matko Pana Naszego Jezusa Chrystusa i nasza Matko. My, studenci, wraz z naszymi duszpasterzami, profesorami i wychowawcami, świadomi obecności Chrystusa w historii i w ojczystej kulturze, oddajemy siebie samych, nasze rodziny, nasze uczelnie, naszą przyszłość pod Twoją obronę i opiekę.
Matko i Patronko młodzieży akademickiej. Przyrzekamy i ślubujemy Chrystusowi zadbać o pełną formację chrześcijańską, o rozwój umysłowy i moralny każdego z nas, pogłębiać wiarę przez żywą obecność w Kościele (...).
Przyrzekamy i ślubujemy rozeznawać własne powołanie, przygotować się do życia rodzinnego i społecznego, do wypełniania zadań i obowiązków w Kościele i w świecie (...).
Przyrzekamy i ślubujemy tak przybliżać się do Chrystusa, by nasze życie było czytelnym na miarę naszych czasów świadectwem wiary. Tworzyć chrześcijańską kulturę (...). Kształtować dojrzałe wspólnoty kościelne, żyjące w Komunii z Chrystusem.
Przyrzekamy i ślubujemy (....) sięgać po nowe siły (...), byśmy się stawali ludźmi wypróbowanego i odpowiedzialnego sumienia. Tak nam dopomóż, Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Ty, Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiena, Maryjo. Amen”.
W wigilię uroczystości św. Jana Kantego, u progu Roku Eucharystii, w kontekście 20. rocznicy tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki - 19 października br., odbyła się inauguracja roku akademickiego. Katedra rzeszowska zgromadziła przedstawicieli ponad 50-tysięcznej rzeszy studentów z 9 uczelni naszego regionu. Obecni byli studenci i profesorowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, Wyższej Szkoły Gospodarczej w Tyczynie, Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Ropczycach, Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki w Jaśle, Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu. Byli alumni, a także księża rektorzy, wykładowcy z Wyższego Seminarium Duchownego z Tarnowa, Przemyśla, z Sandomierza i z Rzeszowa.
Prezbiterium Katedry wypełnili licznie przybyli zaproszeni duszpasterze akademiccy i księża proboszczowie. Uroczystą Mszę św. koncelebrowali: ordynariusz diecezji bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz kard. prof. dr hab. Stanisław Nagy. Ksiądz Kardynał przesycił swoją wypowiedź odniesieniami do aktualnych wydarzeń i rocznic. Przywołał postać Papieża Jana Pawła II, który jako biskup, stał tu przed laty, a teraz spod krzyża przejętego od Chrystusa, kieruje z wysiłkiem Kościołem i jest „autorytetem dla rozkołysanego świata”. Kard. Nagy przypomniał też tragiczną śmierć ks. Jerzego Popiełuszki, która przyczyniła się do tego, że zatrząsł się świat, padły mury i systemy. Stwierdził, że ks. Jerzy obudził ideały, które zawsze powinny stać przed ludźmi nauki: prawdę, miłość, patriotyzm i służbę bliźniemu. Ideały te znalazły urzeczywistnienie w działalności św. Jana z Kęt - patrona uczonych i uczących się.
Następnie dyrektor Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie ks. dr Andrzej Garbarz zaprosił studentów i alumnów pierwszego roku do działalności w Duszpasterstwie Akademickim. W ramach tego Duszpasterstwa będziemy przeżywać w Polsce peregrynację obrazu Matki Bożej Stolicy Mądrości, która rozpocznie się 14 grudnia br. w Rzymie. W Polsce potrwa do grudnia 2005 r. W naszej diecezji peregrynacja odbędzie się na wiosnę przyszłego roku.
Uroczystość, uświetniona występami chórów uczelnianych, była wielkim przeżyciem duchowym i estetycznym. Zachęcała do godnego wypełniania obowiązków przez nauczycieli i studentów w nowym roku akademickim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Michała Archanioła

[ TEMATY ]

nowenna

św. Michał Archanioł

Agata Kowalska

Nowennę do św. Michała Archanioła rozpoczyna się 20 września i odmawia przez kolejne 9 dni aż do święta świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (29 września).

Nowennę odmawia się w następujący sposób:
CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" .

W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).
CZYTAJ DALEJ

15 lat Pozytywki

2025-09-20 20:09

Magdalena Lewandowska

Siostry Bożego Serca z byłymi i obecnym podopiecznymi Pozytywki.

Siostry Bożego Serca z byłymi i obecnym podopiecznymi Pozytywki.

Klubowe Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży „Pozytywka” świętuje jubileusz 15-lecia.

Siostry ze Zgromadzenia Bożego Serca Jezusa, podopieczni i ich rodziny, wolontariusze, terapeuci i przyjaciele „Pozytywki” najpierw modlili się podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Mariusz Wyrostkiewicz. A później w ogrodzie Sióstr Bożego Serca trwała zabawa, integracja i pyszny poczęstunek. Osoby szczególnie zaangażowane w działalność „Pozytywki” otrzymały pamiątkowe filiżanki z krasnalem Trisomkiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję