Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Centralne obchody uroczystości Bożego Ciała

Centralne obchody uroczystości Bożego Ciała dla miasta Częstochowy rozpoczną się w tym roku na Jasnej Górze. Uroczysta Msza św. celebrowana będzie na Szczycie o godz. 10.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po niej wyruszy procesja prowadząca przez Aleje Najświętszej Maryi Panny do częstochowskiej Archikatedry. To już wieloletni zwyczaj, że sanktuarium wpisane jest w obchody Bożego Ciała.

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner/Niedziela

Procesje w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie odbywają naprzemiennie z Jasnej Góry do Archikatedry lub z Archikatedry do Sanktuarium.

Jak zauważył mariolog, ks. prof. Janusz Królikowski w częstochowskim zwyczaju procesji „z” lub „na” Jasną Górę widoczna jest głęboka symbolika. - To zawiera prawdziwie chrześcijańskie przesłanie, które odkrywamy w uroczystość Bożego Ciała. Nie bójmy się tego, że Maryja zasłoni nam Eucharystię, a jeśli poświęcimy się Eucharystii, będziemy czuć potrzebę zostawienia na boku Maryję. Nic podobnego - podkreśla ks. Królikowski i dodaje, że „tabernakulum, nad którym jest Cudowny Obraz Matki Bożej, to wspaniała synteza, którą wystarczy czytać”.

To już wieloletni zwyczaj, że częstochowskie sanktuarium wpisane jest w obchody Bożego Ciała. - To dla podkreślenia związku pobożności eucharystycznej z rolą Maryi w Kościele - zauważył mariolog. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki o Eucharystii, że Maryja to Niewiasta Eucharystii. - Całe życie Maryi było zwrócone na Jezusa i prowadziło do odkrycia i ukazania sensu Eucharystii. Będąc Matką Słowa Wcielonego i pozostając przez całe życie ściśle związaną z Eucharystią, Maryja prowadzi człowieka do Najświętszego Sakramentu. Nie zasłania Go, ale właśnie na Niego wskazuje – czytamy w papieskim dokumencie.

Ks. Królikowski dodaje, że procesja eucharystyczna wyruszająca z Jasnej Góry do Archikatedry ma nas uczyć pogłębiania więzi z Jezusem przez Maryję. - Maryja była pierwszym tabernakulum i pierwszą monstrancją Eucharystii, ale była też pierwszą posłaną. Maryja odkrywa Jezusa innym i chce Go innym dawać. W Jej postawie zawarta jest również wiara Kościoła w Eucharystię. Dzięki Niej inni spotykają Jezusa i mogą Go adorować, jak Elżbieta – przypomina mariolog i podkreśla, że „Maryja nie tylko uczestniczy w Eucharystii, ale przenosi jej owoce w codzienne życie”.

Reklama

Przywołując kolejne fragmenty papieskiej encykliki ks. Profesor podkreśla, że „Kościół odnajduje w Niej wzór uczestnictwa w tej Boskiej Tajemnicy. Ukazuje wierzącym postawę uległości wobec niepojętej tajemnicy wiary, jaką niewątpliwie jest Eucharystia. To Ona pierwsza okazała wobec niej posłuszeństwo bez wahania. Z matczyną miłością, której uzewnętrznienie widzimy podczas wesela w Kanie, zaprasza każdego człowieka do wiary, że jej Syn może przemienić chleb i wino w swoje Ciało i Krew tak, jak przemienił wodę w wino, a przez to stać się chlebem życia”.

Ks. Janusz Królikowski przypomina, że każda Eucharystia jest cudem, który łączy nas z Maryją. - My szukamy cudów i widzimy, że cud jest wtedy, gdy jesteśmy uzdrowieni, gdy się nawracamy, gdy doświadczyliśmy czegoś niezwykłego. Tymczasem każda Msza św. jest cudem. Pierwszym cudem cudów jest fakt, iż Syn Boży stał się człowiekiem w łonie Maryi a dzisiaj cudem cudów jest Eucharystia, gdzie Chrystus na ołtarzu staje się pokarmem dla nas - zauważył kapłan. W procesji eucharystycznej w Częstochowie tradycyjnie udział biorą duchowieństwo diecezjalne i zakonne wraz z delegacjami parafialnymi miasta. Obecni są także paulini z generałem Zakonu i jasnogórskim przeorem. Procesję tworzą również asysty: jasnogórska i archidiecezjalna.

Przez całą oktawę uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w bazylice jasnogórskiej odprawiane będą o godz. 19.00 Msze św. z nauką eucharystyczną i procesją z Najświętszym Sakramentem.

2018-05-29 17:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TRANSMISJA: koncert uwielbienia JEDNEGO SERCA JEDNEGO DUCHA 2020

Dziś wieczorem bądź z nami ON-LINE i uwielbiaj Pana Boga przy najpiękniejszych dźwiękach. Już od godz. 19:30 rusza niezwykły koncert JEDNEGO SERCA, JEDNEGO DUCHA. Koncert ten gromadzący dziesiątki tysięcy ludzi każdego roku organizowany jest w Boże Ciało. W tym roku w wersji online.

Zapraszamy na bezpośrednią transmisję na portalu niedziela.pl, początek od godz. 19:30

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję