Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 50/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

10. rocznica istnienia szkoły katolickiej

30 października br. na długo zapisze się w pamięci społeczności Katolickiego Liceum i Gimnazjum w Chełmnie, bowiem w tym dniu obchodzono uroczystości z okazji 10-lecia istnienia szkoły założonej i prowadzonej przez Księży Pallotynów. Na początku spotkania dyrektor, ks. Marek Demczuk SAC, pokazał wszystkim zebranym krzyż znaleziony pod podłogą w czasie remontowania szkoły, schowany tam 4 lipca 1954 r. podczas jej likwidacji przez komunistów. 56 lat temu mieściło się w szkole Małe Seminarium Duchowne dla tzw. spóźnionych powołań. Po kilku latach istnienia placówka została zamknięta.
Na uroczystość przybyło wielu zacnych gości, m.in.: bp Andrzej Suski, bp Alojzy Orszulik SAC, który jest absolwentem Mniejszego Seminarium Duchownego w Chełmnie, prowincjał ks. Tomasz Skibiński, przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego Księży i Braci Pallotynów oraz 80-letni ks. prof. Tadeusz Płonka, były wykładowca w pierwszej szkole, a także przedstawiciele władz lokalnych, oświatowych i duchowieństwa, absolwenci i uczniowie z rodzicami. Koncelebrowanej Eucharystii dziękczynnej przewodniczył bp Orszulik w asyście 17 kapłanów. W homilii Celebrans nawiązał do czasów, gdy pierwszy raz jako młodzieniec przekraczał progi tutejszego kościoła. Zwracając się do młodzieży, bp Orszulik powiedział m.in.: „Jako uczniowie szkoły katolickiej macie być przykładem dla wszystkich, z którymi się spotykacie” oraz wezwał: „Kształtujcie w sobie uczciwość moralną w waszym postępowaniu [...]. Należy kształtować jednocześnie i umysł, i serce”. Część liturgiczną jubileuszu zakończyło poświęcenie sztandaru, na którym widnieje logo szkoły: krzyż jako znak katolickich wartości i wychowania oraz herb Chełmna na biało-czerwonym tle, z hasłem: Bogu/ Ludziom/ Ojczyźnie. Prowincjał ks. Tomasz Skibiński podziękował nauczycielom, dobroczyńcom, uczniom, współbraciom pallotynom, szczególnie ks. Zbigniewowi Rembiszowi, za ideę utworzenia szkoły. W dalszej części dr Krzysztof Syta przedstawił historię szkoły, natomiast po odśpiewaniu pieśni przez chór parafialny bp Andrzej Suski mówił o roli i zadaniach katolickiej szkoły. Życzenia i gratulacje nadeszły od Kuratorium Oświaty; złożyli je także burmistrz Chełmna Mariusz Kędzierski, sekretarz powiatu Tadeusz Derebecki oraz w imieniu społeczności nauczycielskiej pedagodzy: Michał Stachewicz i Janusz Murzyn.
Na zakończenie Ksiądz Dyrektor podziękował Bogu i wszystkim, dzięki którym szkoła istnieje. Rodzice uczniów słowa wdzięczności składają także prefektowi, ks. Januszowi Rempalskiemu, za zorganizowanie i czuwanie nad przebiegiem uroczystości.

Reklama

A. W. Strelczukowie

Dekanaty grudziądzkie

Msza św. dziękczynna pracowników

Zakładów Karnych w kolegiacie 7 listopada swoje doroczne święto obchodzili pracownicy więziennictwa, którzy wraz z rodzinami przybyli na Sumę parafialną do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Grudziądzu. Przed uroczystą Mszą św., celebrowaną przez dyrektora Bursy Caritas - ks. Dariusza Kunickiego w asyście dyrektora Centrum Caritas - ks. Marka Borzyszkowskiego i kapelana więziennictwa - ks. Dariusza Święconka, głos zabrał ks. inf. Tadeusz Nowicki, który serdecznie przywitał pracowników Zakładów Karnych, przedstawicieli władz samorządowych i Wojska Polskiego. Homilię wygłosił ks. Dariusz Kunicki, który mówił m.in. o trudnej, wymagającej profesjonalizmu pracy wśród skazanych. Za murami podejmuje się zwykle próby zarówno naprawy psychiki skazanych, jak i uratowania ducha człowieka, stąd też dużą rolę odgrywają tam księża kapelani.
Oprawę Eucharystii starannie przygotowali pracownicy więziennictwa, za co podziękował im Ksiądz Kapelan. Po odśpiewaniu Boże, coś Polskę Księża Celebransi wraz ze służbą liturgiczną, wśród której byli też klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, udali się przed odsłonięty obraz Matki Bożej Łaskawej, by oddać hołd Maryi. Liturgię uświetnił śpiew chóru „Echo”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

zz

70-lecie ks. inf. Tadeusza Nowickiego

27 października br. ks. inf. Tadeusz Nowicki - prepozyt Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej obchodził 70. urodziny. Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, 18 stycznia 1959 r., otrzymał on święcenia kapłańskie z rąk biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego. Od 1 sierpnia 1977 r. jest proboszczem najstarszej parafii Grudziądza, pw. św. Mikołaja. Swoim aktywnym życiem, wypełnionym wykonywaniem odpowiedzialnych zadań, stanowi przykład dobrego kapłana i gospodarza parafii, łącząc te obowiązki z funkcją kustosza sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. 28 października Ksiądz Jubilat odprawił dziękczynną Mszę św., prosząc Boga o potrzebne łaski w swej posłudze na przyszłość. Nie brakowało w tym dniu wielu życzeń i kwiatów od wszystkich wspólnot parafialnych.

zz

Apel Maryjny w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

8 listopada br. o godz. 20.00 w grudziądzkiej kolegiacie - sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbył się pierwszy Apel Maryjny. Apele będą odprawiane każdego ósmego dnia miesiąca na pamiątkę urodzin Najświętszej Maryi Panny i ustanowienia sanktuarium Patronki Grudziądza. Tego dnia kolegiatę wypełniła liczna grupa wiernych czcicieli Matki Bożej, Czuwaniu przed Jej cudownym wizerunkiem przewodniczył ks. inf. Tadeusz Nowicki w otoczeniu wikariuszy: ks. Marcina Staniszewskiego i ks. Mariusza Stasiaka. Nabożeństwo rozpoczęło się odsłonięciem obrazu Matki Bożej Łaskawej przy dźwiękach uroczystego hejnału muzycznego. Ksiądz Infułat odczytał tekst rozważania na temat ikony Matki Bożej, natomiast wierni odśpiewali pieśń maryjną, a następnie 10 kobiet i mężczyzn odmówiło dziesiątkę Różańca. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego wszyscy kapłani udzielili wiernym błogosławieństwa. W nabożeństwie uczestniczyli również wierni z innych grudziądzkich parafii.

Zenon Zaremba

10 lat działalności Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich

24 października minęło 10 lat od powstania w Polsce Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich przy Zgromadzeniu Księży Marianów, zrzeszającego osoby pragnące rozwijać się duchowo, naśladować życie Matki Najświętszej i pod Jej opieką głosić światu prawdę o Bożym Miłosierdziu. Członkowie uświęcają siebie i bliźnich przez modlitwę, pokutę i uczynki miłosierdzia, które ofiarują Bogu za zmarłych w czyśćcu cierpiących oraz w intencji powołań do życia kapłańskiego i zakonnego. W naszej diecezji taka wspólnota istnieje od 1994 r. w mariańskiej parafii Niepokalanego Serca Maryi Panny w Grudziądzu. Jednym z jej pierwszych opiekunów był ks. E. Delikat MIC. Początkowo grupa liczyła ok. 30 członków i prawie taką samą liczbę sympatyków. Stowarzyszenie skupia obecnie ok. 70 osób. Na przestrzeni minionych lat zorganizowano szereg pielgrzymek: do Lichenia, Częstochowy, Świętej Lipki, a także do Rzymu, Wilna, Medjugorie i do Ziemi Świętej. Spotkania Stowarzyszenia odbywają się w każdą czwartą niedzielę miesiąca i rozpoczynają się Mszą św. Odbywają się też prelekcje, np. na temat sanktuariów maryjnych świata, Roku Różańca, tajemnic Miłosierdzia Bożego. Przez trzy lata do sierpnia br. opiekunem Stowarzyszenia był ks. Paweł Rawski. Liderami grupy są Barbara i Edward Dejewscy.

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanat Wąbrzeźno

Zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu

W nawiązaniu do programu duszpasterskiego na rok 2004/2005, który zachęca, „by głosić Ewangelię nadziei, skupiając się wokół Eucharystii”, parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie przez cały rok kościelny zaprasza wszystkich na adorację Najświętszego Sakramentu, który będzie wystawiony w godzinach porannych między Mszami św. Umożliwi to adorację dzieciom i młodzieży udającym się na zajęcia do szkoły oraz dorosłym podążającym do pracy lub na zakupy.

XKŚ

Dekanaty toruńskie

Koncert muzyki dawnej

W sobotę 6 listopada w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu odbył się koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Passione Secondo Musica”, działającego przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Zespół powstał w 2003 r.; w jego skład wchodzą studenci i absolwenci uczelni, natomiast opiekę artystyczną sprawuje prof. Urszula Bartkiewicz. W Toruniu wystąpili: Anna Gończar - sopran, Szymon Szetela - tenor, Łukasz Rynkowski - bas, Michał Kwaśniak - skrzypce, Paulina Grodzińska - skrzypce, Paulina Zmysłowska - altówka, Martyna Kocik - wiolonczela, Aleksandra Mutwicka - obój, Dorota Zimna - klawesyn. Repertuar koncertu obejmował w większości raczej mało znane dzieła m. in. dwie pieśni H. Purcella, arię J. S. Bacha, pastorelle Rozegnala i M. Zwierzchowskiego. W ubiegłym roku zespół nawiązał współpracę z archiwami przechowującymi muzykalia. Efektem tego jest projekt „Zapomniane dziedzictwo”, polegający na rekonstrukcji nieznanych dzieł muzycznych, których rękopisy przechowywane są w archiwach, a następnie na przywracaniu ich do repertuaru wykonawczego. Projekt ten został doceniony i dofinansowany w 2004 r. z funduszu Unii Europejskiej w ramach programu „Młodzież”. Kilka zrekonstruowanych dzieł, pochodzących z Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, zostało zaprezentowane podczas sobotniego koncertu (m.in. pastorelle). Występ został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez publiczność, jak i przez organizatora ks. Andrzeja Piontkowskiego, który zaprosił młodych wykonawców na kolejny koncert.

Dorota Zimna

Wkrótce

Spotkanie formacyjne rolników diecezji toruńskiej

Serdecznie zapraszam rolników wraz z duszpasterzami do Brodnicy na spotkanie formacyjne, które odbędzie się 11 grudnia br. w siedzibie Brodnickiego Ośrodka Caritas. W programie: godz. 10.00 - Msza św. koncelebrowana z nauką, którą wygłosi ks. kan. Adam Ceynowa, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Diecezji Toruńskiej; godz. 11.15 - wykład nt. Gospodarstwo ekologiczne szansą dla polskiej wsi - Mieczysław Babalski (Stowarzyszenie Ekoland); godz. 12.15 - obiad; godz. 13.00 - wykład: Jak założyć grupę producencką? - przedstawiciel Izby Rolniczej; godz. 14.00 - sprawy bieżące Duszpasterstwa Rolników, zakończenie, dzielenie się opłatkiem.

Ks. Zbigniew J. Gański - Diecezjalny Duszpasterz Rolników

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Farmaceuci i lekarze do MZ: recepta na pigułkę "dzień po" wymaga zgody rodziców

2024-04-18 07:09

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Farmaceuci, lekarze i położne ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę "dzień po" osobom niepełnoletnim bez zgody rodzica może być niezgodne z prawem. Są też przeciw "sprowadzaniu zawodów medycznych do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

Od 1 maja tzw. pigułka "dzień po" ma być dostępna dla osób powyżej 15. roku życia na receptę farmaceutyczną. Usługa będzie realizowana w aptekach, które zgłoszą akces do programu Ministerstwa Zdrowia i podpiszą w tej sprawie umowę z NFZ.

CZYTAJ DALEJ

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Czwartek, 18 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

„Od Mokrej do Monte Cassino” – jutro wernisaż nowej historycznej wystawy na Jasnej Górze

2024-04-18 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wernisaż

Monte Cassino

BPJG

„Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” - to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbędzie się już jutro, 19 kwietnia. Na wystawie znajdą się także szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry, które dotąd nie były prezentowane. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, po niej w południe odbędzie się wernisaż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję