Reklama

25 listopada - Patronalne Święto Kolejarzy

Św. Katarzyna Aleksandryjska, urodziła się w 294 r. po Chrystusie w Aleksandrii. Zdobyła wszechstronne wykształcenie i wielu uczonych pogańskich pociągnęła do wiary w Chrystusa. Jej nauczycielami byli najsławniejsi mędrcy, dzięki czemu uzyskała solidne wykształcenie i przyjęła wiarę chrześcijańską. Za panowania cesarza Maksencjusza nakazano wszystkim w Cesarstwie Rzymskim składać ofiary bożkom. Mająca wówczas 18 lat Katarzyna, wystąpiła przed cesarzem, mówiąc mu o niedorzeczności tego nakazu. Zarzuciła mu okrucieństwo i niesprawiedliwość w stosunku do prześladowanych chrześcijan. Cesarz nie potrafiąc się oprzeć mądrości argumentacji Katarzyny, wyznaczył 50 uczonych filozofów, aby ją przekonali o niedorzeczności wiary w Chrystusa. Jednak to ona udowodniła im prawdziwość wiary i doprowadziła do niej, za co ponieśli śmierć męczeńską. W czasie prześladowań chrześcijan w IV w., Katarzynę uwięziono, a ta podczas odwiedzin nawróciła cesarzową Augustę i towarzyszącego jej Porfiriusza z 200 żołnierzami. Za karę Katarzyna miała się wyrzec swej wiary przed cesarzem. Nie zrobiła tego. Została skazana na śmierć. Gdy uruchamiano machinę na której miała umrzeć, nagle pękły sznury, którymi była związana, a machina się rozpadła. W ostateczności ścięto ją mieczem ok. roku 311.
Według tradycji jej ciało miało zostać przeniesione na górę Synaj przez aniołów. W VI w. na górze Synaj wybudowano klasztor ku Jej czci, w którym przez wieki prowadzono badania z zakresu kultury wczesnochrześcijańskiej.
Na swoich obrazach przedstawiali ją Correggio, Tintoretto, Caravaggio i Rafael. Znalazła się na liście najważniejszych 14 świętych Wspomożycieli.
Czcili ją zarówno uczeni, literaci, żacy jak i prosty lud. Jej kult objął cały chrześcijański świat i przekroczył nawet jego granice. Do Polski dotarł prawdopodobnie z Czech, gdzie popierany był przez Karola IV. Wyrażał się w sposób wieloraki: pieśnią pobożną, utworami bardziej kunsztownymi, sekwencjami, przedstawieniami teatralnymi itd., a także bogatym folklorem i dziełami sztuki.
W naszej diecezji ku czci św. Katarzyny wystawiono 4 świątynie. W Polsce istnieje zwyczaj, iż w dzień św. Katarzyny panny i kawalerowie wróżą kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni. Św. Katarzyna jest patronką wielu uniwersytetów i szkół, patronką zakochanych, kolejnictwa, Cypru, Sorbony oraz szwaczek i modystek.
Przysłowia związane św. Katarzyną:

Katarzyny dzień jaki, cały grudzień taki.

Od św. Katarzyny nie prześladuj zwierzyny.

Po św. Katarzynie pomyśl o pierzynie.

Jak św. Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Działdowo pamięta o ofiarach obozu KL Soldau

2022-01-19 19:49

Karol Wrombel

18 stycznia w Działdowie odbył się po raz drugi Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. Święto to zostało ustanowione przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

W homilii Ksiądz Biskup podkreślił jak ważna jest pamięć o bohaterach tamtych czasów i ofiarach KL Soldau. - Ludzie, którzy tutaj oddali życie, odchodzili jakby w zapomnieniu, skrycie. Starano się zamazać pamięć o tych ludziach, ale oto ich dzisiaj wspominamy jako bohaterów, bo mieli czyste serce - podkreślił bp Śmigiel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję