Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: młodzi z modlitwą za młodych

Modlitwa za Polskę w stulecie odzyskania niepodległości i za synod biskupów o młodzieży towarzyszyć będzie dziś 11. Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Do Sanktuarium przybędą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych reprezentujący wszystkie diecezje w Polsce, uczestnicy Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

młodzi

StockSnap/pixabay.com

Mający formę wspólnej modlitwy i warsztatów zjazd, jest w tym roku okazją do dziękczynienia za dar wolności i próbą refleksji nad znaczeniem częstochowskiego Sanktuarium w drodze do niepodległości Polski. Jest również sposobnością do ukazania młodym „piękna bycia we wspólnocie Kościoła” i radosnego wyznawania wiary.

Data spotkania od początku wyznaczona została w okolicach 13 maja, czyli rocznicy cudownego ocalenia życia Jana Pawła II. To właśnie Matce Bożej Jasnogórskiej św. Papież z Polski ofiarował przestrzelony pas swojej sutanny. Ta jedna z najcenniejszych relikwii wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma znajduje się obok Cudownego Obrazu Królowej Polski. Przybywając do miejsca szczególnego zawierzenia, za św. Janem Pawłem II młodzi chcą uczyć się oddania swego życia Bogu przez serce Matki.

Na program Spotkania Młodych z Biblią składa się przede wszystkim wspólna modlitwa w Kaplicy Matki Bożej. Mszy św. o godz. 15.30 przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Podczas Eucharystii poświęcone zostaną różańce, które młodzież otrzyma jako „dar i zadanie” do modlitwy za Polskę a zwłaszcza za młodych Polaków, by pozostali wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Po Mszy św. młodzi poprowadzą modlitwę różańcową w intencji naszej Ojczyzny i synodu biskupów o młodzieży.

Modlitwę w Kaplicy Matki Bożej poprzedzi konferencja w kaplicy różańcowej „Biblia Księgą Życia”, którą wygłosi paulin o. Marcin Ciechanowski. Następnie młodzi zwiedzą wystawę przygotowaną na 100-lecie niepodległości: „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości 1882-1918”, ukazującą nierozerwalne związki polskiego narodu z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej.

Przygotowując się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, który jest patronem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” uczestnicy zjazdu udadzą się do Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego, by tam spotkać się ze świadkiem życia Czcigodnego Sługi Bożego Stanisławą Nowicką oraz usłyszeć refleksję o tym wielkim Ojcu Narodu, a także zobaczyć wystawę prezentującą życie i posługę Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

Po modlitwie na Jasnej Górze uczestnicy konkursu biblijnego udadzą się do Ośrodka Rekolekcyjnego św. Puszcza w Olsztynie koło Częstochowy, gdzie przy ognisku i podczas wędrówki w Góry Sokole doświadczać będą radości wspólnoty Kościoła i umocnienia w wierze. W Olsztynie odbędą się także warsztaty dotyczące tematu tegorocznej edycji Konkursu, a więc Księgi Psalmów, Listu do Galatów i Listu do Filipian.

W Spotkaniu Młodych z Biblią udział biorą zwycięscy etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Trzech najlepszych uczniów z każdej diecezji w Polsce, którzy przygotowują się do finału biblijnych zmagań. Finał odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie.

Przybędą także ich opiekunowie: nauczyciele i rodzice. Przyjadą też koordynatorzy Konkursu, którzy pragną wspólnie się modlić i budować jedność. W sumie ok. 140 osób.

Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które już od 22 lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, zawsze podkreślają, że pierwszym i nadrzędnym celem „biblijnych zmagań” jest spotkanie młodych z żywym Słowem Boga kierowanym do nas na kartach Pisma Świętego, bo jak przypomniał papież Franciszek: „Słowo Boże poprzedza i przekracza Biblię, dlatego w centrum naszej wiary znajduje się nie sama tylko księga, ale dzieje zbawienia, a zwłaszcza Osoba Jezusa – Słowo Boże, które stało się ciałem”.

Organizatorzy wskazują także na szczególną rolę i znaczenie Jasnej Góry w życiu Narodu i każdego z nas. Dzieło konkursowe zawsze zawierzają Jasnogórskiej Matce Kościoła a w tym roku myślą także o zbliżającym się synodzie biskupów o młodzieży wpisując się w wielką modlitwę Kościoła w intencji młodych i z młodymi.

2018-05-10 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służba strażacka jest ciężka, ale piękna i wartościowa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

straż pożarna

BPJG

Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęła się uroczystość ślubowania 23. turnusu Studium Dziennego Aspirantów Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Do sanktuarium w piątek, 11 października przybyło 94. kadetów pierwszego rocznika CSPSP, ich rodziny oraz kadra kierownicza placówki na czele z komendantem mł. bryg. Piotrem Plackiem

Ślubowaniem kadeci CSPSP rozpoczynają dwuletni okres przygotowania do pełnienia strażackiej służby. Wcześniej jednak, od 2 września, przeszli okres unitarny. „Jest to okres przygotowawczy – wyjaśnia mł. bryg. Piotr Placek - Jest okresem dość ciężkim. Miesiąc czasu kompania 23. turnusu była pod namiotami. Tam mogli przygotować się, przyzwyczaić się do warunków służby. Nie będę ukrywał, jest to jeden z trudniejszych okresów. Rozpoczęło szkołę 106 osób, 6 osób przeszło do Szkoły Aspirantów w Krakowie, a 6 osób zrezygnowało z powodów osobistych, tak że 94 kadetów będzie ślubowało, w tym dwie dziewczyny. Okres przygotowawczy rozpoczęli 2 września. Po miesiącu wracają na kompanię, by kontynuować naukę na pierwszym semestrze”.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję